Thunderbird – Mail İstemcisi

Web tarayıcısı olan Mozilla Firefox ’u biliyorsunuz. Thunderbird de Mozilla’nın en azından Firefox kadar başarılı bir ürünüdür. Kısaca Mozilla Thunderbird , açık kaynak kodlu dağıtılan ve Mozilla Projesi’nin bir ürünü olarak geliştirilen e-posta ve haber grubu istemcisidir. Yani e-postalarımızı bilgisayarımıza indirebilmemizi, bilgisayarımızda saklayabilmemizi ve çevrimdışı okuyabilmemizi sağlayan bir yazılımdır.

Bilgisayar kullanıcılarının, e-posta istemcisinde aradıkları en önemli özelliklerin başında; hız, güvenlik ve daha fazla seçenek geliyor. Thunderbird , kullanıcıların bu isteklerini fazlası ile karşılayan iddialı bir e-posta istemcisi.

Öne Çıkan Özelikleri

Gelişmiş Dizin Görünümü

Thunderbird 2 dizinlerinizi düzenlemeniz ve görüntülemeniz için size çeşitli olanaklar sunar. En beğendiklerinizi, yakın zamanda baktıklarınızı ya da içinde okunmayan ileti bulunan dizinlerinizi isteğinize göre görüntüleyin. Her zaman olduğu gibi RSS ve haber grubu dizinleri sayesinde ilgi alanınıza giren haberlere ulaşabilirsiniz. Thunderbird 2 ayrıca, geleneksel kenar çubuğu yerine dizinleri gösteren açılır menü sayesinde ileti gösterim alanını en üst düzeye çıkarır.

İleti Etiketleme

Thunderbird 2 iletileri “Yapılacaklar” veya “Biten İşler” gibi sözlerle “etiketlemenizi” sağlar. Ayrıca ihtiyacınızı karşılayacak başka sözleri içeren etiketler de oluşturabilirsiniz. Etiketler kayıtlı aramalar ve posta görünümleriyle birlikte kullanılarak e-postaların daha kolay düzenlenmesi sağlanabilir.

İletiler Arası Gezinme

Thunderbird 2′de aynen internet tarayıcınızda olduğu gibi “ileri” ve “geri” düğmelerini kullanarak iletiler arasında da çabucak geçiş yapabilirsiniz.

Gelişmiş Arama

Thunderbird 2, okumakta olduğunuz iletide siz yazarken arama yaparak aramanızı hızlandıracak olanaklar sunar. Thunderbird ayrıca Firefox’tan bildiğimiz siz yazar yazmaz sonuçları gösteren çabuk arama özelliğini taşır.

Kayıtlı Aramalar

Aynı konu ve metni tekrar tekrar aradığınızı mı düşünüyorsunuz? Thunderbird 2 size bu aramayı kaydetme olanağı tanır. Bu aramayı yeniden gerçekleştirmek için yapılması gereken tek şey, kayıtlı aramalar dizinindeki bu aramaya tıklamaktır.

Haberiniz Olsun

Thunderbird 2 yeni ileti geldiğinde daha bilgilendirici; gönderen, konu ve ileti içeriğini de kapsayan daha doğru uyarılarla sizi bundan haberdar eder. Thunderbird’ün uyarı sistemi herhangi bir süzgeç devredeyse yeni gelen iletinin hangi dizinde tutulduğunu da bildirir. Dizinlerinde açılan ufak pencereler de içlerindeki yeni iletilerin sayısı hakkında bilgi sunar.


Sevilen Posta Servislerine Kolay Erişim

Thunderbird 2 çeşitli Web tabanlı posta hizmetiyle bütünleşmeyi daha kolay hâle getiriyor. Gmail kullanıcıları sadece kullanıcı adı ve parolalarını girerek bu hesaplarına Thunderbird üzerinden erişebilirler.

Kötü Amaçlı Posta Koruması

Thunderbird güvenlik uyarı sistemi ile sizi, kişisel ve gizli bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan dolandırıcılık e-postalarından korur. İkinci önlem olarak da, tıklayıp açtığınız ancak göründüğünden başka bir yeri açan URL’lerden sizi haberdar eder.

Güçlendirilmiş Gizlilik

Thunderbird 2 kullanıcı gizliliği ve resim koruma alanında gelişmiş destek sağlar. Thunderbird kulanıcının gizliliğini garanti altına almak için e-postalara gömülü resimleri kendiliğinden engeller.

