Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği – Uzaktan Eğitim 2013

Üniversitede ilk yılımı tamamladım. Zor bir yıl oldu. Alttan Fizik 1 dersim kaldı. Sanırım okulu 3 yılda bitirmem riske girdi. Üniversite ile ilgili 1 yılda edindiğim artı ve eksi yönlerini bu yazıda toplamak istedim.

Artılar:

+ Sistem olarak mükemmel denilebilecek bir yapıya sahiptir.

+ Dersleri internet üzerinden öğretim görevlisini canlı olarak sesli ve görüntülü bir şekilde görerek ve duyarak izliyorsunuz.

+ 4 yıl boyunca bilgisayar başında oturup bilgisayar mühendisi olmanızı sağlayacak bir okuldur.

+ Aynı dersi arşivlerden tekrar tekrar izleme olanağı.

+ Hoca sizi göremediği için herkes daha rahat soru sorabiliyor.

+ Hiç evden çıkmadan ders dinlemiş oluyorsunuz.

+ Bir yandan ders dinlerken bir yandan çay, kahve içip bir şeyler atıştırabilirsiniz.

+ Hoca benim tipime taktı gibi sıkıntıları yok.

+ Çoğu Türk gencini hem askerlikten korur, hem de mühendis yapar.

+ Vizeler internet üzerinden test şeklinde olup, finaller de test  Yıldız Teknik Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nde yapılmakta.

+ Finaller gayet profesyonel bir şekilde oluyor. Bir haftada açıklanıyor sonuçlar.

+ Öğretim görevlilerinin çoğu gerçekten kendi alanının uzmanları. Mekan ve yer kısıtlaması olmadığı için her üniversiteden her şehirden öğretmenler mevcut.

+ Çalışanlar için düzenlenen ders saatleri (18:00-00:00 arası).

+ Dersleri izlediğiniz sistem yani adobe connect gayet iyi çalışıyor genelde. Ses ve görüntü açısından çoğu zaman bir sıkıntı yaşanmıyor. Bağlantınız da sorun yok ise.

+ Dersler işleyişi: Hoca slaytlar halinde ders içeriğini size anlatıyor. Gerekli gördüğü yerlerde kendi bilgisayarının ekranını canlı olarak paylaşıp uygulamalı olarak bir şeyler gösterebiliyor.

+ Ders anında  ders alan öğrenciler ve öğretim görevlileriyle anlık olarak yazışarak derse katılıyorsunuz

+ Vizeler bir ders için 24 saat süre veriliyor ve size uygun olan bir saatte sisteme bağlanıp sınava giriyorsunuz. Sınavı bitirdiğiniz anda sınav sonucunuzu görüyorsunuz.

+ Online ders haricinde de sistem üzerinden sınıf arkadaşlarınıza veya öğretim görevlilerinize mesaj atarak iletişim kurabiliyorsunuz.

+ Sistem üzerinde her dersin bir içeriği (e-kitap sayılabilir) bulunuyor. Yani çoğu ders için ekstra bir kitap masrafınız olmuyor. En güzeli istediğiniz zaman (sınav zamanında bile) açıp bakabiliyorsunuz. Ayrıca öğretim görevlisi dersi anlattığı sunum dosyasını sistem üzerinden sizinle paylaşıyor.

+ Her senenin ilk finallerinde promosyon ürünleri de kapıyorsunuz. 2012 yılında üniversitenin masa takvimi, bir ajanda, iki kurşun bir tükenmez ve bir tane 2 gb’lık flash bellek verdiler.

+ Uzaktan Eğitim Sisteminin mobil uygulamaları mevcut. Tablet veya akıllı telefonunuzdan internet bağlantısı olan heryerden (tatilde, misafirlikte veya yolda serviste) derslere veya siteme girebilirsiniz.

 

Eksiler:

– Sorumluluk sahibi olmak gerekiyor yoksa günü gününe ders takip etmek zor gelebilir.

– Arşivlere güvenip her şeyi son güne bırakıp dersleri toparlayamayabilir gümlersiniz.

– İnternet açıkken diğer sitelere takılmadan ders dinlemek yüksek irade istiyor.

– Sanal ortam bazı dersler için verimli olmayabilir.

– Bütün eğitim hayatının net üzerinden geçmesi örgün öğretimdeki sosyal hayattan çok uzak.

– Tabii ki bir örgün eğitim değil, daha çok çalışanlar için açılmış bir okul gibi.

– Ders içerikleri örgün eğitimle aynı neredeyse fakat her ders haftada bir saat olduğu için biraz hızlandırılmış ders gibi oluyor. Gerçi içeriği biraz kırpmışlar bunu düşünerek. Ancak size çok iş düşüyor. Çok çalışmak gerekiyor.

– Vizeler biraz kastırıyor. İyi çalışmak gerekiyor. Kitap defter serbest bir sınav olduğu için sorular zor soruluyor.

– Bazı hocalar ödev konusunda uçuk şeyler isteyebiliyor.

– Ders programı bazen insanı zorlayabiliyor gece 23:00 -23:45 dersleri veya arka arkaya üç ders gündüz bir işte çalışan bir kişiyi zorlayabiliyor.

– İçerik ve ders konuları yetersiz kalan dersler olabiliyor. Harici kaynak arayışı gerekiyor.

– Sistem sadece internet explorer üzerinde sorunsuz çalışıyor. Versiyon olarak da 8 ve 9.

– Android uygulaması flash desteği yüzünden sorunlar çıkartabiliyor.

 

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği – Uzaktan Eğitim 2013” hakkında 243 yorum

 1. acaba diplomada uzaktan eğitim ibaresi yer alıyor mu ve diploma nasıl oluyor Türkiye de ki diplomalar gibi mi?

  • Diplomanın görselini hiç görmedim. Mezun olan arkadaşlara da geçici mezuniyet belgesi verilmiş. Ancak geçen yazışmalarda Uzakatan Eğitim ibaresinin olmayacağı belirtiliyor.

   • fahri bey bende sayenizde bu üniversiteye giricem inşallah Karabük ün.düşünüyordum fakat verdiğiniz bilgiler ışığında
    çalıştığım için bu üniversiteyi seçicem.Bir gün tanışmakta nasip olur inşallah.

 2. fahri bey cevaplarınız için şimdiden teşekkürler ben iki yıllık myo mezunuyum sizinde dediğiniz gibi Yesevi üniversitesine lys ile girmeyi dşünüyorum ama aynı zamanda iki yıllık okul bitirmiştim muhabere elektronik.Acaba bende derslerimi saydıra bilir miyim ve sizin gibi ÜÇ yılda bitire bilmem olası mı teşekkürler.

  • DGS ile girmeseniz dahi 3 yılda bitirme şansınız var. LYS ile girdiğinizde ortak dersler Türk Dili, İnkılap Tarihi ve İngilizce’den muaf olacaksınız. Bu üç dersin 1 ve 2 lerinden muaf olduğunuzda 6 dönem 3 yılda bitirme şansınız oluyor. DGS ile girenler bu 3 derse ilaveten bir veya iki ders daha muaf olarak daha az ders ile muaf olma şansına sahipler.
   Saygılar.

 3. Fahri bey cevaplarınız için şimdiden teşekkürler üniversite stajı oluyor mu bilgisyar müh.liğinde ikinci sorum incelediğim kadarıyla sizin programlama kod yazma gibi tecrübeleriniz var benim hiç bir alt yapım bilgisyar programcılığı vs olmadığı için biraz karamsar kalıyorum.sayısalım iyidir ama program yazma konusunda 0 Dan başlayan biri için hele de 28 yaşında başladıysa bu bölümdeki şansı sizce nedir?Açıkçası program kodlamaları biraz gözümü korkuttu,Malum aradan seneler geçti Endüstri müh.liği ile bu bölüm arasında kalıyorum sizce hangisi daha geçerli artıları yada eksileri yönünden tabi sizin özel sektörüde devlet sektörünüde bilen birisi olduğunuzu düşünüyorum .Tamamen konuya yabancı olduğum için soruyorum değerli cevaplanırız için çok teşekkür ederim.

