Kaffeine – Çoklu Ortam Oynatıcı

Kaffeine

Kaffeine, KDE’nin çoklu ortam oynatıcısı olup kolay arayüzüyle kullanıcı dostu bir programdır. Diğer işletim sistemlerinde kabus haline gelen çoklu ortam dosyalarınız için codec ve oynatıcı arama Pardus’ta Kaffeine ile son buluyor. Kaffeine arka planda xine-lib ve Gstreamer motorlarını kullanarak tüm ses ve video dosya türlerini sorunsuz bir şekilde çalıştırıyor.

Kaffeine, Pardus’un varsayılan video oynatıcısıdır. CD-ROM ya da DVD-ROM aygıtınıza VCD ya da DVD yerleştirdiğinizde “Ne Yapmak İstersiniz” penceresindeki seçenekler arasında Kaffeine otomatik olarak gelir ve tek bir tık ile çalışmaya başlar.

Kaffeine oynatıcınızı ilk açtığınızda sisteminizdeki aygıtları tarar (DVD, DVB, CD ve codec kütüphaneleri), DVB kartınız var ise DISECQ ayarlarını yaptırır. Daha sonra size kalan Kaffeine’in basit ama kullanışlı arayüzü ile özgür yazılımın nimetlerinden faydalanmaktır.

Özellikleri

 • wmv, mpg, mpeg, avi, divx, xvid, mp4, flv gibi birçok video tipini çalıştırabilir.
 • Audio CD. mp3, ogg gibi birçok ses dosyasını çalıştırabilir.
 • “mms” protokolünü destekler.
 • Dijital TV kartlarını destekler.

İpuçları

 • Digital TV seyrederken herhangi bir noktada kayda başlamak isterseniz “R” harfini kullanabilirsiniz.
 • “CTRL+S” kombinasyonu ile ekran görüntüsü alabilirsiniz.
 • Ses CD’lerini “mp3″ ya da “ogg” biçimine çevirebilirsiniz.
 • Dosya -> Adres Aç menüsünden bir “mms” protokolü adresi girdiğinizde, internet üzerinden radyo ve görüntü yayınlarını oynatabilirsiniz..
 • Divx altyazı biçimini ve puntosunu değiştirmek için, Ayarlar menüsünden “Xine Motoru Seçenekleri” ‘ni seçiniz. Ekrana gelen pencerede “Subtitle” kısmından değişiklik yapabilirsiniz.
 • DivX filme altyazı eklemek için üst menülerden oynatma listesine gelin. Film üzerinde farenin sağ tuşuyla , “altyazı yükle” seçeneğini tıklayın. Açılan pencerede yüklemek istediğiniz altyazıyı (.srt ) seçin.
 • Divx dosyanız ile alt yazı (.srt) dosyanız aynı klasör altında ve aynı dosya adına sahipse Kaffeine altyazınızı otomatik olarak çalıştıracaktır.

Kaffeine kullanarak video dosyalarınızdaki sesi filmden wav olarak ayrı bir dosyaya kaydedebilirsiniz. Bunun için, Xine oynatıcı ayarlarında ses çıkışını “file” yapmanız gerekmektedir. Film bittiğinde ses dosyası kullanıcı dizininde xine-out.wav olarak kaydedilmiş olur. Hızlı kayıt etmek için hızlı gösterim özelliğini kullanabilirsiniz

Dinlediğiniz mp3′lerin albüm kapaklarını internet bağlantınız üzerinden aratabilirsiniz. Bunun için menüdeki “Oynatma Listesi” den “Kapakları otomatik indir” seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır. “Oynatma Listesi” dosyalarınızı (mp3, video…vb.) listeleyip sırası ile ya da rastgele seyredebilir/dinleyebilirsiniz.

TV’de istediğiniz bir yayını (siz bilgisayar başında olmasanız dahi) “DVB>Zamanlayıcılar” menüsünden ayarlayarak kaydedebilir ve daha sonra izleyebilirsiniz. SkyVision DVB kartı olanlar ( ya da herhangi bir USB girişli uzaktan kumanda) “Ayarlar>Kısayolları yapılandır..” menüsünden uzaktan kumandalarını ayarlayıp Kaffeine ile uzaktan kumanda keyfi yaşayabilirler.

 

Yayınlandığı Yer: www.ozgurlukicin.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.