Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Bilgisayar Mühendisliği 2012 DGS

Merhabalar, Ben uzaktan eğitim ile ilgili 2012 yılı tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Ben Bilgisayar Programcılığı 2000 yılı ön lisans mezunuyum. 2012 DGS sınavı ile AYÜ Bilgisayar Mühendisliği Uzaktan Eğitim programını kazandım. Bu bölümü tercih etmemin sebebi tamamen uzaktan eğitim verilip okula gitme zorunluluğunun olmaması. (Karabük, Süleyman Demirel ve Sakarya Üniversiteleri karma eğitim verdikleri için belirli dönemlerde sizi okula derse çağırıyorlar). Bölümü 74 sayısal, 30 sözel doğru ile kazandım. ÖSYM puan tablolarından gördüğüm kadarı ile bu bölüme DGS ile girmek normal sınav ile girmekten daha zor. Benim gibi hedefi bu üniversite olanlara tavsiyem bu. DGS nin tek avantajı muaf olunacak dersler. Normal sınav ile gelenlerden sadece İngilizce 1-2, Türk Dili 1-2 ve İnkılap Tarihi 1-2 muafiyeti oluyor. DGS sınavı ile gelenler gerekli evrakları (transkript ve ders içerikleri belgesi) okula gönderilirse kurula girip bir iki dersten daha muaf olabiliyormuş. Eksik evrak yüzünden ben olamadım. Kayıt evraklarınızı gönderip ücreti de yatırarak okula hiç gitmeden kayıt işlemlerini de uzaktan yapılıyor. Dersler her dönem ilk iki dönem 6 daha sonra seçmeli dersler ile dönme başı 8 tane oluyor. Her hafta her dersin 1 saat akşamları 18:00 – 00:00 arası dersiniz oluyor ve elektronik yoklama alınıyor. Her dersten her dönem bir ödev, bir vize, bir final ve başarısız olmuşsanız bir de bütünleme sınavı oluyor. Uzaktan eğitim alt yapısı Gazi Üniversitesi uzaktan eğitim alt yapısı ile aynı. Hocaların da çoğu Gazi Üniversitesi öğretim üyesi. Ders içerikleri online var. Her ders sırasında hoca da kendi hazırladığı ders notlarını paylaşıyor. Ayrıca dersler kayıt altına alınıyor ve geriye dönük olarak istediğiniz zaman izleyebiliyorsunuz. Saygılar.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Bilgisayar Mühendisliği 2012 DGS” hakkında 331 yorum

 1. Öncelikle, açıklamanız için teşekkürler.
  Ben de örgün öğretim Bilgisayar tekn. ve Prog. 2007 mezunuyum.2007 ve 2008 de dgs ye girdim fakat kazanamadım.O dönemlerde bu Ahmet Yesevi’de bölüm sanırım yoktu veya dgs ile ögrenci almıyordu.

  Hayalim mühendislik okumaktı.Ama biraz da mecburiyetten Açıköğretimden İşletme’ye devam ettim.2012’de mezun oldum.Askerlik 2014’e kadar tecil oldu.
  Kısmetse, bilgisayar ya da Endüstri Mühendisliği okumak istiyorum.
  2014 yılı için kpss çalışma işine sizce engel teşkil eder mi?
  Okumamı tavsiye edermisiniz?Hocalar fazla kasıyor mu?

  Dersler sanırım hafta içleri oluyor?Her akşam dersiniz oluyor mu?günde toplam kaç saat ders dinlemeniz gerekiyor?

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler…

  • KPSS ile DGS nin çoğu konusu ortak bildiğim kadarı ile ve KPSS ye hazırlanırken DGS ye de hazırlanmış olursunuz. Ben DGS ye hazırlanırken KPSS videolarını izleyerek hazırlanmıştım. DGS ile sadece Bilgisayar Mühendisliğine girebilirsiniz. Ancak normal üniversite sınavı ÖSS veya bu yıllarda artık adı ne ise girerseniz girişiniz daha kolay olur. Normal üniversite sınavı için taban puanlar daha düşük hemde Bilgisayar Mühendisliği dışındaki uzaktan eğitim bölümlerini de tercih edebiliyorsunuz.
   Bireysel çabanaız önemli. Kendinize güveniyorsanız kendi kendime çalışırım diyorsanız AYU yi tavsiye ederim. Gerçi siz zaten açık öğretim ile dışarıdan kendi kendinize çalışmaya alışıksınız. Hocalar her dersten haftada bir defa akşamları 45 dakika ders yapıyorlar. Konuları yetiştirmek için hızlı gittikleri oluyor ve bu bazen sizi zorlayabiliyor. Ancak dersler kayıt altına alındığı için anlayamadığınız dersleri tekrar izleye biliyorsunuz.
   Dersler şubelere göre değişiyor. Benim perşembe günüm tamamen boş. Bazı günler 19:00 da bazılarında 23:00 te dersim olabiliyor. Arka arkaya olan derslerim de var. Bu dönem 6 ders aldık ve bu altı dersi görüyoruz. Tatiller sebebi ile dersler olmazsa sonradan telafisi yapılıyor. Cumartesi de olabiliyor. Ancak hep akşamları genlede 19:00 ve sonrası.

   Ben okula kayıt olduğum için hiç pişman olmadım. Ancak yorucu ve zorlayıcı olduğunuda itiraf etmeliyim.
   Saygılar.

 2. merhaba,
  2013 bilgisayar P. bölümünü bitireceğim İNş.Fakat şöyle bir sorunum var çalışmadığımdan dolayı yeteri puan alacağımı düşünmüyorum.Ahmet yesevi Üniv İçin bir takım duyurular aldım.Az bir puanla uzaktan eğitim ücretli vs.Nasıl yapabilirim bana bilgi verirmisiniz ?napmam gerekiyor 280 üzeri puan istiyor ve ücretli ???

  • Benim de ilk yılım ve şimdiye kadar edindiğim bilgileri sizinle paylaşıyorum. Facebook ta birkaçtane AYU grubu var ve bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Uzaktan eğitim bölümlerine giriş için iki sınav var biri benim de yerleştirildiğim DGS, diğeri de normal üniversite yerleştirme sınavı. Uzaktan eğitimi özelikle çalışan ve örgün öğrenime katılamayacak kişiler yerleştirilmek istiyor ve bu kişiler genelde önlisans mezunu. Bu tercih sebebi aşırı ilgi görünce DGS puanları yüksek oluyor. Ayrıca DGS ile her bölüm tercih edilemiyor.
   Normal üniversite sınavını ise hala öğrenci olup örgün bir öğrencilik hayatı tercih edenler oluşturduğu için onlar daha az tercih ediyor uzaktan eğitimi ve bu durum da taban puanlarının düşük kalmasına sebep oluyor.
   Uzaktan eğitimin ücretli olmasına gelirsek: ikinci öğretim harçlarından çok ta fazla olduğu söylenemez. Tabi bu bizim çalışıp belirli bir gelirimizin olmasından dolayı az geliyor olabilir. http://www.yesevi.net ten ücretler konusunda bilgi alabilirsiniz.

   • öncelikle incelik bilgileriniz için teşekkür ederim hocam,
    benim sorunlar bitmiyor benimde yazılımla pek ilgim yok ama bilgisayar müh.okumak istiyorum fakat belirttiğim gibi puan fazla kendime güvenim olmadı için hep umutsuzluk, kazanmayacağım;düşünceler mevcut kafamda korkuyorum ailemde çok istiyor fiyat önemli değil benim için düşük bir puanla b.Müh. okuyabilsem ondan sonra bilgisayar ,yazılım,doanıma karşı olan ilgim ortaya çıkar napcam bilmiyorum kafam çok karışık arıştıyorum herhangi bir sonuca varamadım ? bitmiyor kafamda şu an özel bir sektörde bilgi işlem departmanında çalışıyorum ama ben B.P bitirmiş biriyim kendimi düşük görüyorum hırslanıyorum fakat ulaşamıyorum üzülüyorum ( 2 yıllık olduğu için teorik araştırma,teorik öğrenme içerik (0) millete bizden yazılım beklesin 2 yılda kaç programlama dili sığar anlamış değilm anlayacağınız çok doluyum hiç bir şeyde öğrenmemişim ama yazılımı çok istiyorum bunun içinde B.müh okumak istiyorum çok konuştum

    saygılarımla,,,

 3. Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. 2007 de Bilgisayar Programlama bölümünden mezun oldum Programlama konusunda iyi değilim yalnız donanım konusunda iyi sayılırım malum önlisansı bi şekilde bitirdik. Fakat bilgisayara karşı ilgi ve alakam yüksek derecede bir dönem kendi teknik servisimi açtım daha sonra memur olrum bırakdım. Bu yıl AYU mühendislik okumayı düşünüyorum kendi başıma ders çalışma alışkanlığım var AÖF İktisat bitirdim ama yine de mühendislik olduğu için zorlanırmıyım zormudur programlama dilleri agarmıdır diye korkuyorum benımki sadece korku sonuçta bu bölümün önlisansında okudum programlama dillerine aşinayım tedirginim dersler müfredat zormudur biraz daha bilgi verirseniz sevinirm. Şimdiden teşekkürler hocam

  • Zorluk biraz göreceli. Benim de daha ilk yılım. Ancak her akşam derslere katılıp, sistemdeki ders içeriklerini çalışırsanız oldukça yeterli bilgilere ulaşırsınız diye düşünüyorum. Ne kadar zaman ayırırsanız o kadar kolay gelir dersler.

 4. öncelikle incelik bilgileriniz için teşekkür ederim hocam,
  benim sorunlar bitmiyor 🙂 benimde yazılımla pek ilgim yok ama bilgisayar müh.okumak istiyorum fakat belirttiğim gibi puan fazla kendime güvenim olmadı için hep umutsuzluk, kazanmayacağım;düşünceler mevcut kafamda korkuyorum ailemde çok istiyor fiyat önemli değil benim için düşük bir puanla b.Müh. okuyabilsem ondan sonra bilgisayar ,yazılım,doanıma karşı olan ilgim ortaya çıkar napcam bilmiyorum kafam çok karışık arıştıyorum herhangi bir sonuca varamadım ? bitmiyor kafamda şu an özel bir sektörde bilgi işlem departmanında çalışıyorum ama ben B.P bitirmiş biriyim kendimi düşük görüyorum hırslanıyorum fakat ulaşamıyorum üzülüyorum :(( 2 yıllık olduğu için teorik araştırma,teorik öğrenme içerik (0) millete bizden yazılım beklesin 2 yılda kaç programlama dili sığar anlamış değilm anlayacağınız çok doluyum hiç bir şeyde öğrenmemişim ama yazılımı çok istiyorum bunun içinde B.müh okumak istiyorum çok konuştum 🙂

  saygılarımla,,,

 5. Facebookda hangi guruplardasınız hocam arama yapdım ama bulamadım birde dgs de kac net kac puanla yerleştiniz ösym nin klavuzlarına bakdım 2012 den önce AYU gözükmüyor 50 kişilik kadro açılmış hepsi dolmuş okul puanım düşük size ne kadar geldi sanırım dgs de de biraz zorlanacağız. Alternatif olarak Endüstri mühendisliğini de düşündüm lakin ben bilgisayar konusunda daha başarılı olurum baya bir engel var önümüzde başarmak için zorlanacağız

 6. Merhabalar hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim benimde durumum sizin durumunuz ile aynı bende sırf okula gitmemek için uzaktan eğitim AYÜ düşünüyorum.DGS Sınavından yüksek bir puan alamaskta orta düzey birşeyler alsak yinede girebilirmiyiz bu bölüme ? Birde Uzaktan Eğitim veren Yazılım Müh. Bİl Müh. Olan DGS ile geçilebilen bildiğiniz üniversiteler varmı ?
  Şimditen teşekkürler.

  • Bölümün taban puanları oldukça yüksek DGS sınavı ile girecekseniz. Normal üniversite sınavına girerseniz daha düşük bir puana ihtiyacınız var. Güncel taban puanları aklımda değil ancak google ile aratıp bulabilirsiniz.
   DGS ile uzaktan eğitim veren okul dediğinizde 2012 de araştırdığımda 3 üniversiteye ulaşmıştım.
   Sakarya Üniversitesi: tam uzaktan değil karma eğitim. Cuma ve Cumartesi derse girmeniz gerekiyor üniversitede.
   Karabük Üniversitei: tam uzaktan değil. Her dönem sonunda 2 hafta üniversitede derslere girmeniz gerekiyor.
   Süleyman Demirel Üniversitesi: tam uzaktan değil.
   Ahmet Yesevi Üniversitesi: Tamamen uzaktan eğitim. Final ve bütünlemeler dışında mekan bağımsız okuyorsunuz.

 7. Mrb Fahri bey, faydalı paylaşımlarınız için öncelikle tşkr ederim. ben de dgs ile bil müh düşünüyorum. 76 say. 35 söz netinizin olduğunu söylediniz acaba bu sayısalda kaç puana tekabül etti onu öğrenebilir miyim. iyi günler…

  • Biraz atmışım netlerimi sanırım. Şimdi sonuç belgeme baktım.
   Sayısal: 74 doğru, 4 yanlış
   Sözel: 30 doğru, 10 yanlış.
   ÖBP:63,6
   290,09 puan ile AYU ne yerleştirilmişim.