 4. Merhaba Fahri Bey ,
  bende 2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunuyum. antalyada büyükşehir belediyesinde memur olarak bilgi işlem bünyesinde çalışmaktayım. hem derece hemde maaşımdan dolayı bilgisayar mühendisliğini bitirmek için ahmet yesevi uzaktan eğitim bilg. müh. okuyacağım inş. Birkaç sorum olacak dgs sınavı ile hem kontenjan sıkıntısı hemde yüksek puandan dolayı direk lys puanı ile girmek istiyorum.Öncelik 180 barajını geçip lys de bir puan alıp kayıt olmam gerekecek sanırım. Programlama , web vb mesleki dersler ile ilgili sıkıntı çekmem gibi diğer dersleri tam bilmiyorum. kayıt olmak için belli bir puanı geçmelimiyim ? ben bilg. programcılığı okuduğum için belli derslerden muafım galiba değil mi ? internet ortamında olduğu için dersler kaynak sıkıntısı çekermiyiz ? Ayrıca final sınavı zor mu oluyor ? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Puan olarak bu bölümü tercihte bulunanlar içinde kontercan 100 ise ilk yüze girilmelidir.
   Temel dersler inkl.trh, türk dili ve ingilizceden muaf oluyorsunuz.
   Kaynak sıkıntısı dediğiniz gibi pek olmuyor.
   Final sınavı çok zor değil bence. Çalışınca kolay, çalışmayınca zor gelitor.
   Saygılar.

   • Bilgilendirmelerin için teşekkür ederim. Son olarak YGS sınavından 180 ‘ i geçtikten sonra LYS MF4 puan türünden kaç almak gerekiyor ve LYS puanı için benim matematik öyle çok iyi değil ne yapmam gerekiyor ?

     • başarı sıranız ile bir önceki yılın başarı sıralamasını karşıtlaştırmalısınız.

 5. Selamlar,
  Ben bu yıl üniversite sınavına girip burayı okumak istiyorum.
  Benim sormak istediğim,
  Okulu 4 yıldan önce bitirme şansımız varmı ?
  Vize finallerden geçmek için kaç puan almak lazım ?
  Çan eğrisi varmı ? Bütünleme yapılıyormu ?
  Derslere katılma zorunluluğu bulunuyormu ? Yada mesela ödev everiyorlar demişsiniz bu ödevler nota etki ediyormu ?

  Kusura bakmayın uzun oldu cevaplarsanız sevinirim.
  Teşekkürler.

  • Selamlar,
   —Merhaba
   Ben bu yıl üniversite sınavına girip burayı okumak istiyorum.
   Benim sormak istediğim,
   Okulu 4 yıldan önce bitirme şansımız varmı ?
   — Muaf olduğunuz ders olunca mümkün oluyor. Üstten ders alıyorsunuz.
   Vize finallerden geçmek için kaç puan almak lazım ?
   — Üniversitenin kendi sitesinde puanlarla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Ancak genel olarak vizeler %20 finaller %70 ödev ve hocanon kanatii %10 şeklinde düşünebilirsiniz.
   Çan eğrisi varmı ? Bütünleme yapılıyormu ?
   — Çan eğrisine benzeyen bir sistem var. Bütünleme sınavı da yapılıyor.
   Derslere katılma zorunluluğu bulunuyormu ? Yada mesela ödev everiyorlar demişsiniz bu ödevler nota etki ediyormu ?
   Derslere canlı olarak katılma zorunluluğu yok, ancak offline olara kayıt altındaki dersi izlemeniz gerekiyor. Yoklama kanaati etkiliyor.
   Ödev ve kanaat bir bürün, ödev yüzünden kanaat notunuz da 0 gelebiliyor.

   Kusura bakmayın uzun oldu cevaplarsanız sevinirim.
   Teşekkürler.
   —Rica ederim.
   Bol şans.

 6. askerlik koruyorda ne demek ya ayıp yanı….sankı askerde öpüyorlar insanı..söletiyorsunuz insanı…hakkaten senı nasıl duygularla beslemuısler ki askerliğe böyle bakıyorsun arkdasım…yazıklar olsun…

  • Askerlikten muaf olmak için bu okulda okuyanlar da azımsanmayacak kadar çok, bunun dışında başka okullar da var tabiki. Bu da gösteriyor ki herkes sizin gibi düşünmüyor. Kimisi için vatani bir görev, kimisi için de hayatından çalınmış bir zaman aralığı. Dediğiniz gibi insanın yetiştirilip nasıl duygularla yetiştirilmesi ile ilgili. Bu arada benim şahsıma bu yazdığınızı üzerime alınmıyorum, ben şahsen zamanında bu görevi yerine getirdim. Burada anlatılanlar okuldan insaların beklentileri ile ilgili ve genel çerçevede okuduğum, gördüğüm ve duyduklarımı yazdım. O kadar yazı içinde bu yazıya takıldıysanız sizin için elimden birşey gelmez. Sitede amaç sadece biraz bilgi vermek. Başka birşey değil. Kendi düşüncelerim bunlar. Beyenirsiniz veya beyenmezsiniz size kalmış. Bu arada bu site 2 yıldır var ilk defa böyle düşüncelere dayalı bir yorum geldi. Amaç bilgi vermek. Verilen bilgilerde bir yanlışlık görüyorsanız düzeltelim.

 7. selam,

  bu sene dgs ile uzaktan eğitim bilgisayar mühendisliği düşünüyorum.

  4 yıl kadar önce girmiştim, sınava girmeden önce 8 tercih yapıyorduk.

  sistem değişti mi? şimdi sınavdan sonra 30 tercih mi yapıyoruz? tam anlayamadım.

  bilgi verebilir misiniz?

  • Tercihler internet ortamından yapılıyordu. 30 tercihti sanırım ösym den 2013 klavuzlarını incelemenizde fayda var.

 8. Merhaba,

  Dgs ile geçenler için ilk dönem 2 zayıf getirme gibi bir hak varmış üniversitenizde doğru mudur?

  • Ne tür bir hak bu anlamadım. DGS ile geçip muafiyet almışssanız. Üniversiteyi 6 dönemde bitire biliyorsunuz. Ancak 1 dersten fazla dersten kalırsanız okulunuz 7 döneme uzuyor. Sorduğunuz bu olabilir mi?

 9. Merhaba Fahri hocam, Ben 4 yıllık üniversite mezunuyum, çalışıyorum. Mühendislik için bu bölümü yazmayı düşünüyorum. İnkılap, Mat-I, Mat-II, Olasılık ve istatistik, Diferansiyel Denklemler, Bilgisayar organizaysonu, işletim sistemleri, ingilizce gibi dersleri aldım. Bu derslerden muhaf olabiliyor muyum. Bunu kesin olarak nereden öğrenebilirim? Bir sorum da diyelim ki ilk dönemde 3 dersten muhaf olduysam ikinci sınıfın ilk döneminden 3 ders alabilir miyim?

  • Muafiyet icin kurul a giriyorsunuz. Sizden transkript ve ders İçerikleri belgesi isteniyor. Genelde inklap ingilizce turk dilinden muafiyet veriyorlar. Diger ortak dersleri almak durumunda kalıyorsunuz. Ilk yil 2 donem dersleri okul atiyor 3 dönem ile birlikte ustten ders alabilirsiniz.

 10. Merhaba Fahri Bey ,
  Ben fizik muhendisligi mezunuyum ve endustri muh. okumqk istiyorum ama ing ,tarih, ing disinda olqn genel fizik,kimya,mat derslerimide saydirabilir miyim??

 11. Fahri bey merhaba. Ben bilgisayar prog. Mezunuyum. Ayü ye lys ile girmeyi düşünüyorum. Ortak derslerden muaf olabilirmiyim. Dgs ile giren bir kişinin muaf olduğu derslerden muaf olabilirmiyim yani. Teşekkür ediyorum.

 12. Tesekkür ediyorum. Muaf olunması mantıklı. Çünkü ben 2 yıl bil. prog. okudum ve dersleri aldım. ispatladığım takdirde muaf olunmalı.

 13. Fahri hocam bu bölümü bitirirsem denklik konusunda sıkıntım çıkar mı? Seneye tercih etmeyi düşünüyorum bu sene uzaktan eğitim bilgisayar mühendislikleri kapandı acaba seneye de bu bölüm kapanabilir mi? Son olarak hem çalışıp hem bu bölümü okumak çok kasıntı yapar mı?

  • ÖSYM ile giriş yapınca denklikler de sorun olmaz. Kazanılmış hak sonuçta. Bölümü kapatır lar mi bilmiyorum. Umarim kapatilmaz. Ben zorlanıyorum.

 14. Bu sene ben de kazandım ve eylülde kayıtlar var. Sizin yazılarınız çok etkili oldu. Teşekkürler. Bu yıl bütün uzaktan eğitimleri kaldırmışlar sadece yeseviye dokunmamışlar. Umarım ilerrde uzaktan eğitim diye sorun çıkarmazlar.