Çöpler Dışarı…

Mozilla, Thunderbird’ün beğenilen istenmeyen posta süzme özelliğini geliştirerek bir adım daha ilerledi. Size gelen her e-posta önce Thunderbird’ün istenmeyen posta süzgeçlerinden geçer. İstenmeyen postalara her işaret koyuşunuzda Thunderbird bunu “öğrenir” ve zamanla süzgeçlerini geliştirir. Böylece siz de sadece işe yarayan postaları okursunuz. Thunderbird ayrıca posta hizmeti sağlayıcısının istenmeyen posta süzgeçlerini de kullanarak gelen kutunuzu çöpten arındırır.

Gelen Kutunuzu Donatın

Thunderbird kullanıcıları yüzlerce eklenti sayesinde Thunderbird’ün yeteneklerini artırıp görünümünü değiştirebilirler. Bir Thunderbird eklentisi size iletişim içinde bulunduğunuz kişilerin kaydını tutma, IP üzerinden sesli görüşmeler yapma, müzik dinleme ve adres defterinizdekilerin doğum günlerinin takip etme gibi farklı alanlarda yardım edebilir. Hatta Thunderbird’ün görünümünü kendi zevkinize uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

İleti Kalıpları

Özellikle aynı postayı defalarca göndermek zorundaysanız, Thunderbird 2′nin sunduğu ileti kalıbı oluşturma özelliğini kullanarak zaman kazanın.

Eklentiler ve Temalar için Eklenti Yöneticisi

Yeni eklenti yöneticisi sayesinde eklenti yönetimi gelişiyor ve Thunderbird 2′yi özelleştirmek daha da kolaylaşıyor. Eklenti kurun, kaldırın, devreye sokun, devreden çıkarın… Tüm işlemler tek bir noktada…

Thunderbird’ü Kullanmaya Başlamak

Thunderbird’ü ilk başlattığınızda size eğer kullanıyorsanız eski elektronik postalarınızı, eski e-posta adres defterinizi ve bu zamana kadar kullandığınız e-posta programının ayarlarını aktarmak isteyip istemediğinizi soruyor. Bu sayede Thunderbird 2 ye en kolay şekilde geçiş yapmanızı sağlıyor.
Araçlar / İçe aktar seçeneği sayesinde, gereken verilerin ve ayarların aktarımını istediğiniz an yapabilirsiniz.
Daha sonra da hesap açma sihirbazı sizi adım adım yönlendirecek, kişisel bilgilerinizi ve elektronik posta servis sağlayıcınızla ilgili bilgileri doldurmanızı isteyecek. Thunderbird ile birden çok e-posta hesabını kolayca yönetmek elinizde. Program bu iş için en çok kullanılan veri aktarım protokollerinden POP3 ve IMAP’i destekliyor.

Olmazsa Olmazlar

Açık kaynaklı programlardaki tema ve eklenti desteği Thunderbird’te de fazlası ile var. Tek yapmanız gereken Araçlar > Eklentiler menüsüne girip Tema/Eklenti Kur a tıklamak. Bu bağlantı sizi Mozilla’nın ilgili sayfasına yönlendirecek.

-Enigmail : Bu eklenti Thunderbird’e e-postalarınızı şifreleme özelliği kazandırıyor. Bu araç, epostalarınızı şifrelemek için PGP’nin açık kaynak kodlu bir sürümünü kullanıyor.

-Forumzilla : Güncel haberlere merakı olanlar, eğer Thunderbird ile beraber gelen RSS hizmetinden memnun değiller ise, Forumzilla eklentisi ile güncel haberleri ve Blog’ları, bu e-posta programı aracılığıyla okuyabilirler.

-Palmsync Conduit
 : PalmOS işletim sistemiyle çalışan bir el bilgisayarı kullananların tam aradıkları şey. PalmSync Conduit programı sayesinde el bilgisayarınızla Thunderbird’in adres defteri arasında değiş tokuş yapabilirsiniz.

-Thunderbird Tray : Bu eklentiyi yüklediğinizde Thunderbird kendini sistem bildiri alanındaki saatin yanındaki bir simge haline getiriyor. Bu simgenin üzerine çift tıkladığınızda program penceresi tekrar açılıyor.

-Sunbird : Bir eklentiden çok kendi başına bir programı andıran takvim ve ajanda programı Sunbird, yine Mozilla geliştiricilerinin bir ürünü. Sunbird ile önemli tarihleri ve yapılacaklar listesini yönetebilir ve bunları bir uyarıcıya bağlayarak, istediğiniz zaman size hatırlatmasını sağlayabilirsiniz. Takvimde günlük, haftalık ve aylık görüntüleme olanaklarına sahipsiniz.

-Mozilla Backup : Bu eklenti ile bütün dosyalarınızı ve Mozilla Thunderbird ayarlarını tek bir tıklama ile yedekleyebilirsiniz. Thunderbird eposta programına ek olarak Firefox internet tarayıcısını da destekliyor.

 

 

Yayınlandığı Yer: www.ozgurlukicin.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.