 8. MERHABA BEN MİLLİ EĞİTİMDE ÇALIŞANIM.İKİ YILLIK BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ MEZUNUYUM.BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİNE TAMAMLAMAK İÇİN DGS DEN YADA ÜNİVERSİTE SINAVINDAN NE KADAR PUAN ALMAM GEREKİYO.YALNIZ BEN HİÇ AMA HİÇ BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİM.BENİ BU KONUDA AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.SİZCE YARARI OLUR MU BENİM MÜHENDİSLİĞİ OKUMAM.YANİ BİTİRDİKTEN SONRA TEKRAR SINAVA GEREK KALMADAN KADROM YÜKSELECEKMİ MÜHENDİSLİĞE .AYRICA DİYORLAR Kİ FAZLA VERİM ALAMAZSINIZ BU NE KADAR DOĞRU OLUR….

  • Öncelikle benim de ilk yılım AYU da. İkinci dönemim. Çok fazla birşey biliyormuşum gibi ahkam kesmek istemem.
   Taban puanlarını DGS 2012 kitapçığını indirerek bakabilirsiniz. yanlış hatırlamıyorsam 285 ti sanırım.
   Bende sizin gibi araştırırken DGS sitelerini bulup oradan okumuştum başkalarının paylaşımlarını. Google ile oldukça fazla bilgi bulmak mümkün.
   Birincisi siz bu bölümü neden istiyorsunuz.
   Memurluk kadronuz ile ilgili çok fazla bilgi veremem. Ben memur değilim. Özel sektörde çalışıyorum ve bu konuda hiç araştırma yapmadım.
   Ancak sınıfımızın yarıdan fazlası memur ve sanırım sizinle aynı amacı paylaşıyorlar. Facebook ta ki gruplardan altta grup linklerini veririm kendilerine
   memurluk ile ilgli sorularınızı yönlendirebilirsiniz.
   AHMET YESEVİ UZ. EGT. BİLG. MÜH. (2012) http://www.facebook.com/groups/342825599144490/
   Ahmet Yesevi Üniversitesi Uzaktan Eğitim http://www.facebook.com/groups/136989019760031/
   Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi http://www.facebook.com/groups/Yesevi2012/

   Verim alma kısmına gelince. Uzaktan Eğitim de örgün öğretime kıyasla öğrenciye daha fazla iş düşmekte. Bunları yerine getiren tabiki daha verimli sonuçlar elde eder.

 9. slm. birinci dönem ve ikinci dönemden derslerin zorluk derecesi nasıl.birinci dönem alttan dersiniz kaldı mı. birinci ve ikinci dönemin ink.tarihi derslerinden muaf olunca onların yerine üstten ders alabilirmiyiz. tşk.

  • Birinci ve ikinci dönemde ağırlıkta temel bilimler dersleri oluyor. Fizik, kimya ve matematik gibi. Eğer benim gibi uzun süredir öğrenci değilseniz oldukça zorlanabilirsiniz. Birinci dönem alttan Fizik 1 dersim kaldı. İlk dönem üstten kazak dilini almıştım. İkinci dönem de üstten Yesevilik Bilgisi derslerini aldım.
   Saygılar.

   • katkınız için teşekkürler. beni tedirgin eden bir durum var. ya ayü bil.müh.okurken veya okuldan mezun olduktan sonra yök bir karar alıp denkliği kaldırırsa ve ben bu okulu veya bölümü tanımıyorum derse. aldığımız diploma boşa giderse!!!. hocam bir de bişey öğrenmek istiyorum. benim bilgisayar hakkında pek bir bilgim yok. meslek dersleri çok zor mu veya anlamak çok zor mu. bilgisayar konusunda bilgisi pek olmayan biri (yani ben) özellikle meslek derslerini anlamada çok zorlanırmıyım.genel anlamda sayısalım iyidir ve öğrenme kapasitemin de fena olmadığını söyleyebilirim.ancak bilgisayar mühendisliği okumak beni biraz korkutuyor.teşekkürler

    • Kazanılmış bir hakkın kaybedileceğini sanmıyorum. YÖK böyle bir kara çıkarırsa bu durum sadece kara çıktıktan sonra okula yerleştirilen öğrencileri kapsar diye düşünüyorum. Dersler hiç bilmeyenlere göre anlatılıyor. Ancak sadece online ders veya içerik yeterli gelmeyecektir. Bireysel çaba çok önemli gördüğüm kadarı ile.

 10. Merhabalar 2010 yılı ön lısans bılgısayar programlama mezunuyum bu yıl dgs ıle ahmet yesevı unıv secmek ıstıyorum. sınava hazırlanmak ıcın cok bır vaktım yok ama kac gecen sene kac puanla alındı ogrenmek ıstyrm. acaba tercıhlerde yerlesebılırmıyım bılmıyorum. 🙁

  • Sayısal: 74 doğru, 4 yanlış
   Sözel: 30 doğru, 10 yanlış.
   ÖBP:63,6
   290,09 puan ile AYU ne yerleştirilmişim.

   Normal üniversite sınavı ile girenler için okulun taban puanları daha düşük.
   Bilginiz olsun.

 11. merhaba..
  öncelikle deneyimlerinizi paylatığınız için çok teşekkürler tecrübe başka bir şey =} ..
  sakarya ünv bilgi yönetimi 2006 mezunuym. ihl çıkışlı olduğum için mecbur önlisans tercih etmek zorunda kaldım, malum katsayı.. önlisanstan mezun olduğum yıl dgs ile mühendisliğe geçişimiz vardı fakat daha sonra kaldırmışlar ki zaten 2 defa girsem de sınava ki son girdiğimde sayısal 59 sözel70 net yaptıysam da öbpuanım baya düşük olduğu için yerleşemedim. aradan uzuun yıllar geçti liseden mezun olalı 9 yıl olmuş katsayı kalkmış bir delilik yaptım ve oturdum eni kunu ders çalıştım. öyle uzun bir zaman değil 3 ay sıkı bir program yaptım kendime. fizik haricinde bir skntm yok çok şükür. ve haftasonu ygs ye giricem . dgs ile olmadı öss de bana da daha kolay gibi geldi mühendislik ki ayü süper uygun bizim için…
  e iyi dileklerinizi beklerim..

 12. merhaba uzaktan eğitimde üstten ders alarak okulu 4 yıldan az bi sürede tamamlayabilirmiyim.eğer mümkünse en az kaç yıl okumam gerekir?

 13. Merhaba, öncelikle merak edilen bir konu hakkında bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim, bende bir şeyi merak ediyorum. DGS ile okula yerleştikten sonra Okula 3.sınıftan mı devam ediyorsunuz yoksa 1. sınıftan mı başladınız ? İlginiz için teşekkürler.

  • Okula birinci sınıftan başlıyorsunuz. Ancak istenen tüm evrakları okula verip muhafiyet kurulunda ders muhafiyetleriniz onaylanırsa okulu 3 yılda bitirebiliyorsunz. Kurul genelde Türk Dili 1-2, İnklap Tarihi 1-2 ve İngilizce 1-2 derslerinden sizi muhaf ediyor. Ayrıca mezun olduğunuz okulun programlama dersinin müfredatı AYÜ programlama dersinin müfradatına %80 oranında aynı ise Programlama dersinden de muhaf olarak bu derslerin yerine üstten ders alabiliyorsunuz. Normalde ders sayısı her dönem 6 adet şeklinde ancak 2 yılınız la birlikte isterseniz bu sayıyı 8 yaparak üstten ders alıyorsunuz.
   Sınavlardan da kalmazsanız okul 3 yılda bitiyor.

 14. Merhabalar. Öncelikle paylasimlarinizdan dolayi tesekkur ederim. Benim sorum. Ayu Uzaktan egitimle bilgisayar prog. Bitirdikten sonra dgs ye girmeden yine ayu de muhendislik bolumune gecis hakki var midir. İyi calismalar.

  • Eskiden varmış bu dediğiniz şekilde bir geçiş ancak artık OSYM nin sınavları ile ancak bir programa yerleşebiliyorsunuz diye biliyorum.

 15. merhaba bende bilgisayarr tek.ve prog.mezunuyum dgs ye çalışıyorum ama ümitsizim muhendislik istiyorum uzaktan ahmet yesevi baktım ama ne puanlarla ilgili bilgiye ulaştım nede ücretle bu konuda bilgilendirirseniz çok memnun olurum teşekkürler

 16. Merhabalar. 2000 yılı Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Geçen yıl AÖF Lisans tamamlama ile işletme bölümünü bitirdim. DGS ile Ahmet Yesevi Üniv.Bilgisayar Mühendisliğinde okumak istiyorum.Lisans tamamlamış olmam DGS ye girmemi engeller mi. İnternette bayağı araştırdım ama size de sormak istedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Ön lisans diplomanız elinizde ise DGS ye girebilirsiniz bence.
   Ön lisans bilgileri ile DGS başvuruluyor. Yerleştirilme durumunda okula kayıt da ön lisans diploması ile yapılıyor. Ön lisans ta ki trankibiniz isteniyor.

 17. slm. hocam dersler nasıl gidiyor.ikinci dönem derslerinin zorluk derecesi hakkında bilgi verirseniz seviniriz.

  • Mayıs sonu vizeler var. Dönem ödevleri de tek tek açıklanıyor. Zorluk sırasına koyarsam: Fizik, Matematik zor.

 18. Merhaba, dgs sınavına geç hazırlanmaya başladım fakat çalışmalar iyi. Örgün ile uzaktan eğitim arasında kararsız kaldım. Aslında yolun ilk başından beri AYU-Bilg. Müh. Uzaktan eğitim istiyordum fakat sınav biraz kolay geldi. Bu da güzel üniversitelerde örgün okuma fikrini ortaya çıkardı. Kpss tercihlerini bekliyorum memur olursam uzaktan eğitim okuyacağım, zaten örgün okumayı sevmiyorum. Ben de Bilgisayar Programcılığından yeni mezun oldum. Bu bölümü uzaktan eğitim olarak bitirdim. Bu yüzden uzaktan eğitime daha sıcak bakıyorum. Sormak istediğim; bizim okulda baya ders gördük, yukarıda belirttiğiniz dersleri gördük. Bir şekilde okulu 2 yılda bitirebilir miyim? Elektronik yoklamadan bahsettiniz devamlılık zorunluluğu var sanırım? Devamlılık zorunluluğu çok katı mı? Benim bölümümde vizeleri bilgisayardan veriyorduk, finalleri okulda. Ve vize sınavları genelde konu sonu sorularından çıkıyordu sınavlarımızın hepsi testti. Sizin sınavlarınızın hepsi test mi? Her ne kadar uzaktan eğitim olsa da ne kadar yararlı buluyorsunuz?
  Dilerim vize ve finallerinizi başarılı bir şekilde geçmişsinizdir.
  Teşekkür ederim.

  • Facebook tan haberleşiyoruz diğer AYU lü arkadaşlarla ve muhafiyetlerle birlikte en erken 3 yılda bitirilebiliyor. 2 yılda bitirebilecek bir muhafiyet almış arkadaş duymadım hiç. Devamlılık zorunluğu hocanın kanaat notunu etkileyen birşey. Eğer vize ve finallerden iyi not alıp her dersinizin ortalamasını 100 getirmek istemiyorsanız yoklama o kadar da önemli değildir. Ancak sınavların zorluğundan her puan değerli çoğu kişi için. Bu yüzden de dersler de hep öğrenci sayısı yüksek oluyor. Sınavların hepsi test. Vizeler bilgisayardan evden yapıldığı için kitap defter serbest diyebiliriz. Böyle olunca pek te kolay olmuyor. Bölüm sonundaki sorulardan sorulmuyor. Finaller de test onlar da pek kolay değil.
   Yararına gelince örgün öğrenimdeki gibi yüz yüze olmadığından, ayrıca ders saatlerinin düşüklüğünü de hesaba katarsak okul sadece bir referans oluyor. Devamını getirmek size kalıyor.
   İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
   Size de DGS sınavında başarılar.

 19. Bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim. 2007 de ösys ilk yerleştirmeden açıkta kalmıştım. bende o dönem lisans bölümlerinde denkliği olmadığı için önlisans bilg prog yazmıştım AYU de… kabul edilmiştim fakat o hafta da aynı zamanda ek tercih hakkı tanınmıştı ve ek tercihten mersin üni. kazandım. Bitti yalnız yıllardır AYU.Bilg Müh. Aklımda kaldı araştırdım öğrendim denklik verildi. vs zaten çalışıyorum fakat Okuyan birisi ile iletişime geçememiştim sistem hakkında yaşayan örnek bulamamıştım şimdi yazınızı okudum memnun oldum. Bu yıl hem DGS hem LYS den sınava gireceğim. başarılı olurum inşAllah =)…

 20. Merhaba.diplomada en son bir uzaktan egt. ibaresi dusulecek diye bir karar var mi?Unvan bilgisayar muhendisi yazacak mi?Ben de 3d tasarim ve programlama ile ugrasiyorum.biraz diploma tarafina takildim.selamlar

  • Önceki mezunlar diplomada “Uzaktan Eğitim” diye bir ibarenin olmadığını belirtmişlerdi.

   http://www.yesevi.net/#!akademik-programlar-bilgisayar-muhendisligi-lisans

   Diploma Koşulları
   Programı tamamlayabilmek için tüm zorunlu dersleri başararak 136 kredi toplamına ulaşan öğrencilerimiz mezuniyete hak kazanırlar.
   Programı başarıyla tamamlayanlara Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Lisans Diploması verilir.