 15. Transkript ve ders İçerikleri belgesi isteniyor demişsiniz. ders içerikleri farklı bir belge anladığım kadarıyla. benim myo biteli 10 yılı aşkın bir süre oldu. acaba bu belgeyi istesek sıkıntı çıkarırlar mı yada sadece transkript versek yine aynı derslerden muaf tutarlar mı bizi? kolay gelsin..

  • Ben de okuldan alamamistim ders içerikleri belgesini. Dgs sinavi ile yerlesip sadece 6 dersten muaf oldum bu yuzden.

 16. Merhaba Fahri Bey. Ben de son lys ile bilgisayar mühendisliğine yerleştim. bilgisayar programlama önlisans mezunuyum artı bilgisayar öğretmenliği lisans son sınıf terkim. umarım fazla sayıda dersten muaf ederler de 3 yılda mezun olurum. yanılmıyorsam 3. sınıfa geçtiniz eğer nasip olursa sizinle tanışmak isterim. bilişim konusunda bizden iyi olduğunuz aşikar belki sıkıntı çekeceğimiz noktalarda bize yardımcı olursunuz. görüşmek üzere. kolay gelsin.

 17. Ben Bilgisayar Mühendisliğinde 1 sene okudum sonra memur oldum. 1 yıldan beri memur olarak görev yapıyorum. Memur olduğum için okula devam edemiyorum. Uzaktan Eğitim Bilgisayar Mühendisliğine Yatay Geçiş yapmak istiyorum fakat bölümler kapatıldı vs diyorlar herhangi bir gerçek bilgi verebilecek kimse var mı ? İletişim için: Mehmeto.o@hotmail.com veya Tel: 0 539 867 09 97

 18. Fahri Bey Merhabalar ben bu yıl Marmara Üniv. Bilgisayar programcılığını uzaktan eğitim kazandım . Burdan 4 yıllık mühendisliğe geçme imkanım varmı acaba aynı şekilde uzaktan veya kalan 2 yılı okulda öğrenim görerek mühendisliği tamamlama şansım varmı ? veya 4 yıllık uzaktan öğrenim veren marmara da yok ise 4 yıllık uzaktan eğitim, başka üniv. mühendislik programlarına geçiş yapabilir miyim ?

 19. Merhabalar, Yabancı dil olarak kazakca veriyorlar diye duydum dogrumudur, Busene 3240 tl ucreti var siz gecen sene ne kadar odemistiniz, yıllık artısı hesaplamak için soruyorum. Bilgi veriseniz sevinirim.

 20. Merhaba,
  Sınıf geçme sisteminden yönetmeliklerde bahsetmemiş, sınıf geçmek en az kaç ortalama istiyor. Bir dönemde maksimum kaç ders alınabiliyor
  Bir yerde kaldığınız ders sayısı 1 den fazla dönem uzar demişsiniz, Bu sınıf geçme olayını tam olarak anlatabilir misiniz? Ya da bununla ilgili bir yönerge…

  Bende iki yıllık bilgisayar programcılığı akabinde Marmara Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği okudum. Ders içeriği vermemize rağmen hala temel say

  • Cümle yarıda kaldı:) Temel sayılan derslerden muafiyet yapıyorsa tek güzel yanı uzaktan eğitim olması olarak gözüküyor. Kazakça dersleri var bunları nasıl dersler zorluyor mu? Son olarak ders notu bağıl değerlendirme ile hesaplanıyor ama genelde dersler için taban puan oluşur. Mesela vize final ortalaması 45 olan bir dersten genelde kalınır mı yoksa geçilir mi?

   • Kazakça dersi biraz zor yeni bir alfabe öğreniyorsunuz. Kiril alfabesi. Sonra Türkçe ye pek yakın olmayan bir dil. Çalışmanız gerekiyor. Çok üst seviyede bir Kazakça istenmiyor ancak yine de sıkı çalışmak gerekiyor.
    Geçme notu hesabı biraz benim de kafamı katıştırıyor açıkçası. Vize den 0 alın fialden 100 alın geçersiniz.
    Geçmeyi etkileyen faktörlerin en önemlisi fianl notunuz. Vize + hoca kanaat notu %25 oranıda katkı sağlıyor. Çan eğrisine benzer bir sistem de var.
    Açıkçası karışık geliyor bana.

  • Sınav geçme yönergesi: Bağlantı.
   Bir dönemde maksimum 24 kredilik ders alabiliyorsunuz 8 derse kadar.
   Ben DGS girişliyim ve aldığım muafiyetlerle tamamlamam gereken kredi 6 dönemde 3 kredi fazlasıya tamalanabiliyordu. Bu da 3 kredilik bir dersten kalma hakkım varmış bigi birşeydi. Bunu belirtmek istemiştim.

 21. fahri bey endüstri mühendisliği ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz? bazıları istanbul uzaktan eğitimi ahmet yeseviden daha iyi diyorlar. çok kaliteli hocalar falan var eğitim kaliteli diyorlar. sizce hangi okul ? bu arada memurum.

 22. Merhabalar bu sene dgs ile Bilgisayar Mühendisliğine yerleştim. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – I,Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – II,İngilizce I,İngilizce II,Türk Dili ve Lehçeleri I,Türk Dili ve Lehçeleri II derslerinden muaf göstermiş beni sistem. Diğer derslerden muaf olup olmadığımı ne zaman yayınlarlar acaba bilgisi olan tecrübeli müh. abilerimiz varsa bizi bilgilendirirlerse sevinirim.

 23. fahri bey ben kamu yönetimi ve 2 yıllık tarım bölümü mezunuyum bu sene dgs den ziraat fakültesini kazandım ama memur olduğum için okula gitmem zor olacak gibi seneye uzaktan endüstri müh düşünüyorum genel muhasebe istatistik kimya fizik matematik tarih ingilizce derslerini gördüm.transkriptleri versem bu derslerden muaf ederler mi.

 24. merhaba ben işletme okuyorum yönetim bilişimi istiyorum ahmet yesevi veya kıbrıs istiyorum genelde kıbrıstaki okullarda % 75 ve tam burslu programlar boş kalabiliyor önceden tercih ettigimde ek yerleştirme hariç başkası da seçmedigi dahilinde çıkma durumu kolay mı

 25. ve yönetim bilişim sistemlernde mezun olduktan sonra bilgisayar müh. yüksek lisans veya başka yerlerde örgün de dahil olmak üzere yüksek lisans yapabilirmiyiz

 26. Tekrar merhaba kusura bakmayın si,zi soru yagmuruna tutuyorum işletme bölümü
  okudugumuzda yönetim bilişime dikey geçiş yaparsak biraz alt yapı da yok zorlanma olur mu hocalar nasıl iyi anlatıyorlar mı sizce uzaktan egitimi mi tercih edersiniz yoksa normali mi

   • merhaba fahri bey
    öncelikle insanları bilgilendirme amaçlı bu siteniz için teşekkür ederim
    uzaktan öğretim zor demişsiniz karasız kaldım bu yıl dgs ile ayu bil. müh düşünüyorum çalışan olduğum için bulunduğum il dışında başka yeri yazamıyorum bulunduğum yerdeki bil.müh de hocaların keyfi uygulamalarından öğrenciler bıkmış 40 kişilik sınıftan 10 kişi 4 . sınıfa a geçmiş ve bunları birincisinin bile alttan 2 dersi var hocalar o kadar keyfi uygulama yapıyormuş ki bütünleme sınavına bile karşıyız diyerek bütünlemeye kalan öğrenciye not vermiyorlarmış verdikleri çok sık ve uçuk ödevler ve ödevleri bile anlattırmalarıda cabası bundan daha zormudur acaba ayu bil. müh kararsız kaldım

    • Zorluk derecesi örgün eğitimden fazla değildir. Sadece hergün 2-3 saatinizi ayu ayırmak gerektiği için ben zorlandım. Bende çalışıyorum ve bir ailem var. Doalyısı ile 2-3 saat gibi bir zamanı okula yaırmakta zorlanıyorum. Çok yorucu oluyor.

  • Ders videoları sadece öğrencilerin erişimine açık. Özel olarak paylaşayım yapan var mi bilmiyorum.

 27. hocam finallerde ve büt cıkan soruları sınav sonrası siteden veriyorlar mı bide finalde cıkan sorular büt dede cıkıyor mu

  • Finaller ile ilgili soruları yazıp çıkartamıyorsunuz. Hatırlayıp paylaşan varmıdır bilmiyorum. Ancak sorular vize ve içerik soruları ile benzer olabiliyor.

