Chromium – Uzay Arcade Oyunu İnceleme

Chromium, televizyona bağladığımız atari ya da atari salonlarından bağımlısı olduğumuz, uzay gemileri ile uzayda savaştığımız eğlenceli platform oyunlarına çok güzel bir örnek. Chromium temelde; uçağımız ile uzayda tüm düşmanlara karşı savaştığımız önüne geleni vur, karşına çıkan ödülleri topla oyunlarından bir tanesi.

Oyunun bir de konusu var: Oyunda Chromium B.S.U. kargo gemisinin kaptanısınız ve savaş alanına teçhizat taşımakla görevlisiniz. Kargo uçağınızı düşman savaş uçaklarından korumak için kargo uçağınızın içinde uzaktan yönetiğiniz dört adet son teknoloji insansız savaş uçağınız var. Ancak aynı anda sadece tek bir savaş uçağınızı kontrol edebiliyorsunuz. Göreviniz tabii ki karşınıza gelen düşman uçaklarını yok etmek. Uçakların hiçbirini arkanıza kaçırmamanız gerekiyor. Malumunuz arkada kargo uçağınız ve siz varsınız. Her kaçırdığınız düşman uçağı sizin bir savaş uçağınızın (canınızın) yok olmasına demek. Oyundaki dört savaş uçağı aynı zamanda sizin canınız. Canlarınızı tüketirseniz oyunu kaybedersiniz.

Oyunun zorluk derecesini 8 seviyeden oluşuyor. Oyunun başında menüde yukarıdan aşağı doğru en kolay seviyeden en zor seviyeye doğru sıralananlardan istediğiniz seviyeyi seçip oyuna başlayabilirsiniz.

Savaş sırasında malumunuz bu tarz oyunlarda vurduğunuz düşmanlardan sadece puan kazanmıyorsunuz. Aynı zamanda ek silah (kuru kafalar), can ve zırhlar da(penguenler) geliyor.

Bunlar:

Sarı ışıklı kuru kafa:

Makineli tüfek. Atış gücü en zayıf silahınız olmasına rağmen çok sayıda düşman ile aynı anda çarpıştığınız anlarda yokluğunu aradığınız da olmuyor değil.

Mavi ışıklı kuru kafa: 
İyon topu. Arka arkaya dizilmiş hedefleri tek bir atış ile vurmak için en iyi silahınız.

Mor ışıklı kuru kafa: 
Plazma. En güçlü silahınız. Bu tarz oyunlardan da bildiğiniz gibi en az bulunan silah, aksi taktirde oyunun hiç bir zevki kalmaz değil mi!

Mavi ışıklı penguen:

Kalkanlarınızı tamir eder. Almazsanız 10.000 puan kazanırsınız.

Kırmızı ışıklı penguen: Kalkanlar hariç uçağınızı yeniler. Almazsanız 10.000 puan hanenize eklenir.

Sarı ışıklı penguen:
Kalkanları %100′e getirir. Geçici dokunulmazlık sağlar. Almazsanız ekstra geminiz (canınız) olur.

Ayrıca her 100.000 puana bir ekstra geminiz (canınız) olur.

En etkili silahınız ise uzay geminizin kırmızı düğmesi. Farenin sağ tuşuna çift tık ya da 0 tuşuna iki defa bastığınızda kullanmış oluyorsunuz. Tüm cephaneniz dışarı atılır ve uçak patlar. Patlamanın etkisi ile görünürdeki tüm düşman uçakları da yok olur. Sonraki uçağınız ile gelip dışarı attığınız silahlarınızı geri toplarsınız.

Ayrıca çarpışan otolar gibi uçağınızın gövdesini kullanarak da düşman uçaklarını yok etme yoluna gidebilirsiniz. Tabii ki çarpışmanın uçağın gövdesine ve kalkanlara vereceği hasarı hesaba katmalısınız.

Ekranınızda sağ altta uçağın gövdesinin durumu, sol altta kalkanın durumu, sol üstte cephane durumu ve de uçaklarınız (canlarınız) görülmektedir.

Oyunda başarılı olmak için en iyi taktik hiç bir düşman uçağını arkaya kaçırmadan tüm silah ve uçağın gövdesini kullanarak savaşmak, uçağınızın aldığı hasarlardan dolayı uçağınızı kaybetmeden önce kırmızı düğmeyi kullanarak uçağınızı havaya uçurup böylece görünürdeki tüm düşman gemilerini yok etmiş sıradaki uçağınız ile de savaş alanın dağılmış bulunan önceki geminizin silahlarını toplayıp savaşa devam edersiniz.

Chromium B.S.U. OpenGL grafik desteği ile basit atari oyunlarından çok daha kaliteli bir grafik performansı ile fare kontrolünü birleştirerek oynanabilirliği en üste çıkartmış.

Oyunu tam ekran ya da pencere içerisinde ve 5 farklı çözünürlükte oynayabilirsiniz. Oyunun seslerini kapatıp sessiz oynamayı da tercih edebilirsiniz.

Chromium da gördüğüm tek eksik ise ağ üzerinden çok oyunculu oynama seçenğinin olmaması. Oyunun canavarı oldum dediğinizde Chromium turnuvalarına katılıp Linux camiasına bu oyunda ne kadar iddialı olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Yayınlandığı Yer: www.ozgurlukicin.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.