   Ben birinci sınıf öğrencisiyim. 3 yılda ne değişir nasıl bir diploma olur bilemiyorum. Ancak bu bölüme OSYM sınavı ile girildiği için diğer OSYM sınavı ile girilen üniversitelerin verdiği diplomalardan eksik olmaz diye düşünüyorum.

 21. bilgiler için ağzınıza sağlık öncelikle, dgs ile puanlar yuksek eğer lys ile girersek ben önlisasn pc programlama mezunuyum derslerden muaf olma durumu varmıdır acaba ?

  • LYS sınavı ile lisans programlarınıza yerleşen öğrencilerin muafiyetleri hakkında bilgi verir misiniz?
   Üniversitemizi LYS ile kazanan öğrencilerden başka bir yüksek okul veya lisans programından mezun olanların muafiyet işlemleri sadece ortak zorunlu derslerden yapılmaktadır. Başvuru evrakları ile birlikte transkript belgesi ve muafiyet dilekçesi veren öğrenciler Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İngilizce, Türk Dili ve Lehçeleri derslerinden muaf olabilmektedirler. LYS ile yerleşen öğrenciler diğer müfredat derslerinden muaf olamazlar.
   http://www.yesevi.net/#!sss

   Ben DGS ile girdim ancak mezun olduğum yüksekokul bana ders içerikleri belgesi veremediği için ben de sadece zorunlu ortak 6 ders ten muaf oldum.
   Ancak yazıştığımız sınıf arkadaşlarımızın çok azı bu muhafiyetlerden fazlasından muaf olmuş. Muafiyet için DGS ile giriş yapanlar kurula giriyor ve kurul müfredatta %80 benzerlik istiyormuş.

 22. peki uzaktan eğitim yönetim bilişim sistemleri hakkında düşünceleriniz nelerdir? kayıt olmayı düşünüyorum fakat kalitesi hakkında çelişkilerim var yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

  • Ben uzaktan eğitim Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Yönetim Bilişim Sistemleri dersleri ile ilgili bir bilgim yok. Ancak birçok dersimiz ortak. Her iki bölümünde kalitesi aynı diye düşünebiliriz. Önceki sorularda da hep aynı şeyi söylüyorum. Ders içerikleri ve öğretim görevlilerin paylaştıkları dosyalara çalışılırsa oldukça faydalıdır. Ayrıca her dersten ödev veriliyor. Bu araştırma sırasında da kendinizi geliştiriyorsunuz. Her dersin haftada bir gün 45 dk online dersi var. Bu yüzden de başarı birazda sizin çabanızla geliyor. Sistemin teknik kalitesi oldukça iyi bence.

  • Sakarya ve Karabük Uzaktan Eğitim Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden haberim vardı. Ancak Isparta da mı var?

 23. Merhaba,

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

  Benim kafama takılan bir konu var.

  İnternetten yaptığım araştırmalarda bu üniversitenin uzaktan eğitim programları için YÖK’ün denklik vermediği söyleniyor. Örgün öğretiminde problem yokmuş ancak Uzaktan Eğitim için YÖK denklik vermiyormuş. Bu bilgi doğru mudur? Kafam çok karıştı. Bu Üniversite ile ilgili yarı yarıya olumlu ve olumsuz yorumlar var.

  Diğer sorum; sınavlara hangi şehirlerde giriliyor? Hafta içi mi yoksa hafta sonu mu yapılıyor? Örneğin final sınavları kaç günde tamamlanıyor. Bir günde kaç sınav yapılıyor konularını da paylaşırsanız sevinirim.

  Siğer sorum; yatırılan harcın haricinde başka bir masrafımız oluyor mu? mesela şu kitabı almanız zorunlu. Şu sınav için veya doküman için para yatırmanız gerekiyor gibi durumlar karşınıza çıktı mı?

  Teşekkür ediyorum. iyi çalışmalar.

  • Üniversite ilk faaliyete başladığında YÖK ile denkliği yoktu ve herhangi bir sınava girmeden sadece harcı ödeyerek kayıt yaptırabiliyordunuz. Daha sora OSYM sınavları ile öğrenci almaya başladı ve herhangi bir denklik sorunu kalmadı.

   Üniversitenin açıklaması:
   Uzaktan Eğitim programlarınızın denkliği var mıdır?
   Üniversitemiz tüm programlarının denkliği mevcuttur. Mezunlarımız denklik için YÖK’e herhangi bir başvuruda bulunmazlar.
   Kaynak Bağlantı.

   ÖSYM ile girilip tamamen uzaktan eğitim ile mühendislik eğitimi veren tek üniversite olması sebebiyle AYU ye karşı çıkan birçok kişi veya kurum olabilir. Benim bildiğim yeni kurulan Bilgisayar Mühendisleri Odası uzaktan eğitim ile mühendislik diplomasına karşı. Gerçi sadece AYU değil diğer uzaktan eğitim ile mühedilik diploması veren Sakarya Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesine ne karşılarmış.

   Sınavlara 3 şehirde girebiliyorsun. İstanbul, Ankara ve Türkistan.
   Vizeler internet ortamında belirtilen 24 saat içinde girilmesi gerekiyor tek derse ve hafta içi veya haftasonu olabiliyor.
   Finaller belirtiğim şehirlerde ve haftasonları. Sınavlar tarihleri sömester başından belli oluyor ancak ÖSYM nin diğer sınavları ile çakışmaması için değişiklik gerekiyorsa değişiyor. Açıköğretim veya KPSS gibi sınavlara girenler zordurumda kalmaması için.
   İlk iki dönem 6 şar ders alıyorsunuz. İlk Finalimi tek güne altı dersi sığdırarak 3 oturumda sabah 10 dan 16 ya kadar girmiştim. İkinci dönemde ise iki dersi cumartesiye diğer dört dersi pazar gününne vermişlerdi. Sonraki dönemlerde 6 dersten fazla ders alabiliyorsunuz erken mezun olmak için o zaman da muhtemelen iki güne yayarlar sınavları.
   Harç dışında okula başka bir ödemeniz olmuyor. Derslerin online içerikleri sistemde mevcut oluyor, öğretim görevlileri de döküman paylaşıyor, ayrıca kitap tavsiyesi de yapıyorlar ancak sadece tavsiye. Ayrıca ders çalışırken geçmiş ders videolarını seyredebiliyorsunuz.

   Harç dışındaki masraflarınız okula değil ama evde internet, belki cep telefonu ile derse girersiniz o zaman cep faturanız, ders dökumanlarınızı basarsanız çıktı masrafları, bilgisayar elektrik gideri ve finaller için eğer sınavların olduğu şehirde değilseniz yol parası vb. normal giderler oluyor sadece.

   Dediğiniz gibi internette araştırdığınız zaman okul ile ilgili olumlu olumsuz birçok yorum bulabilirsiniz. Ben şahsen burayı seçtiğime okul kalitesi açısından hiç pişman olmadım. Pişmanlığım sınav zamanı geldiğinde çok çalışmak gerek ve benim gibi çalışan ve 13 yıl sonra tekrar okula başlamış birisi için zorlandığımdan kaynaklı. Tabi sınav sonuçları başarılı olunca pişmanlık bitiyor.
   Saygılar.

   • Çok teşekkür ediyorum beni bir nebze olsun rahatlattınız. Ben de sizin gibi gibi uzun bir aradan sonra okumak istiyorum kısmetse 🙂

 24. Merhaba.Biraz araştırdım.Karabük çalışanlar için sıkıntılı.14 gün yüzyüze ders ve sonrasında finaller.25 gün gibi izin lazım.Karabük pahalı bir yer konaklama yiyecek açısından.Herkes bana Hoca Ahmet Yeseviyi tavsiye etti.Memurlara %20 indirim var.Ben Unity 3d ile uğraşıyorum.Benim derdim ünvan ve programlama öğrenmek.Seçmeli dersler var mı oyun programlama veya grafik animasyon gibi…Karabükü bu yüzden tercih edecektim.Ama cazgeçtim en güzeli hoca ahmet yesevi…

 25. ıyı gunler kolay gelsın ben devlet memuruyum calısmaktayım 2007 yılında bılgısayar programcılıgı ve teknolojısı mezunyum bu sene lgs gırdım ahmet yasevı ıcın gereklı puanı aldıgımı dusunuyorum tercıh verecemde aklımda bır ıkı soru var daha once bılgısayar okudugumuz ıcın hangı derslerden muhafıyet verıyorlar .ve finaller de ders gecme notu 80 mı zor dıyorlarda ders gecmeye ıyı gunler

  • Türk Dili 1-2, İnkılap Tarihi 1-2 ve İngilizce 1-2 den muaf oluyorsunuz. Bilgisayar derslerinden ise Programlamadan muaf olma ihtimaliniz var. İhtimal diyorum çünkü herkes muaf olamıyor. Mezun olduğunuz okuldan aldığınız transkript ve ders içerikleri belgesi ile kurula giriyorsunuz. Eğer ders içerikleri AYU ninkiler ile %80 uyuşuyorsa muaf oluyorsunuz. Olanlar az diye biliyorum.
   Ders geçme için %80 fianl notu + %20 vize+ödev+kanaat. Sistem içeriğini ve hocanın verdiği kaynakları çalışıp derslere girerseniz zorlanmazsınız. Normal okuldan farkı yok. Çalışmak gerekiyor bol bol.

 26. Hiç bu uzaktan eğitim işlerine bulaşmayın. Piyasada iş bulamayan pek çok bilgisayar mühendisi var ve aynı zamanda bilgisayar mühendisi olmayıp ta kendini bilgisayar hususunda geliştirmiş(Microsoft ve cisco eğitim programları) pek çok kişi var. İnanın bu eğitim programlarının sertifikasına sahip kişilerin iş bulma olasılığı bilgisayar mühendislerine göre daha yüksek. Bence başka bir bölüm okuyun ve aynı zamanda dışardan bilgisayar hususunda kendinizi geliştirin, daha kolay iş bulursunuz. Buna en basit örnek ise üniversitelerin bilgi işlem birimleridir, bu üniversitelerin bilgi işlem birimlerinde genelde bilgisayar mühendisi olmayan başka bölüm mezunlarının çalıştığı görülmektedir, isterseniz ilinizde bulunan üniversitenin bilgi işlem birimlerini araştırın. İşin diğer bir tarafına uzaktan eğitimde örün öğretimdeki gibi öğrencinin sınıfta ders görmediğinden derse motive olamadığından hiç bilmediği konu hakkında motive olamaması ve kendini derse verememesi gibi sebeplerle eğitim genelde başarısız oluyor. Mühendislik eğitimi bence uzaktan olmamalı. Boşuna 4 yılını harcama belki bitirememe durumları da olabilir.

  • Bu söyledikleriniz sanırım yeni öğrencilere. Benim gibi öğrenciliği çok eskilerde bırakmış, çalıştığı için örgün öğrenime gitme durumu olmayanları kapsamıyordur.
   Ben 15 yıllık bilgisayar programcısıyım. Dediğiniz gibi bizim sektörde bilgisayar mühendisliği mezunu olmayıp bu işi çok iyi şekilde yapan farklı bölüm mezunları çok. Ancak bu durumun bilgisayar mühendisliği bölümünün iyi bir eğitim vermemesi ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Bu bölümün mezunlarının sayısının yeterli olmamasından ortaya çıkan açıktan kaynaklıdır. Ayrıca sadece bilgisayar mühendisliği mezunu olup işin hakkını tam veremeyen mezunlar bu bölümde değil tüm bölümler için örnek verilebilir iş hayatında.

   Burada okul kişiden kişiye değişir ama %25 size katkı sağlıyorsa %75 kişi kendi kendini geliştirir. İşin hakkını vermek diye bir deyim vardır dilimizde.
   Her iş alanı için eğer kişi en iyisini yapmak için çalışırsa bence yeterli olur.

   Gelelim uzaktan eğitime. Bu okulun DGS taban puanlarını incelerseniz oldukça yüksek, normal üniversite taban puanlarını incelerseniz oldukça düşük olduğu görülür. Normal üniversite sınavına kimler girer, normal öğrenciler ve normali de budur. DGS ye kimler girer önlisans mezunu olup tekniker olmuş, bu dalda lisansını tamamlamak ve aynı zamanda iş hayatından kopmak istemeyenler.

   İnsanlar iş kariyerleri için araçlarını seçerken (üniversite veya kurs) artık daha fazla özelikte seçenekleri olsun istiyorlar ve AYU oldukça iyi bir seçenek özelikle benim profilimde olan kişiler için.

   Ayrıca artık işe alırken tabiki bir lisans mezunu olsun veya sertifika sahibi olsun kriteri istenirken, esas kriter deneyim oluyor. Deneyim sahibi kariyer sahipleri daha tercih edilir durumda bizim sektörümüzde.