 28. Merhaba fahri bey ben iki yillik elektrik bolumu mezunuyum endustri muh dusunuyorum uzaktan egitim fakat mezun oldugum zaman is bulmada sıkıntı yasamiyim acaba bunu merak ediyorum ve diplomada uzaktan egitim oldugunu belirtem bir ibare varmi mesela transkript senaryosunda falan simdiden tesekkur ederim

  • Diplomada uzaktan eğitim ibaresi olmuyor. İş bulma kısmına gelince diplomaya önem veren kurumlar için bir tercih olabilirsiniz tabiki.

 29. Merhaba fahri bey,
  ben bu yıl bilg. programcılığından mezun oluyorum ve uzaktan eğitim ayu bilgisayar müh. düşünüyorum, sormak istediğim şey öncelikle bu bölüme girebilmek için dgs ile ortalama kaç puan almam gerekir ayrıca diyelimki bölüme girdim direk olarak mühendislik 3.sıfından mı başlıyoruz yani her dersi verirsek 4 dönemde mühendisliği bitirebiliyormuyuz? Teşekkürler.

  • Taban puan en son kaçla aldı bilmiyorum Ösym den tercihklavuzundan görebilirsiniz. 1. sınıfıtan başlıyorsunuz. muafiyetler ile 6 dönemde bitirme olanağınız oluyor.

 30. merhaba;
  bende kamu çalışanıyım. bu yıl bilgisar müh. uzaktan eğitimi DGS ile kazanmak için çabalıyorum. evliyim ve bebeğimiz haziran gibi dünyaya gelecek. anladığım kadarıyla sizde benim gibi bir duruma sahipsiniz. merak ettiğim ders saatlari , günleri ve başlama saatleri. bu konuda detaylı bilgi verebilir misiniz? Yorumlarınız benim için önemli.
  ilginize teşekkürler.

  • ders saatleri 18:00 – 24:00 arası oluyor. He dönem 6- 8 ders arası ders alıyorsunuz. Bunları h.içi planlıyorlar. Telafi dersi h.sonu da olabiliyor. Devam zorunluluğu yok ancak ders kayıtları mutlaka izlenmeli kanaat e etki ediyor.

 31. Ahmet Yesevi’nin Bilgisayar Programcılığından DGS ile mühendisliğine geçenlerde ders muafiyeti nasıl oluyor. Türk Dili dışında 13 ders ortak gibi görünüyor. Yönetmeliğe göre %80 benzerliği olan dersler muaf sayıyorlar. İki bölüm de aynı üniversitenin dersi ve kodları dahil isimleri hep aynı. Bu konuda bilginiz var mı? Teşekkürler.

  • Ders saydırma işlemi kurula bağlı. t.dili, inklap ve ingilizce garanti ama diğer dersler kurul kararına bağlı.

 32. Öncelikle teşekkürler böyle bir platform yarattığınız için.
  Ben İst üniv. jeofizik müh mezunuyum. Bilgisayar müh. uzaktan eğitimle okumak istiyorum bununlla ilgili birkaç sorum olacak.
  1-) Ücret üniversitenin sitesinde yazan miktar mı daha başka ek ücretler oluyor mu?
  2-) Benim ders saydırma durumum sizce ne olur yani kaç tane dersi saydırma ihtimalim var?
  3-) İş bulma konusunda üniversite adının bu konuada bir etkisi var mı yani Dumlupınar Üniversitesiyle bu üniversite aynı sayılır mı iş ararken bu konuda bana sıkıtnı yaratır mı ?
  Teşekkürler.

  • Üniversite harç harici (dönemlik 1620 tl) başka bir ödeme talep etmiyor.
   Ders saydırma konusuna gelince 6 ders kesin sayılıyor ve diğer dersler kurula giriyor.
   İş bulma konusunda yeni mezunların okul adı önemli ancak tecrubeli kişler için ikinci planda kalır diye düşünüyorum.

 33. Meraba ben bilgisayar programcılığından yeni mezun oldum ve bu üniversiteyi tercih etmek istiyorum dgs ile kaç puan almam gerekiyor lys ye girmedim şimdiden teşekkürler..

  • Güncel taban puanları bilmiyorum, geçen yılın dgs kitapçığına ÖSYM den bakılabiliyordu.

 34. Merhaba..Vize ve final sınavı yapmayan, sadece proje ya da sunum yapılan dersler var mı? varsa hangileridir? Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler..

 35. Uzaktan Eğitim Bilgisayar Mühendisliği Kapatılacak deniliyor.Bu konuda bir bilginiz varmı Ahmet Yesevi YÖK e bağlı değil diye biliyorum.Burayıda kapatabilirler mi?

  • Bu söylediğiniz Mühendisli dalları için her sene dile getirliyor. Ancak yeni okullarda yeni bölümler de açılmaya devam etmekte. Herhangi bir duyumum yok.

 36. Merhabalar Fahri Bey,

  Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Zaten sorulan sorular hep birbirinin aynı, farkettim de aynı soruyu 8-10 kez (muafiyet konusu) cevaplamışsınız. İnsanlar okumaktan aciz 🙂

  Soracağım soru yok. Sıralamam 1033 puanım 308. Tercihlerimin üst sıralarında olacak burası.

  İnşallah gönlümüze göre olur.

  İyi günler, iyi çalışmalar.

 37. Merhaba hocam uzaktan eğitim de dersler hergün mü. Ders Programı Hakkında Bilgi verebilir misiniz. Tşkler

  • Dönem içinde alına her ders için her hafta 45 dk. bir dersiniz programlanıyor. Bu derslerle online giremezseniz kayıttan her zaman seyredebiliyorsunuz.

 38. Sınavlarda çıkan sorular hakkında bilgi verir misiniz? Ders videolarını düzenli takip etsek rahatça geçebilir miyiz? Bazı forumlarda bilerek bırakıyorlar para almak için diyorlar bu ne kadar doğru?

  • Sınavlarda çıkan sorular test ve online içerik ile derste hocanın anlattıklarını kapsıyor. Ders videolarını izleyip online içeriği de okursanız sınavlarda başarılı olursunuz. Bilerek bıraklıma konusunda arkadaşlara katılmıyorum. Hocaların bazıları ödev ve online ders lere katılıma önem verdiklerinden kanaatlerini bu yönde kullanıyorlar. Bu yüzden de tartışma çıkabiliyor. Keyfi not verme olayı var diye. Ben buna katılmıyorum.

 39. Yanıtlarınız için teşekkürler. Peki üstten ders alabiliyoruz ama yaz okulu mevcut mu yani yazın oraya gidip ders alabilir miyiz erkenden mezun olmak için

 40. denklik konusunda sıkıntı varmı hocam.sakarya karabük vs uzaktan eğitim alımı durdurmuş o yüzden soruyorum.selamlar

  • denklik sorunu yok gibi. Gibi nin sebebi sorun çıakrtan iki kurum biliyorum.
   1. İETT indirim yapmıyor yurtdışı üniversitesi diye
   2. Bilgisayar Mühendisleri Odası kayıt etmiyor. MAhkemelik durumda olan arkadaşlar var.

 41. Kazandım bende 🙂 Haftaya kayıtlar var. Hayırlısı ile bitirmekte nasip olur inşallah.

 42. mrb. ben memurum iki yıllık elektrik bölümü mezunuyum. ehmet yesevi üni. end.mühendisliğine geciş yapmak ıstiyorum. 2014 de dgs den 160 aldım. basvuru için kac puan gerekıyor? 2014 de aldıgım 160 puanla kayıt yaptıabılırmıyım ? 2015 de dgs gırmedım.

 43. merhaba fahri bey ben 2 yıllık işletme bölümü okudum ve hoca ahmet yesevi üni. yönetim bilişim sistemleri bölümünü okuyorum şu an bu kayıt dondurma en çok 2 yarıyıl diyo 1 sene mi sadece donduruyoruz

   • fatih bey merhaba,
    ben bu sene kazandım (ybs) ancak bölümle ilgili ya da hocalar sınavlar hk bilgi verebilir misiniz acaba?
    teşekkürler..

 44. sonra tekrar açıp okuyabilirmiyiz çünkü neden soruyorum ygs lys den girip bilgisayar müh uzaktan egitimi okumak istiyorum ama ybs yi de 1 sene kalırsa onu da okuyup bitirmek isterim bilgilendirirseniz sevinirim bir de ahmet yesevi üniversitesi bilgisayar müh. hangi programalama dillerini ögrendiniz görsel prog. visiual studio,php ,c sharp niye yok acabasiz gördünüz bu dersleri

  • Tam olarak hiçbir programlama dilini öğretmiyorlar. Sadece teknik derslerde konuları anlatırken örnekler c, c++ , java veya vb ile verilebiliyor.

 45. Merhaba Fahri Bey.Ben örgün önlisans ve açıköğretim lisans mezunuyum.Endüstri mühendisliği için Dgs yada lys ile yerleştiğimde ders içerikleri uyan derslerden muaf olabilirmiyim.

  • Muafiyet olayı kurul ile gerçekleşiyor ve çok bir beklentiniz olmasın 6-7 dersten fazla dersi muaf etmiyorlar.

 46. Merhaba ben bu sene dgs ile örgün öğretim elek. haberleşme müh kayıt oldum çalışıyorum ve okul büyük sıkıntı oluyor uzaktan eğitim end. mühendisliğine yatay geçiş yapabilirmiyim dgs puanı ile sene sonunda veya ara dönemde cevaplarsanız çok sevinirim

 47. Merhaba Fahri bey. Ben yönetim bilişim sistemlerindeyim. Bir dönem içerisinde maximum kaç ders alınabilir? Birde yaz okulunda diğer üniversitelerden ders alınınca saydırılabilinir mi?

 48. Merhabalar, ben sakarya Üniversitesi makine teknikeri 2010 mezunuyum. Dgs ile endustri mühentisligine geçiş yapmak istiyorum. Teknikerlikten mezun olmamın üzerinden 5 yıl geçtikten sonra dgs ile geçiş yapanlar aynı derslerden muaf olamama gibi bir durum varmış doğrumudur. Cevaplarsanız çok sevinirim.

   • Cevapladığınız için çok teşekkür ederim.
    Bu sene anadolu üniversitesi açık öğretim fakültesi işletme bölümünden mezun oluyorum kısmetse. Peki işletme açık öğretim dersleriyle aynı olan derslerden muaf olma gibi bir durum var mı?
    Bu sorumuda cevaplarsanız çok sevinirim.

 49. 1. Kendi seçeceğiniz bir iş problemi için:
  a. Proje Tanımını aşağıdaki biçimde yapınız (En çok iki sayfa).
   Problem tanımı,
   Varsayımlar
  • Yazılım Geliştirme Platformu,
  • Ekip yapısı
  • Varsa Proje ile ilgili kısıtlar (zaman, Para vb)
  b. Proje iş gücü ve zaman maliyetini hesaplamak için:
  i. Üç farklı İşlev noktası tahmini yapınız (a:en iyimser, m: en yakın b: en kötümser). Üç farklı alternatifi nasıl oluşturduğunuzu belirtiniz. Bu değerleri
  İşlev noktası = (a+4m+b) / 6
  biçiminde tek değere indirgeyiniz.
  ii. (i) kısmında elde edilen işlev nokta değerini satır sayısına dönüştürünüz.
  iii. (ii) kısmında elde ettiğiniz satır sayısı değerini girdi olarak alıp COCOMO Ara modeli uygulayarak gerekli iş gücü, zaman ve kişi sayısı değerlerini hesaplayınız.

  acil bir ödevim var bunu nasıl yapacagıma yardımcı olurmusunuz

 50. Muaf olunan derslerin ortalamaya etkisi nedir acaba? Yani hepsi CC mi sayılıyor. Yoksa üniversitede aldığınız not mu geçerli oluyor?

 51. B.programcılığı okuyorum hocam 2.dönem okulu dondurup lys hazırlanıcam buraya gelmek için.Okulun puanı 250 sizce puan konusunda okul sıkıntı yaparmı yanı puanı onemsiyolarmi daha az alsam buraya gelme şansım olurmu

  • Normla yerleştirme ile okulu kazanabiliyorsunuz. Okulun açtığı kontenjana başvuran en yüksek puanlı öğrenciler yerleştirilir. Diğer üniversiteler gibi.

 52. Merhaba;
  İki yıllık Bilgisayar Programcılığı mezunu olarak bir şey sormak istiyorum.
  Bilgisayar Mühendisliği alanında belirtilen 50 kişilik kontenjanların doluluk oranları hakkında bilginiz var mı?
  Yani bu kontenjanlar doluyor mu? Sınava girip de kazanma veya kazanamama oranımızı merak ediyorum açıkçası. Yaş itibari ile LYS sınavı ile ilgili endişeler oluyor ister istemez.

  Teşekkürler

  • Okulun terjih edilme durumuna göre kontenjanlar doluyordur. En yüksek puanı alan yerleşir. Kendinize bir deneme sınavı yapın hem DGS, hem de LYS için. Aldığınız puanı geçen seneki AYU nun taban puanalrı ile karşılaştırın. Ben öyle hazırlandım DGS sınavına.

  • Adı çan eğirisi değil ama işleyiş aynı. Bağıl ortalama diyorlar. 54-55 le ortalamana göre geçebiliyorsun.

 53. Hocam merhaba,

  Ben kurumsal bir şirkette lise son stajımı yaptıktan sonra ve liseden mezun olduktan sonrada orada stajyer olarak çalışmaya devam ediyorum. Yani mevcutta hala lise mezunuyum ve üniversite sınavları yaklaşıyor ve ben bu şirketten kopmak istemiyorum o yüzden Ahmet Yesevi’de B. Mühendisliği uzaktan eğitim mi okusam diye düşünmekteyim. Siz burayı bitirmiş biri olarak bana önerebilir misiniz burayı? Siz benim konumumda olsanız nasıl bir yol izlerdiniz?

  Teşekkürler.

  • Örgün öğrenime gitme şansınız yok ise AYÜ tavisye ederim. Ben de çalıştığımdan uzaktan eğitimi tercih etmiştim.

   • Örgün eğitim ve işi hayatını sağlıklı bir biçimde nasıl götürebilirim hiç bir fikrim yok. Çalıştığım yerde çok şanslı olduğumu düşünüyorum ve bu şansı geri tepmekte istemiyorum bu yüzden örgün eğitim bana sağlıklı bir seçim olarak görünmüyor.

    Fiziksel olarak okumaktan yanaysak ikinci öğretim olarak İstanbul’daki üniversitelerde bilgisayar programcılığı okuyup sonrasında sizin gibi AYÜ’de uzaktan eğitim olarak lisans yapsam kariyerimde sağlam bir adım atmış olur muyum sizce?

    Sizi de böyle rahatsız ediyorum ama siz bu yollardan geçtiğiniz için fikrini almak için en doğru kişi sizsiniz, yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 54. Merhaba, ayü ye dgs ile girmek istiyorum turizm ve otel işl önlisans mezunuym endustri müh tercih hakkım varmıdır? dikey geçişle bu bolumde okumak icin hangi bölümlerin mezunu olmak gerekir?

  • Uzaktan Eğitim programlarınızın denkliği var mıdır?

   Üniversitemiz tüm programlarının denkliği mevcuttur. Mezunlarımız denklik için YÖK’e herhangi bir başvuruda bulunmazlar.

   http://yesevi.net/#!sss

 55. Aslında merak ettiğim tek şey denklik konusu çünkü kimi insanlar gecerli kimi insanlar ise gecersiz dio yök’e mail attım ama bi cevap yok henüz aramak garanti sanırım.. sizin bu denklik konusunda bi bilginiz var mı sonucta senelerimiz bosa gitmesin..

  • Uzaktan eğitim bölümünde okuyan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu devlet memurları. Mezun olduktan sonra mühendis kadrosu ve mühendis hakları için okuyorlar. Devlet kurumlarının hiçbir denklik sorunu yaratmadığını bu durumdan görebilirsiniz. YÖK ten yazı alan arkadaşlar oldu denklik sorunu yoktur diye. Öğrenciliğim döneminde e-devletten öğrenci belgesi aldım.
   Sorun yaratan tek bir kurum biliyorum bilgisayar mühendisleri odası. Eskiden istanbul belediyesi de indirim vermiyordu ama artık veriyorumuş.
   saygılar.

 56. merhaba merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapan ya da bu konu hakkında bilgisi olan var mı ?

 57. çankaya üniverstesi bilg müh okuyorum yatay geçiş yapma şansım var mı bunun için ne yapmam gerekiyor ?