 27. Maalesef bu iş eğitimden geçiyor arkadaşım.Dışardan alacağın kurslar her yerde yok.Örnek web tasarım yani adobe paketi için istanbuldaki kurs benden tam 12bin…memur olduğum için 7 bine düşürdüler.ben 10 liralık kitapla 20 liralık internetle kendimi geliştirdim şu an 3d tasarım çalışıyorum.Kesinlikle okumak bilgisayarlar ilgili mühendislik veya programcılık eğitimi almak gerek.Bazen dünyaları bilirsin bu işlere benim gibi bir araba parası harcarsın bir yerde gelir bir diploma herşeyi çözer.Bu sene sınava giriyorum.Selamlar

 28. Fahri bey merhaba.Kararımı verdim üniversite ile telefonda da konuştum şartları en uygun üniversite bu.Karabükte bile 4 hafta kalmam bu pahalı şehirde 1000tlye mal oluyor hoca Ahmet yesevinin bir dönemi biz memurlar için çok iyi.
  Diplomayı önde tutun arkadaşlar diğer tüm bilgiler çalışacağınız yere bağlı.İyi ramazanlar

 29. Hocam merhabalar. 2013 Dgs sınavına girdim ve sanırım Ahmet Yesevi olavak. Öğrenmek istediğim şey, Türkiyede olan üniversiteler gibi yüksek bir transkrple üniversiteler arası yatay geçiş yapılabiliyor mu bu okuldan da.
  İyi günler dilerim hocam, kolay gelsin.

  • AHU Uzaktan Eğitim Bölümlerinden yatay geçiş yapanlarla ilgili bir bilgim yok. Ben de 2012 DGS ile giriş yapmıştım AYU Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne. Tercih yaparken ve yerleştirildikten sonra da puanım birkaçtane örgün bölümü tercih yapmak için yeterliydi. Eğer sizde AYU Uzaktan Eiğitim Bilg. Müh. yerleşecek kadar bir puan almışsanız sizde bu okulun dışında Türkiye deki birkaç örgün bölüme yerleşebilirsiniz. Amacınız bu ise DGS tercihlerinizde en üste örgünleri yazmanız yönünde daha doğru olur gibi geliyor bana.
   Kağıt üstünde okul uzaktan öğretim olması diğer okullardan bir eksiği yok deniliyor ancak yatay geçiş ile ilgili hiçbir duyum almadım.
   Saygılar.

 30. Merhaba, 309 puanla 690. oldum. Bölüm için kesin tutar diyebilir miyim? Tek tercih yapmayı düşünüyorum.

  • Görüntü öyle. Önceki yılın taban puanlarına göre yerleştirilebilirsiniz. Tebrik ederim çok iyi puan almışsınız.

   • Teşekkür ederim, çok yüksek yaptım sayılmaz aslında çünkü bu sene puanlar arttı. Sanırım puanlama sistemi değişti. En yüksek puanı yapan kişi 362 puan yaptı. İlk 100’e girmeyi düşünüyordum fakat sınava 15 dk geç girince böyle oldu. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde izleyeceğimiz adımları öğreniyoruz.

   • İyi günler Fahri hocam, sizin sınavdaki başarı sıralamanız neydi acaba öğrenebilir miyim?

 31. fahri hocam bende bu yıl ayü tercih etmeyi düşünüyorumda. şimdi derslerin birinden kaldığımızda gerek büt için gerekse alttan alırken kaldığımız bu ders için ekstra para yatırmıyoruz değil mi.

  • Bütünleme için ilave bir ücret ödemiyorsunuz. Ancak alttan aldığınız dersler yüzünden okulunuz uzarsa alttan alınan derslerin kredileri oranında uzayan dönem için ücret ödüyorsunuz.
   Aslında okula sadece devam ettiğiniz dönemlerin ücretlerini ödüyorsunuz. İlk 8 dönem standart ücret ödeniyor, DGS ile gelenler 6 dönem de okulu bitirebildikleri için 6 dönem ödeme yapıyorlar. Uzayan dönemlerde ise aldığınız krediler toplamı 9 geçmiyorsa alttan alınan ders kredi X dönem ücreti/10 oranında ücret ödeniyormuş. Yani benim alttan bir dersim var. Bu ders 3 kredi. Dönem ücretinin 10 da biri: 162 tl. Bu tek ders için okulu bir dönem uzatırsam ödeyeceğim para 3×162=486 TL.

   Kaynak: AYU

   • hocam teşekkür ederim. birde kaç sorum daha olacak siz tecrübelisiniz. şimdi ayü yök de ders denkliği sorunu yoktur değilmi. yani bilgisayar mühendisi olarak mezun olacaz ve heryerde bu diploda geçerli olacak yani. öyle bir sorun yoktur umarım. birde puanım bir kaç yere daha tutuyor ama burası tam uzaktan eğitim olduğu için burayı yazmayı düşünüyorum. sizin de dediğiniz gibi kamuda çalışanlar için burası diğer uzaktan eğitimlerden daha iyi. dersleri çok kasıyorlar mı yani çok zorluyor mu hocalar yoksa orta halli bir çalışma ile geçermiyiz. neticede çalışıyoruz fazla vakit ayıramayabiliriz. birde cevabınıza göre 6 dönem demişsiniz yani 3 yıl sürüyor o zaman. ben daha önce dgs ile bilgisayar öğretmenliği kazanıp bitirmiştim. şimdi bil. müh. okuyacam. doğal olarak myo dan gelenlerden daha fazla ders gördüm. çünkü intibakla beraber 3 yıl daha ders gördüm onlarıda saydırabiliyormuyum. böylece daha kısa sürede bitermi. yani ayü onlarıda sayar sanırım neticede o dersleri alıp geçmişim. ayrıca bu 1500 tl olan harç ücretini taksite ayırıyor mu okul. şimdilik aklıma bunlar geldi hocam vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

    • Bu denklik konusu tam bir muamma aslında. Her yerde birçok yazı ile karşılaşabilirsiniz. Evet ÖSYM sınavı ile yerleştirildiğiniz için YÖK denkliği mevcut. Diplomalar da her yerde geçerli olduğundan genelde sınıfların yarısı derece yükseltmek isteyen memurlar. Bu durum devlet kurumlarının bu diplomayı tanıdığının en iyi kanıtı. Sorun çıkartan en büyük kurum benim duyduğum kadarı ile BMO ve İETT. İETT yurt dışında bir üniversite olduğu için paso vermiyor öğrencilere diploma sorunu denemez. BMO ise mühendislik dalının uzaktan eğitim ile verilmesine karşı. Yani tüm uzaktan eğitim mühendislik fakültelerine karşı ve üyelikte sorun çıkartıyor. Bilgisayar Mühendisleri Odasına neden üye olmak gerekir onu da bilmiyorum.
     Hocalar veya üniversite sınavları kasıyorlar evet. Ancak çan eğrisine benzer bir sistem olduğundan sınıfın geneli düşük halli ise ortalama bir çalışma ile dersleri verme şansınız olabilir. Tamamen ortalamanın neresinde olduğunuz ile ilgili.
     Muafiyet konusu da ortak dersler var ise önceki mezun olduğunuz okul ile yeni kazandığınız bölüm dersleri arasında, eski okulunuzdan transkript ve ders içerikleri belgesi alıyorsunuz. Daha sonra bu belgeler ile kurula giriyorsunuz ortak derslerin içerikleri %80 uyuyorsa muaf olma şansı var. Ama çok ta muaf ettikleri söylenemez.
     Ödeme de garanti ve yapı kredi kredi kartlarına 4 taksit yapıyorlar. Diğer kartlar tek çekim.

 32. Hocam iyi akşamlar sizden birşey sormak istiyorum eğer yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ben Endüstriyel Elektronik mezunuyum bu sene dgs sınavı ile istanbul ünv. ile H.ahmet yesevi ünv.lerini endüstri mühendisliği bölümlerinden birini tercih etmek istiyorum. Hangi ünv. tercih edeceğimi ve ders anlamından hangisinin daha zor bir ünv. olduğu hakkında bilgi almak istiyorum. Birde iki yıllık endüstriyel elektronik bölümü mezunu dgs ile kaçıncı sınıftan başlarız.

  • Ben bilgisayar programcılığı mezunuyum ve şu anda bilgisayar mühendisliği bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Sizin sorduğunuz Endüstri Mühendisliği dersi ile AYU de birçok dersi ortak almaktayız. Bu ortak dersler yüzünden aynı bölüm gibi düşünecek olsam da aynı değildir. Ancak yine de cevapsız bırakmak istemem sizi. Örgün öğrenim ile aramızda tabiiki fark var biz aldığımız her ders için hafta da 45 dk ders görüyoruz. Örgün öğretimde ise dersin ağırlığına göre bu süre 2 veya 3 katıdır. Bu durumda örgün öğrencilere göre daha fazla çalışmanız gerekmekte. Sınav sisteminin test olması güzel, ancak test olduğundan sanırım kolay bir okul olmadığını veya okulun hakkını vermemiz için oldukça zor sorular sorulmakta.
   Benim örgün öğrenime ayıracak vaktim olsa örgüne gitmek isterdim ancak kolaylıkla ilgili değil öğrenme süreci için daha iyi olacağını düşündüğümden.
   Saygılar.

 33. İyi günler Fahri hocam, sizin sınavdaki başarı sıralamanız neydi acaba öğrenebilir miyim? Ben de tek tercih AYU mühendislik düşünüyorum.

   • Çok teşekkürler hocam sağolun nasipse bu sene bende AYU lüyüm o zaman… bir kaç sorum daha olacak acaba netten verilen dersleri haftada bir kaç günemi sığdırıyorlar yoksa hergün başka bir ders mi var? hocaların kendi belirlediği bir zaman mı yoksa sabit bir program var mı? Bir de bilginiz var mı acaba okul bittikten sonra üniversiteye öğretim görevlisi olarak girmek istiyorum AYU mezunu olmam acaba bir sorun oluşturur mu?

 34. fahri hocam bugün yesevi mi aradım konuştum. denklitde bir sorun yok gibi konuştular. sonra yök ü aradım onlarda. şu anda bir sıkıntı yok. bizden diploma ve transkript ile denklik belgesi alacaksınız dediler. buraya kadar eyvallah ama mesela ben bu yıl 2013 de başladım diyelim 2016 da mezun olacam. 2015 de yök denkliği iptal etti diyelim. hakkınız gider dedi. yani kazanılmış hak var dedim hani bana değilde iptalden sonra gelenlere olmaz mı dedim. eğitim öğretimde eksilerden ve artılardan etkilenirsiniz falan dedi. kafam karıştı. benim bildiğim ben girdiğim zaman denklik varsa ben bu hakkı kazanmışsam bitmiştir 1 ay sonra bile iptal olsa beni bağlamazdı ama yök de konuştuğum kişi öyle demedi bende biraz çekindim açıkcası. birde bişey olmazdı mezun olduk denklik belgesini aldık diyelim. aldıktan sonra iptal olunca o bize yansır mı onu sormadım. ama bu konularda kafam çok karışık gerçekten sizin kesin bir bilginiz varmı acaba. çünkü hem emek verecez hem para harcayacaz birde puanımızda yanacak boşa gitsin istemiyoruz. siz ne diyorsunuz acaba. neticede o ortamdasınız. oradakiler ne diyor nasıl bakıyorlar bu duruma. inanın çok kararsınzım ve kafam karışık bu konularda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler şimdiden. Saygılarımla.

  • Ben de sizin gibi düşünüyorum. Kazanılmış hak gasp edilemez. Olursa da böyle bir şey çok kişinin canı yanar. Uzaktan eğitim olduğundan çok fazla öğrenci var. Bu kadar kişi hakkını hukuk zemininde arar.
   Bu kadar çok kişiyi mağdur edeceklerini sanmam. Okula kayıt, dersler ve sınavlara bakıldığında kurumun ciddiyeti ortada bu tür sorunların çıkması zor gibi. Tabii ki imkansız değil.
   Sınavlar Yıldız Teknik Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinde yapılıyor. Derslere giren hocaların çoğunluğu profesör ve hep en iyi üniversitelerin hocaları. Bu okulun eğitim sektöründeki düzeyini gösterir. Açıkçası benim böyle bir korkum yok.

 35. fahri hocam birde bu yesevinin vereceği diplomanın üzerinde uzaktan eğitim falan yazmıyacak değil mi normal müh. diploması gibi herşeyde geçecek yani.

  • Eski mezunlar aldıkları mezuniyet belgesi veya diplomada uzaktan eğitim ibaresinin bulunmadığını belirttiler.

 36. Slm Fahri hoca vermiş olduğunuz bilgiler için size gerçekten minnettarız. ben de bu sene DGS sınavına girdikten sonra AYU uzaktan bilgisayar mühendisliğini düşünüyorum. Ama insanın aklında o kadar çok soru işareti oluşuyor ki ! gerçi yukarıda bir çok soruya cevap bulabildim. Ama hala aklıma takılan bazı sorular var. Bunlardan biri bir yılın ortalaması işte 5 üzerinden 2 olmalı gibi bir şart varmı,
  ücret Ahmet Yesevi Üniversitesinin sayfasından okuduğum kadarıyla 1600 Tl olarak geçmekte bu ücret 1 yılın mı yoksa bir dönemin mi? (tabi bu ücret üzerinden devlet memurları içinde %20 indirim var oda güzel tabi)
  Her akşam internet üzerinden derslere katılıyorsunuz bu derslere katılmak zorunlu mu yoksa öğrenci isterse sadece tekrardan takip edebilir mi?
  Muaf olunacak dersin sadece içeriğine mı bakıyorlar yoksa dersin belli bir notun üzerinde olması gibi bir gerekliliği var mı?

  • AYU de karma bir not sistemi var anladığım kadarı ile: Vize+Ödev+Sanal Ders Devamlılığının ortalamasının %30 ile final veya bütünleme sınavının %70 ini ortalaması 65 ve üstü olmalı dersi geçmek için yeterli. Ancak notunuz 61 ve 65 arası ise ve not ortalamanız 2 den fazla ise şartlı geçersiniz. Diğer durumlarda dersten kalırsınız. Şartlı geçmek de not ortalamanızı kesinlikle 2 nin altına düşürmemelisiniz ki şartlı derslerden kalmış olmayın.
   AYU-Sınav Yönetmeliği ayrıntılar burada.

   1620 TL her dönem ödeniyor.

   %30 kanaate katkısı olduğundan katılmak mecburi denebilir. Ancak ben finallere çok iyi çalışırım oradan iyi not alırım geçerim derseniz mecburi olmaz. Dersler kayıt altına alındığı için daha sonra ofline olarak dersi izleyebilirsiniz.

   Ders içeriklerinin %80 aynı olması yeterli denilmişti, ancak bir kurul karar verdiği için çok kesin bir cevap veremem size.
   Saygılar.

 37. Merhaba,çif anadal hakkında bilgi verirmisiniz?DGS ile yerleşen birisi çif anadal yapabilir mi?

  • Çift anadal programları ile ilgili hiçbir bilgim yok. Bununla ilgili TURTEP danışmanları ile görüşebilirsiniz.

 38. merhaba, yarın dgs tercihleri başlıyor son anda aklıma düşen bu üniversite ile ilgi acil bilgiye ihtiyacım var lütfen yardımcı olun. istanbul irtibat burosunu aradım ama cevap yok..

  şunları merak ediyorum ( bölüm: bil müh. – uzaktan eğitim (dgs ile) );

  1-)http://www.yesevi.edu.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=337&Itemid=130 sayfasında türkiyeden bölümünde de belirtildigi gibi hazırlık sınıfı mı var uzaktan okuyacaklar için üstelik hazırlık sınıfında okuyacaklar kazakistnda yurtta kalmak zorundadır deniyor yine aynı bölümde..lütfen öyle olmasın???

  2-)yine uzaktan okuyacak olmamıza ragmen (türkiyeden) pasaport isteniyor mu?
  bu konudada biraz açıklama yaparsanız cok iyi olur..pasaport nasıl cıkarılır onu da bilmiyorum cünkü

  3-)kayıtlar nerden yapılıyor istanbul kadıkoy burosundan mı..

  4-)bu transkripti falan denklik için yine kayıt sırasında kayıt yapılan yere mi verecegiz yoksa kazakistana mı postalıyacagız.

  5-) son olarak sınav a girecegimiz yeri istanbul olarak nerde belirtecegiz ve nerde girecegiz..okuyan biri olarak memnunmusunuz..bilmemiz gereken sizce başka bir şey var mı?

  lütfen bildiklerinizle yardımcı olun..cok önemli ve acil benim icin..
  teşekürler.

  • Ben 2. sınıf öğrencisiyim. Cevaplarımı ilk yılıma nazaran öğrendiklerime isitanden veriyorum.

   1. Vermiş olduğunuz bağlantı örgün öğretim için geçerlidir. Uzaktan eğitim ile ilgili bilgilere yesevi.net bağlantısından ulaşabilirsiniz. Uzaktan eğitimde hazırlık sınıfı yoktur. Direkt 1. sınıftan eğitime başlıyorsunuz.

   2. Uzaktan eğitim alan öğrenciler İstanbul ve Ankaradaki TURTEP bürolarından tüm işlemlerini halledebiliyorlar. Hatta telefon ve posta kullanarak bu şehirlerde yaşamaynlar evlerinden tüm kayıt ve diğer öğrenci işlerini yapabiliyorlar. Kazakistana gidip üniversiteyi görmek isterseniz pasaport çıkartabilirsiniz bunun dışında ihtiyacınız yok.

   3. “Kayıt İçin Gerekli Olan Belgeler” posta,kargo veya elden aşağıdaki adrese teslim edilecektir.
   Ahmet Yesevi Üniversitesi TÜRTEP Taşkent Cad. 10. Sk. No:30 Bahçelievler/Ankara TÜRKİYE
   Daha detaylı bilgiler Aday Öğrenci sayfasından bakabilirsiniz.

   4.Tüm evraklar (üniversitenin sitesinden bastığınız form, sınav sonuç belgesi, Nüfus Cüzdanı fotokopisi, fotoğraf, askerlik durum belgesi, transcript, ders içerikleri vs.) Ankara ya postalanacak(3. sorunuza cevaben yazdığım adres).

   5. Uzaktan eğitim internet ortamında Öğrenci Yönetim Sistemi üzerinden gerçekleşiyor. Sınavlar yaklaştığında sistem üzerinden size sınava hangi merkezden girmek istediğiniz soruluyor. Buradan seçiyorsunuz. Ben çalışan birisiyim ve zorlayıcı olsada okuldan çok memnunum. Sistem oldukça düzgün çalışıyor. Derslere düzenli çalışırsanız oldukça keyfli bir öğrencilik yaşamınız olur.

   Saygılar.

 39. Selam Üstadım ,

  Baştan sona nerdeyse tüm yorumları okumaya çalıştım gerçekten tebrik ederim insanlara çok yardımcı oluyorusunuz…
  Geçen sene Bilgisayar programcılığı mezunuyum.
  Üstad Bende bu sene 290 puan yaptım sıralamam 2741 geçen seneye göre 284.78 yaptım inşallah gelir burası 1 puan var arada ama ümitliyim.

  1. Benim merak ettiğim konu derslere katılmaya çalışacağım kesinlikle ama hiç katılmasak 65 barajını geçsek her hangi bir sorun olurmu dersden direk geçermiyiz.

  2. Üstad ayrıca muafiyet konusu dikkatimi çekti düşük ihtimalde olsa sanırım programlama dersleride muaf olunabiliyor.En erken mezun olabilme şansımız bizim 3 sene mi sürücek.2 seneye düşürme sansımız varmı peki transcript vs her belge göndersek.Aslına bakarsanız bir an önce mezun olup sektörde mühendis ünvanıyla iş aramak istiyorum.Beni en iyi siz anlarsınız üstad.

  3.En merak ettiğim konulardan birisi ücreti kendim karşılayacağım için kredi kartım yok onuda artık bi yerden bulmaya çalışacağım fakat 1.dönem harcını 1620 tl mi artık neyse onumu 4 taksit yapıyorlar yoksa tüm sene 3200 tl 4 eşit taksit yapıyorlar. cünkü ayda 400 ödemek var bide 800 dönem dönem 4 taksit yapıyorlarsa çok şık olur.

  4.Bütünlemeye kaldığımız her ders için 162 tl ödüyeceğiz ayrıca 3 sene okuduk birde uzattık üstüne diyelim 😀 o 162 tl kredi puan 3 diyelim 3 ile çarpılıyor.Doğrumudur Üstad.

  5.http://www.yesevi.net/HTMLS/pdf_html/bilgisayar_muhendisligi_derskur.html bu linkteki tüm dersleri üstad 4 sene boyunca veriyorlar bazılarından muaf oluyoruz.

  6.Ayrıca burda yüksek lisans yapmak mümkünmü bitirdikden sonra merak ettiğim diğer konuda budur.

  7.Üstad Kayıt belgesi olarak ders kur tanımı (ders içeriklerini gösteren belge) buna rastladım mezun olduğumda diploma + transcript verildi bunu nasıl elde ederim acaba yada muafiyet için kesin gereklimi ?

  8.Üstad SON OLARAK ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM 🙂 İyi Çalışmalar Hayatta Başarılar…

  • 1. 65 ortalamayı geçerseniz geçme sorununuz olmaz. %70 final %20 vize %10 yoklama + ödev + hocanın kanaati.

   2. Bizim dönemlerdeki arkadaşlardan İngilizce 1-2, inkılap 1-2 ve Türk dili 1-2 standart muafiyet idi, ekstradan muaf olmayı başaran arkadaşlar programlama 1 dersinden muaf olabildiler. Bu kredilerin toplamına göre ancak 3 yılda hiç alttan ders bırakmazsanız mezun olunabiliyor.

   3. Her dönem 1620 TL yi bonus ve world kartlarına 4 taksit yapıyorlar. Ayrıca sonraki dönemler ortalamanız 3.5 geçerse indirim de kazanma ihtimaliniz oluyor.

   4. Bütünlemeye kaldığınız ders için ücret ödemiyorsunuz. Okulu uzatırsanız yani alttan dersiniz kalırsa söylediğiniz ücreti ödüyorsunuz.

   5. Burada zorunlu ve seçmeli derslerin hepsi verilmiş. Siz zorunlu ders kredileri + muaf olduğunuz ders kredileri + seçtiğiniz ders kredileri toplamı 136 olursa okulu bitiriyorsunuz. Ders kur tanımları.

   6. AYU de yüksek lisans yapabilirsiniz. Ayrıca lisansı AYU de okuyanlara hem ücrette indirim hem de bazı derslerde muafiyet varmış sanırım.

   7. Bu belgeyi mezun olduğunuz okuldan veriyorlar. Gidip öğrenci işlerinden istemeniz gerekiyor. Ben alamamıştım 2000 yılında bu kayıtlar tutulmamış. O yüzden programlama 1 den muaf olamadım.

   8. Saygılar.

 40. selam fahri hoca dgs den uzaktan eğitime geçtiğimizde 3. sınıftan mı yoksa 1. sınıftan mı başlıyoruz

  • 1. sınıftan okula başlıyorsunuz. Muaf olduğunuz dersler yerine üstten ders alarak hiç alttan ders bırakmazsanız okulu 3 yılda (6 dönem) bitirebiliyorsunuz.

 41. peki bu üstten ders alma işlemlerinide tamamen int. üzerinden kendimiz halledebiliyor muyuz?

  birde ayrıca sormak istediğim bu okul için kafamda olan en önemli soru günlerdir beynimi kemiriyor vallahi;

  internette bi kaç kişi bu diplomanın adeta hiç bir işe yaramayacağını söylemişler dikkat ettimde okula başvuranların büyük çoğunluğu memur olarak çalışanlar onlara zaten okul adının hiç bir önemi yok diplomayı alınca maaşlar artıyor ha boğaziçi ha yesevi fark etmiyor ancak benim gibi özel sektörde çalışmayı düşünenler için büyük dezavantaj deniyor hatta pek çok firma özellikle büyük kurumsal yerler hiçe sayar bile diyenler var sizin düşünceniz nedir..bende istiyorum burda okumayı ama okulu bitirdikten sonra ortada kalmayalım..ne dersiniz? bitirmiş arkadaşlarınız falan varmı?
  sizce böyle saçma bir durum oluşur mu? heba etmeyelim yıllarımızı..

  • Otomatik okul atıyor üstten dersi ilk yıl. Genelde de zorunlu olan dersler oluyor. 3. dönemden itibaren seçmeli dersler başlayınca seçmesi bize kalıyormuş. Bu dönem ilk defa ben de seçeceğim. İlk iki dönemimin üstten dersleri okul tarafından seçildi.

   Okulun adı yeni mezunlar için muhakkak önemli. Örgün öğrenimin veya puanları yüksek okulların özel sektörde önemi bence de fazladır. AYU benim gözümde örgün öğrenime gidemeyeceklerin öğrenim yapabilecekleri bir okul. Buradan mezun olmakla meslek sahibi pek olunmaz. Aslında birçok orgun okul da böyledir. Mesleği gerçek hayatta deneyim kazanıp kendi kendinize değer katarak öğrenirsiniz bence. AYU sadece temel olacak.

   Ben AYU ye başvurmadan önce oturduğum ilçedeki mühendislik fakültesinin öğrenci işlerini arayıp ikinci öğretim derslerinin hangi saatlerde yapıldığını sordum. Ancak bu saatler çalıştığımdan dolayı bana uymadı. Bu yüzden AYU tercihinde bulundum.

   Eğer puanınız yetiyor ve gitmenize bir mani yoksa bence tercihinizi orgun öğrenin veren bir okuldan yana kullanın.

   Dediğiniz gibi AYU tercih eden çoğunluk zaten mesleki olarak bir yerlere gelmiş ve bunu biraz daha yukarı taşımak isteyen kişiler. Kariyerinin çok başında olan kişiler için çok ta tercih edilesi bir tercih değil bence uzaktan eğitim modeli.

   Saygılar.

 42. Fahri bey önce bu siteyi kurmanızdan ve sayfanın en başından beri bütün yorumları okudum herkesle ilgilenmeniz ve cevap vermeniz beni çok etkiledi . Herkes adına tşk. ederim bende 2 yıllık myo yu bitireli 16 sene oldu şimdi yazarken yaşımında ne kadar ilerlediğini fark ettim 36 yaşındayım ve memur olarak çalışıyorum bende müh. düşünüyorum ama açıkçası okadar aramam rağmen sizinki gibi açıklayıcı ve bilgi veren paylaşım bulamadım face olamdığı içinde facedeki paylaşımları okuyamadım . Şimdi bu ayu ya lys ile girmek daha mantıklı dediğiniz gibi ama dgs de de şansımı denemek istiyorum . Ama korkularımda yok değil yani bizim yeni mezun olmuş ardaşlar gibi vakit ve zaman ayırma olasılığımız daha az çalışmak için yani ben düşünüyorumda bu dediğim sınavlara hazırlanmak bile benim için büyük bir olay çünkü hem eml mezunuyum hemde olmayan altyapım zaten unutulmuş bir vaziyette ama azim etmek en önemlisi sizi görünce ve okuyunca azminize hayran kaldım. Açıklamalarınız ve insanlara yardımlarınız için tşkler.