 58. matematik mezunuyum uzaktan bilgisayar müh. okumak istiyorum.
  fizik, olasılık ve istatistik , dif. denklemler, türk dili, bilim tarihi, felsefe , programlama derslerini almıştım. bu derslerden muaf olurmuuyum.?
  kayıt yapmadan önce bunu öğrenmek mümkün mü.?
  uzaktan eğitimden bilgisayar mühendisliği zor mu dur?
  normal bir çalışma ile 4 yılda bitirilebilr mi ?

  • Eğer bu ikinci ünüversiteniz ise ve türk dili, ingilizce ve inklap tarihi derslerini daha önce aldığınızı transkip ile belgeleyebiliyorsanız bu derslerden muaf olursunuz ve okulu 3 yılda bitirebilirsiniz. Diğer derslerden muafyet almak için kurul kararı gerekiyor ve kayıt olmadan öğrenemzsiniz. Genel görüntü pek muafiyet mümkün olmuyo türk dili 1-2, ingilizce 1-2 ve inklap tarihi 1-2 dışında muafiyet almak çok zor.

   • bazı derslerden muafiyet alamassam ve aldığım bu dersleri transkrip ve derslerin içeriğinin büyük bir kısmının aynı olduğunu evraklarla ıspatlarsam muaf ederler mi acaba?..
    fizik ve matematikten muaf etmiyorlarmı.?
    seçmeli derslerden geçmek zor oluyor mu?
    genel olarak derslerden geçme notu kaç oluyor?
    teşekür ederim.

    • muafiyet kurul kararı. eksttra olarak programlamadan muaf olan arkadaşlar vardı, fizik ve mat. tan muaf olanı görmedim. Seçmeli derslerden bana zor gelenler oldu, ancak vizeler zor, finaller kolay geliyor. Sanki vize ler online olduğundan kitap defter serbest ve zorlamışlar, finaller de sınıf ortamında olduğundan vizelere nazaran daha kolay gelmişti. çan eğrisi ve bağıl ortalama benzeri bir not sistemi var. 55 üstü geçiyorsunuz, altında ise genel ortalamanıza bağlı olarak şartlı geçebilir veya çok düşük ise kalabiliyorsunuz.

 59. Merhaba hocam.
  Siz bu üniversiteye kaç puan ile girmiştiniz?
  Netten bakıyorum taban puan 302 diyor eğer böyle ise örgün daha mantıklı oluyor lütfen bu konuda bana yardım edin ona göre dgs ye hazırlanmayı düşünüyorum

 60. Fahri Bey merhabalar sizden bilgi değil de bir yorum yapmanızı bekliyorum.

  Özel şirkette satış temsilcisi olarak işe başladım.Okul bitinceye kadar ki süreçte 4 yıllık bir iş tecrübem olacak ve 26 yaşında olacağım.

  Üniversite de okuyan kişilerin bilmediği bir şey vardır kabullenemezler buna etrafımda yüzlerce örnek verebilirim keza sizde biliyorsunuzdur ; Türkiye’de 196 üniversite mevcut ve 10 tanesi hariç özel sektörün diğer diplomalara verdiği değer , eşdeğerdir.Şirketler eğer ciddi bir akademik kariyerin yoksa iş tecrübene bakarlar. Sen Kocaelindesin diğeri Isparta’da ooo Kocaeli daha iyidir hemen işe alalım muhabbetleri dönmez.

  Gelmek istediğim nokta şu ki Ahmet Yesevi mezunu olduğumda da aynı diğer 186 sıradan üniversite ile aynı değerde olacağım iş tecrübem ön plana çıkacak ve 26 yaşıma göre hem 4 yıllık iş tecrübesi hemde endüstri mühendisliği diplomasının beni öne çıkaracağını düşünüyorum ve bunu aileme anlatamıyorum morelmen yardımcı olmuyorlar caydırmak için ugraşıyorlar. Düşündüklerim sizce ütopik mi ? Düşünceleriniz nelerdir.

  • Düşüncelerinize katılıyorum, ancak bir kişinin eğer imkanı varsa örgün öğrenim ile lisansını tamamlaması daha tercih edilebilir.

 61. Merhabalar bu bölümü yazıp yazmamakta çok kararsızım derslerin zorluğu konusunda. Bir de son sınıftaki uygulama nasıl oluyor. Finaller iki gün mü sürüyor? cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Uzaktan eğitim olarak bu bölümü lisans tamamlama olarak bakan bilgisayar teknikerleri için daha kolay bir bölüm. Bildikleri üzerinde çalıştıkları konuların teorik detayları ders içeriği olarak geldiğinden zor gelmedi bana. Son sınıftaki uygulama derslerinde uygulama projesi özdev olarak veriliyor. Gerçek haytatta da bol bol uygulama geliştiren bir programcı iseniz danışman hocanızın yönlendirmesi ve yardımları ile çalıaşrak projeyi gerçekleştiriyorsunuz. Finaller aldığınız 6 dersin iki güne dağıtılması veya şansa tek güne sığdırılmasına göre kaç gün olacağı değişiklik gösterebiliyor. Bir gün içinde 3 sınav seansı düzenleniyor ve aynı anda 3 dersin sınavına girebiliyorsunuz. yani bir günde 9 dersin sınavına girebilirsiniz. Ancak ben 7 dönem boyunca hiç böyle sıkışık bir takvime denk gelmedim. Genelde iki güne paylaşıldı sınavlarım.

 62. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Ben matematik mezunuyum Valilikte programcı olarak çalışıyorum bilgisayar mühendisliğini bitirmek istiyorum. Öncelikle aldığım dersleri muaf tutarlarsa çok sevineceğim. Tabii ki okulu ne kadar çabuk bitirebilirsem o kadar iyi olacak. 2016 lys mf4 puanım 348 tercih yaptım inşallah kazanırım. Keşke daha önceden okumaya başlasaymışım diyorum bakalım inşallah zorlanmadan zamanında bitirebilirim.

 63. Hocam selamun aleykum. Ben bilgisayar programcılığı mezunuyum. Ayu geçmek istiyorum. Şartlardan dolayı bilgisayar mjhendialiğine geçmek istiyorum. Ama ılk senenin sonunda endrusti muh. Yatay geçiş yapmak istiyorum. Bu mumkunmudur. Teşekkurler.

 64. Sayin admin bense fen ve teknoloji ogretmenligi bitirdirm. Transkriptimi okuldan aldim. Transkript ile tarih turkce ve ingilizcesen muaf oldumuzu ve ilk yil bittikten sonra 2 yil usten ders aldigimizi belirtmissiniz. Su sorulari sormak istiyorum
  1)okula ilk kayit esnasinda gonderdimiz evraklarin icinde transkript ve muafiyet dilekcesinide koycaz değilmi tarih turkce ve ingilizcesen muafiyet icin
  2)mat 1 mat 2 genel kimya gibi derslerden muafiyet icin kurul karari gerekli demissiniz ve bunun icin ders icerik belgesi ve transkripti universteye kayit olduktan sonra ayri bir dilekce ile mi gondercez
  3) yoksa hepsini tum evraklari ilk kayit esnasindami gonderecegiz

  Saygilar verdiniz aydinlatici bilgiler ve bu site icin tesekkurler simdiden

  • Merhaba,
   tüm belgeleri ilk kaydıt esnasında göndermeniz gerekiyor. Diploma, transkript ve ders içerikleri belgesi. Kurul karaı hemen verilmiyor bazen. o yüzden ilk önce tarih, türkçe ve ingilizce den muaf oluyorsunuz. 1-2 hafta içinde de başka bir muafiyet varsa ders programınıza yansıyabiliyor. Ama dediğim gibi belgeleri kayıtta göndermek gerekiyordu.
   Saygılar.

 65. Merhaba Kolay gelsin
  DGS den Endüstri mühendisliğine girme çabasındayım 🙂 bir yandan da okul hakkında bilgilenmeye çalışıyorum .Sanaldaki en doğru kaynak sizsiniz. Teşekkürler
  SAÜ uzaktan eğitim Endüstriyel elektronik mezunu olduğumdan sistemi biraz biliyorum. Merak ettiğim şeyler de var mesela
  ….tam olarak muaf derslerimi nerden ögrenebilirim(daha önce benim gibi yerleşmiş birini tanıyormusunuz)
  ….internette girilen sınavlar girmiş öğrenciler tarafından henüz girmeyenlerle paylaşılabiliyor mı
  Şimdiden Teşekkür ederim

  • muafiyet kurul kararı ile veriliyor, kesin bir listesi yok. sizin gibi kayıt yaptırmış birini tanımamaktayım.
   sınavı paylaşmak zor, hem sınav sorularının kopyasını alıp hem de kendi sınavını vaktinde bitirip paylaşmak pek mümkün değil bence.
   aklımda şu sorular kaldı deyip paylaşan varsa bilemeyeceğim.