  • Ben de AYU ye kayıt konusunda karasızdım ve okulun web sitesi dışında okuyan veya mezun hiç kimseden bilgi alamamıştım. O yüzde elimden geleni paylaşmaya çalıştım internetten. Ben de 34 yaşındayım ve dediğiniz gibi yeni mezunlar ile kıyaslayınca biraz zorlanıyoruz. Ancak istemek zaten yolun yarısı. Biraz da teknolojiyi kullanınca oldukça faydalı oluyor. Ben DGS konularının bir listesini çıkarttım. Bu konuların videolarını ekol hoca dan seyredip dgs soru bankasından sorular çözmeye çalıştım. Soru bankasının %10 nunu falan çözdüm ancak tüm konularla iligili 45 er dakikalık videolar seyrettim 6 ay hiç kasmadan rahat rahat çalıştım h.sonları. Sonuç yeterli oldu. Eminim ki sizde başarılı olursunuz.
   Saygılar.

 43. Fahri bey mrb ben bir şeyi daha merak ettim 1. dönemden 1 ders kaldı demiştiniz alttan ikinci dönem nasıl geçti birincisi bu ikinci olarak 1. dönemden alttan kalan dersi 3. dönemde alırsanız okul uzayacak mı yoksa bir sorun oluşturmuyor mu.
  birde merak ettiğim hafta da bir akşam 45 dk lık dersler doğru anlamışmıyım. yoksa her akşam 45 dk lık ders mi.
  Sınavlara hazırlanırken dersler ve hocaların verdiği meteryaller yeterli oluyormu yani çok alakasız sorular geliyor mu ters köşe yatırmacalar. Şimdiden tşkler.

  • Kaldığım dersi 2.dönem geçmedim. Bu dönem (3.dönem) alacağım kaldığım dersi.
   Matematiksel olarak okul uzayacak gözüküyor ancak sanırım tek ders uzamasın diye fazla ders aldırıyorlar. Geçen yazışmalarda 3 krediye kadar kalma hakkı var 6 dönemde bitirmek isteyenler deniliyor. Ancak bu doğru mu ancak 6. dönem geldiğinde görebileceğim. Tabi başka derslerden de kalmaz isem.
   Her dersin bir hafta içinde bir dersi oluyor bu da 45 dakika ancak telafi var ise 2 ders olabiliyor bir hafta içinde.
   Derste işlenen içerik ile sistemdeki içerikten sorular geliyor ancak şöyle bir durum var: Bir dersin 2 veya 3 şubesi oluyor ve soruları 2-3 hoca hazırlıyor. Bu durumda biraz farklı çıkan sorular olsa da konular aynı sonuçta.

 44. Bilgiler için teşekkür ederiz.

  Bende birşey sormak istiyorum, eğer bilginiz var ise bu konuda yardımcı olur musunuz?

  Ben Ön lisans Bilg. Prog. okudum ve ardından işletme lisans bitirdim. Bu durumda ben Bilgisayar müh. yüksek lisans yapma şansım var mıdır?

  • Yüksek Lisans ile ilgili pek bilgim yok. Ancak okulun sitesinde verilen bilgi:
   Başvuru Koşulları
   Bilgisayar Mühendisliği Lisans mezunları ile ÖSS-SAY puanı ile öğrenci kabul eden en az 4 yıllık Lisans mezunu olanlar başvurabilmektedir.
   Tüm öğrencilerin ALES SAY alanından en az 55 sayısal puan almış olmaları gerekmektedir.
   GMAT ile başvuru yapacakların 450, GRE ile başvuru yapacakların; eski sistemden 610, yeni sistemden 150 eşdeğer puan almaları gerekir. Bu puanların geçerlilik süresi 3 yıldır.

   Kaynak.

 45. Fahri bey öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederiz.

  Ben de bu sene başladım Bilgisayar Mühendisliğine. iki konuda yardımınızı rica ediyorum.
  Öncelikle öğrenci belgesi konusunda, acaba öğrenci belgesini nasıl alabiliyoruz, yani kargoyla postayla falan gönderme gibi bir imkanı var mı üniversitenin? Yoksa illa Ankara dan mı almamız gerekiyor? Ben Muğla’da oturuyorum da. Bu konuda bir bilginiz varsa bizi aydınlatırsanız çok seviniriz.
  Bir diğer sorum da, bu sene ikinci sınıftasınız galiba, ilk sınıfta dersleri üniversite kendisi seçiyor demişsiniz yukarıda. benimkileri de üniversite seçti. Acaba ikinci sınıfta, birinci sınıfın tüm derslerini geçersek, yani alttan dersimiz kalmazsa, ikinci sınıfın dersleri yanında, üstten ders almamız mümkün oluyor mu ve maksimum kaç kredi seçebiliyoruz? yani bu dönem mesela 17 kredilik ders atanıyor fakülte tarafından. İkinci sınıfta durum nasıl oluyor?

  • – Öğrenci belgesi hiç istemedim ancak sistemden öğrenci işlerinden dileçe yazarak istiyorsunuz üniversite kargo ile gönderiyor diye biliyorum.
   – İkinci sınıfta en az 18 kredi en fazla 24 kredi alabiliyorsunuz. 18 kredi seçili geliyor içlerinde bir iki tanesini değiştirebiliyorsunuz ayrıca 6 kredilik ilave ders de seçebiliyorsunuz.

 46. Fahri Bey Merhaba öncelikle böyle bir site açtığınız için teşekkür ederim.

  Benim sorum sınavlar nasıl oluyor.benim arkadaşlardan duyduğum vize internet ortamında test final ise klasik oluyormuş sınavın zorluk derecesi nedir

  • 2012-2013 öğretim yılında vizeler internet ortamında öğretim sistemi üzerinden test olarak her ders için 24 saat içinde istenilen bir saatte girip soru sayısına göre 30-45dk süre verildi. Vizeler oldukça zor oluyor. Malum internet ortamında gerçekleştiği için bir anlamda kitap – defter serbest bir sınav. Finaller ise sizin seçtiğiniz 3 sınav merkezinden birinde sınıf ortamında test usulu yapılıyor. Sınav merkezleri AYU Kazakistan, Gazi Üniversitesi Ankara, Yıldız Teknik Üniversitesi İstanbul. Finaller vizelere göre bana daha kolay geldi. Sadece vizelere nazaran kolay. Genel olarak baktığımızda sınavlar zor geliyor bana.

 47. Çok teşekkür ederim hocam kısmet olursa bu sene ygs sınavı ile gitmeyi planlıyorum. 2 sınavında test olması çok güzel en azından bilmiyorsak sağlama ihtimalimiz var.Trakya üniversitesinde bilgisayar mühendisliğinde okuyan bi arkadaşım var bazı sınavlarda kalem oynatamıyor bazılarında ise 4 sayfa verip aldığı not 15-40 arası oluyor.

  • Test olması güzel, hatta yanlış doğruyu götürmüyordu sanırım.
   Ben de Trakya Üniversitesi Bilg. Müh. İkinci Öğretim tercih edecektim ancak bazı günler dersler 3 te başlıyormuş. O yüzden AYU tercihinde bulundum. İyi ki öyle yapmışım diyelim.
   Size bol şans.

 48. merhaba ben ayü geçme geçme notunu hala anlamış değilim.final %70 ise geriye kalan %30 oluyor fakat ödevin %15 ini kanaat notunun %25 ini aldığını söylüyorlar ee ara sınav notu nasıl hesaplanıcak anlayamadım.açıklarmısınz??

  • Yarıyıl İçi Başarı Puanının %30 + Genel Sınav Puanın %70 alarak hesaplıyorlar.
   Yarıyıl İçi Başarı Puanı (Yani %30) Kırılımı: %60 Vize + %25 Kanaat + %15 Ödev.

 49. öncelikle sorulara tek tek cevap verdiğiniz için tüm arkadaşlar adına çok teşekkür ederim.

  sorum şu olacak fahri bey;
  bende devlet memuruyum. Bölümüm Bilgisayar Programcılığı mezunuyum.

  geçen sene lisans tamamlama yaparak açık öğretim fakültesi 4 yıllık işletme bitirdim.

  bazı sitelerde yurt dışı olduğu için ve lisans tamamlama yaptığım için AYU bilgisayar müh. DGS ile başvuramazsın diyorlar.

  • Yüksek okul diplomanız duruyor mu? Muhtemelen duruyordur. Bu yüzden başvurabilirsiniz.
   Ancak AYU Bilgisayar Mühendisliği DGS puanları çok yüksek. Normal üniversite sınavı LYS ile girmenizi tavsiye ederim. Hem AYU Bilg. Müh. LYS taban puanı daha düşük, hem sorduğunuz sorun ile ilgili aklınız takılmaz. Ayrıca muafiyetler çok fark etmiyor 1-2 ders.
   Saygılar.

 50. VERDİĞİNİZ BİLGİLERİ GAYET DİKKATLİCE OKUDUM. MESLEKYÜKSEKOKULU BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI MEZUNUYUM.2014 DGS İLE UZAKTAN EĞİTİM İLE BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ OKUMAK İSTİYORUM.BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI MEZUNU BİRİ SADECE BİLGİSAYAR MÜH. MÜ OKUYABİLİR.BAŞKA BÖLÜM TERCİH EDEMEZ Mİ ???
  BİRDE BU UZAKTAN EĞİTİM VEREN ÜNİVERSİTELER DAHA ÇOĞALIR MI ???
  2014 DGS YE GİRELİM BAKALIM NASİP KISMET HERŞEY ???
  SİZEDE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ARKADAŞIM…

  • Evet sadece Bilgisayar Mühendiliğini tercih edebilirsiniz. Detay için ÖSYM sitesinden DGS klavuzuna bakabilirsiniz.
   Yeni açılacak bir üniversite var mı bilgim yok.

 51. hocam merhaba , öncelikle paylaştığınız bilgilerden dolayı teşekkür ederim.
  size bir sorum olacak ,
  finaller test şeklinde yapılıyor dediniz , tüm sınavlar aynı anda tek bir test üzerindenmi oluyor , öss gibimi , örneğin kaç soru soruyorlar ? mesela finallerden önce geçmiş senedeki final testlerine ulaşabiliyormusunuz. üç aşa beş yukarı aynı sorular çıkıyordur diye tahmin ediyordum. selamlar , saygılar , ahmet

  • Finaller genelede dört oturuma paylaştırılabiliyor. Cumartesi sabah – öğlen, pazar sabah -öğlen.
   Her oturumda en fazla 3 dersin sınavına giriyorsunuz. 20 soru civarında çıkıyor ve her soruya 2 dakika zaman veriliyor.
   Sınavlar matbuu kitapçıklar eski lerine pek ulaşaasınız.

 52. hocam merhabalar bende bilg prog mezunuyum meb de vhki olarka çalışıyorum örgün okuyamam uzaktan eğitim okumak istiyorum. öğretmenlik bölümünü okuyabilirmiyiz,okuyamazsak müh için başvuracam mühendislik okuduğumuz zaman 4 yıl olarak mı okuyacaz. derslerden muaf olurmuyuz bana nasıl bir yol izlemem gerektiğini paylaşırsanız memnun olurum iyi çalışmalar tşkler

  • Öğretmenlik yok yesevi de. Eğer hiçbir dersi alttan bırakmazsanız 3 yılda bitirilebiliyor okul.

 53. Matematik-Bilgisayar 3. sınıf öğrencisiyim ve uzaktan eğitim bilgisayar mühendisliğine okurken veya okul bitince başvuru yapabilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Okul başvuru ile öğrenci almıyor. ÖSYM nin açtığı üniversite sınavı ile alıyor. Bu sınavdan yeterli puan alırsanız kayıt yaptırabilirsiniz, taban puanlar ösym klavuzlarında vardır.

 54. Merhabalar,
  Şu an İstanbul’da özel bir üniversitede tam burslu olarak Matematik-Bilgisayar Bölümü okumaktayım.Acaba bölüm bitirmeden aynı anda orayada başvuruda bulunabilir miyim? Yada buradan mezun olduktan sonra derslerimin en azından yarısından muaf olma durumum söz konusu olabilir mi(Ders içeriklerimiz yarıdan fazlası ortak çünkü)?
  Şimdiden Teşekkürler.

  • Derslerin yarısından muaf olma maalefef pek olmuyor. Genelde en 6 dersten muaf ediyorlar bunlar da türkdili 1-2, ingilizce 1-2 ve ink.tarihi 1-2.
   Ancak vereceğiniz evraklar kurula giriyor bu kurul karar veriyor muafiyetinize. Baktıkları da önceki okulunuzda aldığınız derslerin içeriği bu okuldaki ile %80 uyması imiş.
   Saygılar.

 55. Hocam Merhaba,

  Diyelim ki 3.Dönemdeyiz ve muaf derlerim var(MYO geçişli).Üstten ders alacağım.Sanırım 24 kredi idi max.Sadece Tek dönemlerden(5,7) mi ders seçebiliyoruz?Yoksa mesela 2. dönemden ders alabiliyor muyuz?