 66. İyi günler kolay gelsin ben bu sene Endüstri Mühendisligi bölümünü kazandım 26 Eylülde dersler başlayacakmış derslere öğrenci yönetim sistemindenmi katılıyoruz birde dersler için ne kadar internet gidiyor evimde internet yok telden bağlantı ile bağlansam yeterli olurmu kota o konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Açıkçası kotanın ne kadarı derslere gidiyor bilmiyorum. Ancak video aktarımı olduğunda yüksek bir miktar olabilir diye düşünüyorum.

 67. İyi günler benim de bir sorum olacaktı. İki yıllık Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama mezunuyum. Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği uzaktan eğitimini okumak istiyorum. Okulu 2. olarak bitirdim .DGS sınavında ekstra bir puan veriliyor mu? İlk üçe girenler için bir puan veriliyor diye duymuştum da. Şimdiden tşk ederim.

 68. merhaba, ben de bu sene Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne yerleştim. Merak ettiğim nokta şu: ders için kaynaklar sistem üzerinden sunuluyor. Peki dışarıdan destek almadan yeterli oluyor mu? ben üniversite mezunuyum ancak bilgisayar ile ilgili bir bölüm okumadım…

  • kaynak= okulun içeriği + öğretim görevlisinin sunum dosyaları. dır. Bazı öğretim görevlileri isteyenlere kitap tavisyesinde de bulunur. Sınavları geçmek için bunlar yeterli, ancak kendinizi en iyi şekilde geliştirmek için yetersizdir bence.

 69. merhaba inşaat teknikeriyim dgs sınavına girdim tercih yapacağım bilgisayar mühendisliği yada endüstüri mühendisliğini ancaj muaf olacağım dersler var mıdır? ve kaç senede bitirmem mümkündür? Ve genel olarak bütün sınavlara internet üzerindenmi giriyoruz?

  • en erken lisans programını 3 yılda (6 dönem) bitirebilirsiniz. Final ve bütünlemeler sınıf ortamında test usuludür. Sadece vizeler internet ortamında dır.

 70. Merhabalar bende azerbaycan teknik üniversitesi bilgisayar sistem ve ağları bölümü mezunuyum Türkiyede yaşadıgım ünvan problemi nedeni ile bilgisayar mühendisligi istiyorum. Ders içerikleri olarak çogu dersi aldık ama isimlerde farklılıklar var örnek vermek gerekirse biz 15 saat matematik almışız fakat yesevide matematik 1-matematik 2 ve kesikli matematik yapılar diye 9 saat ders var. Başka bir örnek vermek gerekirse Yesevi de Programlama Dilleri diye ders varken bizde bilgi teknolojileri ve programlama diye ders görmüşüz.
  Örnekler böyle böyle çogalıyor bu durumda bende derslerimi saydırabilirmiyim ve saydırabilirsem tahmini yüzde kaçı olur. Şimdiden Teşekkürler
  NOT 1 : ÖSYM aracılıgıyla azerbaycana gittigim için azerbaycan diplomamda denklik sıkıntısı yok.
  NOT 2 : Ahmet yesevi üniversitesine YGS ile kayıtolup derslerimi saydırıp mühendis diploması almayı planlıyorum bu konuda başka öneriniz olursa sevinirim.

  • Bildim bileli 6-7 dersten fazlasını saydıran öğrenci görmedim. yani okulu ancak 6 dönemde bitirebiliyorsunu muafiyetler ile. Bilgisaya Mühendisliği Lisans programını büyük oranda online veren tek okul AYU, başka bir okul bilmiyorum.

 71. Başka bir üniversitenin başka bir örgün lisans eğitimi alırken kayıt olunabilir mi? Birlikte mümkün mü?

  • Sanırım bu çift anadal gibi bir konu, bilgim yok. Öğrenci işlerine mail ile sormanızda fayda var.

 72. iyi akşamlar,
  ben sistemden geçmiş dönemin konularını(videolarını) izlemek istiyorum, fakat açılmıyor. (adobe yüklü.)
  bunun nedeni sizce ne olabilir, bu konuda tecrübeli biri olarak yardımınızı rica ederim.
  teşekkürler..

 73. Final zamanlarında istanbul izmir veya ankaradaki merkezlere gidiliyormuş başka bir şey için gidiliyormu örneğin ödev teslimi gibi.
  Şimdiden teşekkürler

 74. Fahri Bey Merhaba,

  ben marmara universitesi bilgisayar ve kontrol ogretmenligi ( ingilizce ) 4. siniftayim. Alttan cok dersim var . burayi secebilmem icin tekrar lys sinavina mi girmem gerekiyor. zamaninda kazandigim icin oss sonucumun bir etkisi yok mu?
  sinava girmeden secim yapabiliyor muyum?

 75. slm Fahri hocam BÖTE mezunuyum fark derslerden nasıl muaf tutulur , bilginiz var mı?

 76. Mrb Fahri Bey bu yıl DGS den bilgisayar mühendisliğini tercih edeceğim. 2002 bil donanımı mezunuyum acaba benimde ders muafiyetim olurmu, 10 yıl önce mezun olanların muafiyeti olmuyormuş gibi birşey duydum. teşekkürler.

 77. Merhaba Fahri Bey;
  Sizce Anadolu Üniversitesi YBS ile Ahmet Yesevi Üniversitesi YBS arasında
  – Ders içerikleri
  – Mezuniyet sonrası iş bulma imkanı
  – Mevcutta çalışılan sektörde (Özel/Devlet) yükselme
  – Herhangi bir üniversitede Yüksek Lisans yapabilme
  – Akademik kariyer fırsatı
  (Anadolu Üni. YBS Açıköğretim Fakültesi altındayken Ahmet Yesevi Üni. Mühendislik Fakültesi altında olmasının etkisinide göz önünde bulundurarak )
  konularında bir fark olur mu ?
  Teşekkürler.

  • YBS müfredatı olarak çok bilgim yok. Ancak ünüversite isimleri konusundaki düşüncem marka değeri olarak
   Anadolu Ünv. daha bir avantajlıdır. Burada çok bir avantajdan sözedilemez ama AYÜ ile AÜ bilinirlikleri bakımından AÜ öndedir diye düşünüyorum.

 78. Merhaba Fahri Bey,
  Final ve Butunleme sinavlari haftasonu mu yapiliyor? Final sinav tarihleri yaklasik kac gun onceden bildiriliyor? Teşekkürler.

  • Final ve bütünlemeler hafta sonu yapılıyor. Dönem başında sınav tarihleri belli ancak sınav tarihleri değeşebiliyor, 1 ay önceden kesinleşir, sınav merkezi seçmeniz istenir.

 79. Merhabalar Fahri Bey,
  Ben DGS ile yönetim bilişim sistemlerine geçtim. Dersler çok zor geldiği için KURUM İÇİ YATAY GEÇİŞ yapma hakkım olur mu?

  şimdiden çok teşekkür ederim

 80. merhaba fahri bey ben anadolu üniverstesi uluslararsı ilşkiler lisans mezunuyum. kamuda işçiyim mühendislik bitirip yükselmeyi planlıyorum. bu sebeple endüstri mühendisliğini seçmek istiyorum. benimde derslerden bazıları muaf sayılırmı dönem olarak kazancımız olurmu.

   • çok teşekkürler lise diplomasıyla başvurucaktım az daha bir dönem iyi bir zaman muaf olursak güzel olur

 81. Fahri bey peki siz şimdi mezunu olduğunuz Bil. Mühendisliği alanında mi çalışıyorsunuz (Hangi kurumda) ?

  • Merhaba ben Bilgisayar Mühendisliği Lisans programına kayıt olmadan önce Bilgisayar Teknikeri olarak çalıştığım kurumda çalışmaya devam ediyorum. Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldum, ayrıca aynı üniversitede tezis yüksek lisans programından da mezun oldum. Yazılım uzmanı olarak Penti Çorap A.Ş. Çorlu daki fabrikasından çalışmaya devam etmekteyim.

 82. Bilgisayar mühendisleri odasi uzaktan eğitime şuan nasıl yaklaşıyor bu Mühendisleri odaya kabul ediyorlar mı

  • Odaya başvurmadım, sadece internette başvuran uzaktan eğitim mezunu kişilerin paylaşımlarına denk geldim. Oda uzaktan eğitime karşı ve üye kabul etmiyordun. Mahkemeye yansımıştı süreç.

 83. Sakarya universitesi endustri muhendisligine dgs ile gecis yaptim. Baska bir ilde Memur olarak calistigim icin sakaryada Okuyamiyorum. Sakarya universitesinden Ahmet yesevi universitesi Endustri muhendisligi uzaktan ogretim bolumune yatar gecis yapabilirmiyim acaba ?

 84. Hocam Selamlar , hasan kalyoncu da okuyorum şuan 1 senem bitti , son seneyi işlerim dolayısıyla Ahmet Yesevi de uzaktan okumak istiyorum , acaba yatay geçiş hakkında bir bilginiz var mı ?

  ve son aldıkları karar ile diplomalara uzaktan eğitim yazacakmış bunun devlet veya özel sektörde bir sorunu olur mu işe alımlarda

  • Merhaba, yatay geçiş hakkında bir bilgim yok. Diploma konusuna gelince resmi işlemlerde bir sorun olacağını düşünmüyorum, ama işe alım aşamasında aday seçim sürecinden eğer rakibinizin okulu örgün ise bence o daha bir avantajlı durumda olur, eğer başka kriterler ile rakibinizden ayrışmıyorsanız.

 85. Merhaba. 1-)Acaba AYU’deki derslerle diğer universitelerdeki okutulan dersler hemen hemen aynı mı? 2-) Hocaların kalitesi hakkında ne düşünüyorsunuz ? 3-)Derslere katılmak toplam ne kadar vaktinizi alıyordu?( Bir gün için) 4-)Son sene başka bir üniversiteye geçiş imkanı var mı acaba? 5-) Ne kadar maaş alıyorsunuz ?Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

  • 1. Dersler aynı, müfredat ve içerikleri http://turtep.edu.tr/ den incelenebilir.
   2. Hocalar diğer üniversitelerin hocaları: Örneğin Gazi, Bilkent, ODTÜ ve Anadolu Ünv. hocaları girmişti benim derslerime.
   3. Ders programına göre değişiyor 18:00 – 24:00 arası full dolu da olabilir her ders 45 dakika ortalama bir dönemde 6 ders alıyorsunuz ve mümkün olduğunca bunu hafta içine paylaştırmaya çalışıyorlar.
   4. Yatay geçiş konusunda bilgim yok, öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz http://turtep.edu.tr/ adresinden.
   5. Maaş bilgisi veremeyeceğim, ancak kariyerime buradan mezun olduktan sonra başlamış biri değilim, lisans tamamlama olarak bu bölümü ve okulu seçtim, DGS ile okula kayıt yaptıran ön lisans programlama mezunu biriyim.

   • Veya son sorumu şöyle sorayım AYÜ den mezun olduktan sonra maaşınız çok fark etti mi (aslında elbette fark etmiştir diye düşünüyorum , sonuçta ‘bilgisayar mühendisi’ oldunuz). Bu arada cevaplarınız için teşekkürler

 86. Merhaba Fahri Bey. Acaba bilgisayar mühendisliği diplomasında uzaktan eğitim ibaresi yer alır mı?

 87. Son bir sorum daha olacak cevaplarsınız çok sevinirim.Mezun olduğum zaman iş bulmada sıkıntı yaşar mıyım?Teşekkürler.

  • Cevabı zor bir soru. Okulda yaptığınız projeleriniz ve stajlarınız ile aldığınız eğitime kattığınız katma değere göre iş arama süreciniz kolaylaşır. Sadece diploma çok bir değer katmayacaktır.

  • Merhaba. Ben bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim öğrencisiyim desem daha doğru olacak ailevi meselelerden dolayı tamamlayamadım yarıda kaldı uzaktan eğitim olarak devam etmek istiyorum ayü de yatay geçiş olur mu bilmiyorum yada nasıl geçebilirim yardımcı olur musunuz lütfen

 88. Merhaba. Ben Bilgisayar Programcılığı önlisans mezunuyum, dgs ile Bilgisayar Mühendisliğine geçiş yaptım ilk 2 seneyi okudum. 3. sınıfa geçince memurluğa atandım ve okulu dondurdum. Bu sene tekrar dgsye girdim ve AYU bilgisayar mühendisliğini kazandım. bilgisayar programcılığında ve ilk iki sene bilgisayar mühendisliğinde aldığım derslerin çoğundan muaf olup okulu iki senede bitirme imkanım olur mu sizce

  • Muafiyet konusu çok içaçıcı değildi benim okuduğum dönemde. Ders içerikleri belgesi isteniyor ve kurula giriyor, kurul önceki okulunuzda gördüğünüz dersler ile AYU deki dersler aynı derse muaf ediyor.

 89. Merhaba Fahri bey,
  Sınavlar bir günde mi yapılıyor yoksa iki güne mi dağıtılıyor? Sınavın yapıldığı şehre günü birlik gidip dönme imkanı açısından soruyorum. Gece konaklamak zorunda kalmasak iyi olurdu. Yardım ve desteğiniz için teşekkürler.

 90. Merhaba Fahri Bey. Bitirmemiz gereken kredi sanıyorum 136, peki seçmeli derslerden en az şu kadar alınmalı gibi bi kural var mı ?Birde DC – olan önceki dönemlere ait notum genel ortalama 2 üzerine çıkınca şartlı geçmiş oluyormu ? Teşekkürler

 91. Merhaba, bir soru sormak istiyorum. Yanıtlarsanız sevinirim.
  Ön lisans mezunuyum.(Bilgisayar programlama) Bu sene Ahmet yesevi üniversitesi bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum. Fakat bir konuda fikir almam gerekiyor. Hali hazırda çalıştığım için sınava hazırlanmam çok zor olacak ama başaracağım.

  Önümde iki seçenek var. DGS sınavı ile yerleşmek sanıyorum daha zor. Hem kontenjan az, hem de puanlar baya yüksek.
  Onun yerine sıfırdan yks dedikleri sınava girip yeterli taban puanı alıp ahmet yesevi üniversitesine yerleşmeyi denemek. Fakat bu noktada da ön lisans mezunu olduğum için daha önce aldığım derslerden muaf sayılıyor muyum bu sorum var size. yani eğer sıfırdan üniversite sınavına girsem ve bir şekilde yerleşsem 3. ve 4. sınıftaki dersleri alarak iki yılda mezun olabiliyor muyum? bu konuda bilginiz var mı?

  Selamlar.

  • Merhaba muafiyet DGS için de YKS için de var ancak bu muafiyet size 2 (4 dönem) yil değil en fazla 3 dönem kazandırıyor. yani okuluy en erken 5 veya 6 dönemde bitirebilirsiniz.

 92. Merhaba ben isg yükseklisans öğrencisiyim çan eğrisi ve 4 yanlış bir doğruyu götürüyormu

 93. Fahri bey merhaba, ben bu sene ayü uzaktan eğ. Bilgisayar mühendisliğine gitmeyi düşünüyorum.lisans mezunuyum, sağlık bölümünden mezunum. Bilgisayar ve programlamaya karşı merakım var. Alacağım diplomadan maddi olarak bir beklentim yok.Yani anlatmak istediğim gerçek anlamda öğrenmek için okumak istiyorum.Çalışmaktan dolayı örgün eğitim alma imkanım yok. Bu çerçeve burda okumayı bana ne derecede tavsiye edersiniz. Ayrıca hangi programlama dillerini öğretiyorlar ve ne derecede öğretiyorlar.Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 94. Merhaba canlı ders kısa olduğunda öğretilen konular kısa ve teorik. Devamını sizin getirmeniz gerekiyor. C, java, html ve sql ile konu anlatımları var, özelikle bir dil öğretilmiyor.

 95. Ders geçmek için tavsiyeleriniz nelerdir?Vizeler çok zordu 65 altında aldım hep.Finaller de böyle mi olur, geçmek için nelere dikkat etmeliyim?
  Teşekkürler…

  • Merhaba,
   benim dönemimde de vizeler zor, finaller daha kolay gelirdi bana. Vizeler online olduğundan daha fazla kaynak kullanarak soru çözebiliyorken, finaller yüzyüze ve normal sınav biçimindeydi. Ama çok çalışmadan da geçmesi zor oluyor.
   Başarılar.

 96. Bugün açıklanan kontenjanlarda bu bölüm gözükmüyor. Sırf bu bölüm için sınava girmiştim. Kaldırıldı mı bir bilginiz var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.