  • Muhaf dersleriniz olunca 1. ve 2. dönem de size üstten ders veriliyor. 3. dönemden itibaren alacağınız kredi sayısı 18 den 24 e çıktığı için ilk iki dönem 6 ders alabiliyorken 8 ders alabiliyor duruma geliyorsunuz ve üstten alabileceğiniz ders artıyor.

 56. merhaaba uzaktan eğitim konunuz içiin teşekkükrler benim merak ettiğim derslere girmek zorunlumu yani sistem üzerine girmek zorunlumu ? birde sınavlar test mi oluyor finaller falan yani hiç derse girmesek ödev yapmasak geçebilirmiyiz dersleri acaba yardımcı olursanız sevinirim

  • Dersleri geçmek için başarı puanı 65. Ama çan eğrisi de var.
   Puanlama biaz karışık.
   Derslere hiç girmezseniz, ödev yapmazsanız vize ve finalden 75 alırsanız geçersiniz.
   ancak sadece finalle geçmek konusuna gelirseniz 100 yeterli 🙂
   Sınavlar test. Vize internet üzerinden olduğu için çok zor sorular geliyor.
   Finaller vizeler kadar zor olmasada çalışmadan geçmek zor.
   Puanlamada devamsızlık, ödev ve hocanın kanaati çok önemli olabiliyor.
   Devamsızlık aslında çok zor. Dersler kayda alınıyor ve müsait olduğunuzda dersi izlerseniz sistem sizi derse girmiş kabul ediyor.

 57. hocam siteyi baştan sona okudum sorularım vardı ama siteyi okuyunca sorularımın hepsine hatta fazlasına cevap buldum. sadece teşekkür etmek için yazıyorum. çok incesiniz tekrar tekrar teşekkür ederim.
  elinize emeginize sağlık umarım sorunsuz sıkıntısız bir şekilde mezun olursunuz.

 58. mrb.. verdiğiniz bilgiler için tşk ederim bende ayü bilgisayar mühendisliğini okumak istiyorum fakat şöyle bi sorum var. bu üniversitenin diplomasını yök denkliği veriyor ama diplamada uzaktan eğitim fakültesi bilgisayar mühendisliğimi yoksa mühendislik fakültesi bilgisayar mühendisliği şeklindemi?…. Çünkü çalıştığım kurum mühendislik için unvan değişikliğinde şart olarak şöyle bi madde koymuş: mühendislik fakültelerinin bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olmak diye yani uzaktan eğitim fakültesi farklı mühendislik fakültesi farklıymış gibi değerlendirilmiş.. bu konuda bilgi verebilirmisiniz? tşk………..

  • Ben mezun değilim diplomayı gözümle görmedim. Ancak mezun olup diplomasını alan arkadaşların paylaşımlarından öğrendiğim kadarı ile diplomada Uzaktan Eğitim ibaresi bulunmuyor. Diplomada BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ Bilgisayar Mühendisliği / Lisans bilgisi bulunuyormuş.

 59. merhabalar fahri bey,
  yesevi bilgisayar mühendisliğinde 1. seneyi bitirdim. YGS ile yerleşmiştim ve ortak derslerden muaf olmyutum. ilk yılımda sadece fizik 2 den kaldım, ortalamam 2.31. size sorum acaba 2. sınıfta üstten ders alabilirmiyim? üstten ders almak için bir ortalama veya tüm derslerden geçmiş olmak gerekiyor mu?
  teşekkürler…

 60. mrb fahri bey sizin okul nasıl gidiyor mezuniyet e ne kadar kaldı kolay gelsin emeğinize sağlık

 61. Merhaba.Secmeli derslerin ne kadarını almak zorunlu.secmeli dersler hakkında bilgi verirmisiniz.

  • Bir donemde toplam 24 kredilik ders alabilirsiniz. Ancak zorunlu derslerin kredilerini dustugunuzde kalan krediler kadar ders secebilirsiniz.

 62. Fahri bey ben çalışan bir memurum bu sene okulunuza kayıt yaptırıcam Lys ile size sorum final sınavları ile ilgili malum çalışınca hafta sonları ancak müsait oluyor.Final sınavları ne zaman oluyor hafta sonu CUMARTESİ-PAZAR tek sınav mı yoksa bir aya yayıyorlar mı bilgilendirebilirmisiniz cevaplarınız için teşekkürler.

 63. Fahri Bey, merhaba. Öncelikle böyle bir site yaparak bilgi ve deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Bu sayfayı baştan aşağı en az 2 defa okudum. Diğer arkadaşların da dediği gibi sitenizdeki bu kadar bilgiyi hiçbir yerde bulamıyoruz. İlk etapta kafamdaki birçok soruya cevap buldum ancak aklıma takılan birkaç soru daha var. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Öncelikle durumumu belirtiyim. Ben elektronik öğretmenliği mezunuyum ve kamuda teknisyen olarak çalışıyorum. Amaç da tahmin ettiğiniz gibi yükselmek. Öğretmenliğin bir hükmü yok çalıştığım kurumda. Bu sene LYS’ye girdim. Sorularım da şunlar:
  1.Sitenizde harç ücretinin dönemlik 1620 lira olduğunu belirtmişsiniz ama OSYM nin 2014 kılavuzunda “Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde (AYÜ) eğitim-öğretim ücrete tabidir ve internete dayalı uzaktan eğitim sistemiyle eğitim veren tüm lisans programlarının yıllık
  öğrenim ücreti 1620 TL’dir. Bu ücrete %8 KDV dahil değildir. Ödemeler tercihe göre 4 eşit taksit halinde (Bonus veya Word özelliği olan kredi kartlarıyla) veya peşin yapılabilecektir” yazıyor. Yani bu rakam 1 dönem için mi, 2 dönem için mi ödenen rakam? Bu benim için çok önemli değil ama eğer uzaktan eğitim olursa ilk etapta bütçemi ayarlamak adına soruyorum.

  2.Genelde zorunlu dersler harici (6 tane) en fazla 1-2 dersten olunabiliyor demişsiniz. O da dgs ile girerseniz. Ki yesevinin sitesinde de böyle yazıyor. Ama ben teknik öğretmenlik okurken 2 dönem bilgisayar programlama dersi 1 dönem de nesneye yönelik programlamaya giriş dersi aldım. Kazanırsam üniyle de görüşecem ama bunlarla ilgili muafiyet şansım var mı sizce ya da böyle bir örnek var mı sınıfınızda?

  3.Hafta içi yapılan online dersler, o an izlenmeyip sonrasında kayıttan izlendiğinde yoklamada var olarak yazılıyoruz olarak anladım, doğru mudur?

  4.Son olarak da sanırım siz bu sene 3.sınıfa geçtiniz.1. ve 2. Dönem muaf dersler yerine üstten “Kazak Dili” ile “Yesevilik Bilgisi” derslerinizi aldığınızdan bahsetmişsiniz. Peki 3. Ve 4. Dönem üstten ve (eğer varsa alttan) tam 24 krediyi dolduracak şekilde mi ders aldınız?

  • 1. ÖSYM kitapçığı hatalı. Dönem ücreti 1620 tl.
   2. Muafiyet kurul kararina bagli. Çok az kişi de olsa bu 6 derse ilaveten programlama derdinden de muaf olan arkadaşlar vardi. Muaf olmak istediğiniz derste % 80 içerik uyumluluğu aranıyor.
   3. Dersi 15 dk izlemek elektronik yoklamaya kayit olmaniz için yeterli.
   4. Dersler 2 veya 3 kredilik. Bezen tam 24 kredi degil de 23 kredi almak zorunda kalabiliyorsunuz.

   • Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için fahri bey. En son yayınlanan kitapçıkta ücretle ilgi söz konusu hata düzeltilmiş. Yıllık 3000 lira kdv hariç denmiş. Bu da dönemlik kdv dahil 1620 lira yapar, teşekkürler yeniden. Bu arada sakarya, karabük ve ısparta bu sene kontejyan vermemiş. Puanlar bir nebze olsun yükselecek heralde.

 64. Fahri Bey, merhaba. Öncelikle böyle bir site yaparak bilgi ve deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Bu sayfayı baştan aşağı en az 2 defa okudum. Diğer arkadaşların da dediği gibi sitenizdeki bu kadar bilgiyi hiçbir yerde bulamıyoruz. İlk etapta kafamdaki birçok soruya cevap buldum ancak aklıma takılan birkaç soru daha var. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Öncelikle durumumu belirtiyim. Ben elektronik öğretmenliği mezunuyum ve kamuda teknisyen olarak çalışıyorum. Amaç da tahmin ettiğiniz gibi yükselmek. Öğretmenliğin bir hükmü yok çalıştığım kurumda. Bu sene LYS’ye girdim. Sorularım da şunlar:
  1.Sitenizde harç ücretinin dönemlik 1620 lira olduğunu belirtmişsiniz ama OSYM nin 2014 kılavuzunda “Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde (AYÜ) eğitim-öğretim ücrete tabidir ve internete dayalı uzaktan eğitim sistemiyle eğitim veren tüm lisans programlarının yıllık öğrenim ücreti 1620 TL’dir. Bu ücrete %8 KDV dahil değildir. Ödemeler tercihe göre 4 eşit taksit halinde (Bonus veya Word özelliği olan kredi kartlarıyla) veya peşin yapılabilecektir” yazıyor. Yani bu rakam 1 dönem için mi, 2 dönem için mi ödenen rakam? Yesevinin sitesinde de dönemlik olduğu yazıyor.Bu benim için çok önemli değil ama eğer uzaktan eğitim olursa ilk etapta bütçemi ayarlamak adına soruyorum.

  2.Genelde zorunlu dersler harici (6 tane) en fazla 1-2 dersten olunabiliyor demişsiniz. O da dgs ile girerseniz. Ki yesevinin sitesinde de böyle yazıyor. Ama ben teknik öğretmenlik okurken 2 dönem bilgisayar programlama dersi 1 dönem de nesneye yönelik programlamaya giriş dersi aldım. Yesevi nin sitesinde LYS ile ilglili bir muafiyet yazmıyor. Kazanırsam üniyle de görüşücem ama bunlarla ilgili muafiyet şansım var mı sizce ya da böyle bir örnek var mı sınıfınızda?

  3.Hafta içi yapılan online dersler, o an izlenmeyip sonrasında kayıttan izlendiğinde yoklamada var olarak yazılıyoruz olarak anladım, doğru mudur?

  4.Son olarak da sanırım siz bu sene 3.sınıfa geçtiniz.1. ve 2. Dönem muaf dersler yerine üstten “Kazak Dili” ile “Yesevilik Bilgisi” derslerinizi aldığınızdan bahsetmişsiniz. Peki 3. Ve 4. Dönem üstten ve (eğer varsa alttan) tam 24 krediyi dolduracak şekilde mi ders aldınız?

 65. merhaba, lys ile bu yil endustri yada bilgisayar bolumlerinden birini yazmayi dusunuyorum. puanim geçmiş yillara göre uygun. kararsızlığım endustri mi yada bilgisayar mi emin olamamak.kendim elektronik teknisyeniyim. ikisi de bransim dışında. lakin kamuda hangi bolumun calisani daha fazladır yada faydali olur bilemedim. tavsiyeniz var midir ?

 66. merhaba Fahri Bey Ben lys ile End Müh bölümüne girdim. temel derslerden muafiyet aldım ve 1. sınfı bitti ancak fizik 2 den kaldım bu durumda 3 yılda bitirme şansım tamamen bitti diyebilirmiyiz yoksa hala umut varmı?

 67. fahri bey endüstri mühendisliği ile bilgisayar mühendisliğinin eğitim yönünden farklılıkları nelerdir. birde ödev veriyorlarmı ödevler zorlayıcımı?

  • Dersler farkli okulun sitesinden daha detaylı incelemenizi tavsiye ederim. Ödevler kanaat notunu etkiliyor. Eğer sınavlarda cok iyi puanlar alamazsaniz kanaat notu can simidi olabiliyor.

 68. merhaba, bilgisayar sistemleri öğretmenliği bölümü mezunuyum. Bilgisayar Bilimleri yüksek lisansımı da bitirdim. Ahmet Yesevi uzaktan eğitim bilg.mühendisliği tercihi yaptığımda tahmini kaç dersten muafiyet alırım?
  Kolay gelsin..

 69. ödemler ne zaman yapılıyor?
  türkçe tarih ingilizce dışında ki dersleri saymıyoruz dediler..
  2014 tercihlerde uzaktan eğitim veren diğer bölümler kaldırılmış..
  muafiyet aldığımız derslerden yüksek not alırsak buda ortalamayı yükselteceğinden muaf sayılmaması bizim açımızdan daha iyi olmaz mı?
  ders geçme puanlarında ortalamayla geçme var mı?

  • Ödemeler dönem başlarında. Ortalamayı yükseltmek mi önemli – daha az ders almak mı? Tercih meselesi.
   ÇAn eğrisine benzer bir ders geçme sistemi var.

 70. Merhabalar,
  Bilgisayar Mühendisliği uzaktan eğitim okumak istiyorum. Puanim Turkiye’dekilerin hepsine (belki Sakarya hariç ) yetiyor. Sorularim:
  1-denklikler kaldirilmis diye okudum.

  2-uzaktan egitim mühendisliklerden mezun olan bilgisayar ve endüstri mühendislerine
  imza hakki olmadigini duydum, durum nedir?

  3-Kamu kurumlarina alimlarda durum nedir, yani acilan bilgisayar/endüstri mühendisliklerine girilebiliyor mu?

  4- Uzaktan Eğitim bilgisayar/endüstri mühendisliklerini bitirince “Mühendis” unvani yerine “Pasif Mühendis” unvani verildigini ve imza yetkileri olmadigini duydum, dogru mudur acaba.

  • 1-denklikler kaldirilmis diye okudum.
   Böyle bir resmi yazı görmedim. Olsa bile ancak seneye aktif olur. Kazanılmış hak kaybedilmez diye düşünüyorum. Bilgisayar Mühendisleri Odası eğitimin kalitesizliğindeni Özel Üniversiteler de öğrencileri bu bölümlere kaptırmaktan rahatsızlar. Bu yıl ÖSYM nin kontenjan açmama sebebi bu olabilir diye konuşuluyor. Ancak dediğim gibi resmi bir karar açıklanmış değil.

   2-uzaktan egitim mühendisliklerden mezun olan bilgisayar ve endüstri mühendislerine
   imza hakki olmadigini duydum, durum nedir?
   Odalar uzaktan eğitim mezunlarını üye olarak kabul etmiyor. Ancak YÖK ün denklik verdiği bu bölümlere böyle bir muamele yürütmelerine hakları yokmuş Bu yüzden mağdur olan mezunlar mahkemeye bavurdular. Oda dan imza yetkisi alıp iş kuracaklar için sorundur. Ancak kaç mühendis böyle bir yetkiye ihtiyaç duyar o da ayrı bir konu. Türkiyede 30.000 civarında bilgisayar mühendisi mezunu olduğu tahmin ediliyor. Odaya üye olan mezun sayısı 3000 dahi değil. Bu yüzden Meslek Odalarının bu tutumunun ne kadar önemli pek kestiremiyorum.

   3-Kamu kurumlarina alimlarda durum nedir, yani acilan bilgisayar/endüstri mühendisliklerine girilebiliyor mu?
   Mezun olan mühendislere lisan diplomaları veriliyor ve sorun yaşamıyorlar diye biliyorum. Ancak ben özel sektör çalışanı olduğumdan çok fazla da bilgi sahibi değilim.

   4- Uzaktan Eğitim bilgisayar/endüstri mühendisliklerini bitirince “Mühendis” unvani yerine “Pasif Mühendis” unvani verildigini ve imza yetkileri olmadigini duydum, dogru mudur acaba.
   Pasif Mühendis deyimini ilk defa duyuyorum. Mezun olanlara normal öğrenim mezunları ile aynı lisans diploması veriliyor ve Bilgisayar Mühendisliği olarak açıkça yazıyormuş.

 71. Merhabalar şu linkte 2013 ve 2014 ÖSYS Kılavuzu açıklamalarındaki farklılık var. Bu sebepten denkliğin kalkması durumu var heralde. Yani sizlerin yerleştiği yıllar için değil ama bu yıl ve sonrski yıllar için danırım böyle bir durum var. Yorumunuz nedir http://i.imgur.com/GfGVa3F.png

 72. Denklik kalkar diye korkmayın, yabancı bir üniversite değil ki zaten türkiyenin kurduğu bir Universite. Kibristakiler gibi. ÖSYS ile ogrenci alıyor, SAT ile değil. Içiniz rahat olsun.

  Kamuda Mühendis unvanı üniversite ya da yök tarafından verilmez, kurumlar mühendis kadrosuna mühendislik mezunları arasından sınavla alırlar, Yesevi mezunları da bu sınavlara girme hakkına sahiptirler. Korkmayın.

 73. Doğru 2013 – ve 2014 kılavuzu farklı. Fakat 2014 kılavuzunun Yesevi Üniversitesi kısmında madde var. Bu maddenin açıklaması ise 2014 kılavuzunun 239. maddesi aşağıdaki gibi….

  Üniversite Kazakistan Cumhuriyetinde bulunmaktadır. Merkez
  Yerleşkesi Türkistan şehrindedir.Üniversiteden alınan diplomaların
  Kazakistan ve Türkiye’de aynı alan ve aynı düzeyde eğitim veren
  yükseköğretim kurumlarının diplomalarına ve bunlara verilmiş
  haklara eşdeğerliliği kanunla sağlanmıştır. Bu üniversitede eğitim
  ve katkı payı ücretsizdir. Üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi
  verilmektedir. Zorunlu hazırlık sınıfında Türkiye Cumhuriyeti
  vatandaşı öğrencilere Kazakça, Rusça ve İngilizce dil eğitimi
  verilmektedir.Hazırlık sınıfı dahil 1. sınıfın birinci dönemine kadar
  aylık 100 ABD doları tutarında burs verilir ve yılda bir defa
  Kazakistan’a gidiş-dönüş yol ücreti üniversite tarafından
  karşılanır.1.sınıfın 1.döneminden itibaren her bir dersin notu en az
  2,67 olması halinde öğrencinin bursu devam eder ve yol giderleri
  karşılanır.Hazırlık hariç, üst sınıfta okuyup da bir dersten 2,67’den
  düşük not alan veya başarısız olan öğrenciler, öğrenimlerine
  ücretsiz olarak devam ederler ancak burs ve yol ücretinin
  karşılanması haklarını kaybederler. Üniversitede yurt imkanı vardır
  ve aylık 15 ABD dolarıdır. Yurtlar 4-6 kişilik odalara sahiptir.Türkistan
  yerleşkesi’nde, yaklaşık 650’şer kişi kapasiteli erkek ve kız yurtları
  öğrencilere hizmet vermektedir. Barınma ve kişisel giderleri
  öğrencilerin kendilerince karşılanmaktadır.Yurtların bulunduğu
  yerleşke içerisinde; okuma salonları, kütüphane, yemekhane,
  tenis,futbol ve basketbol sahaları, sağlık merkezi ve kafeterya
  bulunmaktadır. Hazırlık sınıfında yurtta kalmak zorunludur.Ayrıntılı
  bilgiye http://www.yesevi.edu.tr internet adresi, Ankara İrtibat bürosu
  Sibel Çobanoğlu Tel: 0312 216 06 24, Faks: 0312 215 22 09 alınabil

 74. Merhab. Öncelikle fahri bey size çok teşekkür ediyorum. Tüm yorumları okudum. Merak ettiğim birçok soruya yanıt buldum. Ben kamuda çalışıyorum sizin gibi bilgisayar programcılıgı okudum. Yükselmek istiyorum. Yukardaki yorumlarda orkun arkadaş ygs ile girdim demiş. Ygs ile direk alıyor mu Ayü yoksa lys ilemi alıyor. Dgsye’de girebiliyorum. Hangisini tavsiye edersiniz. Tekrar teşekkür ediyorum. Site cok yardımcı oldu.

  • Ygs ve lys nin farkini bilmiyorum. Ben dgs ile giriş yaptım. Ancak normal sinav ile lisans bölümlerine girmek icin hangi sınavlar gerekiyorsa aynıdır diye düşünüyorum.

  • Ömer Bey, eğer Bilgisayar ya da Endüstri Mühendisliği istiyorsanız ÖSYS nin 1. aşama sınavı olan YGS ye girmeniz ve YGS’de de yeterli puan aldıktan sonra 2.aşama sınavı olan LYS’den MF-4 puan türünden yeterli puanı almanız gerekiyor. Dgs ile girerseniz türkçe, tarih ve ingilizce derslerinin yanı sıra programcılık mezunu olduğunuzdan dolayı programlama dersinden de muaf olursunuz.Ama LYS ile gelirseniz yalnızca 3 dersten muaf olursunuz. Siz en iyisi ikisine de girin, hangisinden yeterli puan alırsanız ona başvurursunuz. LYS ile daha kolaydı önceki senelerde ama bu sene sakarya,karabük ve ıspartadaki programlar kapandı. O yüzden puanlar yükselebilir.

 75. Teşekkür ediyorum Fahri bey, Murat bey… Haklısınız ikisinede girmek lazım. DGS olursa, DGS ile girmek daha mantıklı olacak.

 76. Hocam bilgiler için teşekkürler . Sizden bir ricam olacak .Ders içeriklerini sitedeki birkaç örnek dersten inceledim ancak , daha detaylı bilgiye ihtiyacım var . örnek dosya yollayabilir misiniz bana ? veya herhangi bir platforma yükleme şansınız olur mu ? ( Programlama derslerinden konu anlatımı , ödev vs herhangi paylaşılabilir bir içerik olabilir )

 77. Mrb arkadaşlar biliyorsunuz 2014 dgs açıklandı ben say 35 d 7 yalnis sözel 16 d 8 y 282 puan aldın ayu ya yerlesebilormiyim sizce

 78. Yukarıda okudum 2012 de 74 4 yapan arkadaş 290 puan alıp yerleşmiş ayu bilg Müh. Ben acaba bu sene yerlesebilormiyim ?

 79. Fahri bey 2014 lys ile tek tercihim AYU bilgisayar mühendisliğini kazandım.Bu sene başlayanlar bir hak kaybına uğrar mı Türkiye deki uzaktan egıtımleri kaldırmışlar diye duydum.Bu bende endişe yarattı açıkçası.Siz kaçıncı sınıftasınız Sınavlara nerede giriyorsunuz sizinle tanışmak isterim teşekkürler.

  • Bölümleri kapatmadilar bu yil kontenjan açılmadı. Kazanılmış hak hatır kaybedilmez bence. Istanbul’da giriyorum sınavlar a.

 80. Merhabalar,

  Bu sene DGS sınavından 232 puan aldım. İstanbul üniversitesi uzaktan eğitim endüstri mühendisliği istiyorum. Geçen sene 231 puanla kapatmış. Olma olasılığı nedir. ?

 81. Merhaba Yesevi Üniversitesini Tercih Eden çok oluyorum Öğrenci sayısı nedir bölümlerde bir bilginiz var mı ?

  • Bazı dersler 100 kişi bazılarını 200 kişi mevcut ile yapıyoruz. Dersler 3 veya 3 şube olabiliyor.

 82. Merhaba bende AYÜ düşünüyorum memurum İNG. hazırlık varmı bırde 255 puanla gırebılırmıyız cevaplarsanız sevınırım

 83. iyi akşamlar hocam uzaktan eğitim bilgisayar mühendisliğine gitmek istiyorum özel yada devlet hiç fark etmez ama kodları bulmakta sıkıntı çekiyorum inşaatta çalışıyorum pek vaktim yok size zahmet olmazsa gönderebilir misiniz acaba şimdiden tşk ederim.

  saygılarımla..

 84. hocam. verdiğiniz bilgiler gerçekten bizim için çook değerli. ben sosyal güvenlikte memurum bu sene dgs sınavında güzel bir sıralama yakladım 817. oldum. bu sıralamayla bana ankara, gazi, istanbul ün. geliyor ve en önemlisi memur olduğumdan istanbul üniverstesi İ:Ö geliyor olması beni cezbediyor. ancak istanbul üniverstesinde hazırlık olduğundan açıkcası çok endişeliyim. bundan dolayı uzaktan eğitim yazmak istiyorum. size bazı sorularım olacak benim karar vermemde çook yardımcı olacak cevaplarınız.
  1. sorum: mühendislik derslerine giren hocaların akademik kariyerlerini göremedim bunun hakkında bilgi verirmisiniz.
  2. sorum: uygulama yapıyormusunuz şuan sanırım 4 sınıftasınız. şimdiye kadar size kattığı şeyler nedir. siz birşeyler ortaya çıkarabiliyormusunuz. başka bir deyişle program yazabiliyormusunuz. size referans olabilecek birşeyler gösterebilirmisiniz. bu siteyi sizmi yaptınız.?
  3.sorum: bu bölümü diploması içinmi okuyorsunuz.?
  4. sorum: siteden araştırdığım ve anladığım kadarıyla alttan ders kalınca kalan ders sayısı başına dönemlik harc ücretininin %10 kadar ek bir para ödeniyormuş doğrumu.
  5.sorum. en sıkıntılı dersler sizce hangisi ve size ençok hangi ders artı değer kattı. mühendis olduğunuzu hangi dersle hissettiniz.
  6. sorum. hocalarla sanal sınıf dışında etkileşime geçebiliyormusunuz.

  • 1. Hocala doc veya prof. Cok iyiler. Gazi yildiz odtu itu hocaları. Ancak haftada tek ders 45 dk yetersiz.
   2. Şuan 3. Sinifim. Uygulama dersi var ancak video konferans ile yapiliyor. Temeli olmayan lar için zor lu. Ben prog mezunuyum. 10 yildir aktif kod yazıyorum. Bu yuzden okulun da katkısı oldukça çok. Siteyi ben yaptim.
   3. Evet. Bir nevi on lisansimi tamamlayarak lisans mezunu olmak istiyorum.
   4. 2 dönem sonra uzayan 3 dönem im de göreceğim. Bilmiyorum.
   5. Temel bilimler fizik ve kimya sıkıntılı. En cok mühendislik dersleri iyi bence.
   6. Sanal ortamlarda kısmen.

   Eger örgün okuma olanağı niz varsa uzaktan eğitim düşünmeyin derim.
   Saygılarımla.

 85. Merhaba,
  Bu sınıf geçme yönetmeliğini sitesinde bulamadım ben. Sınıf geçmek için ortalamanın kaç olması lazım. Bir dönemde toplam kaç ders / kredi almaya izin veriliyor.

  Ders muafiyetinde onaylı ders içeriği versek bile yine temel derslerden mi muaf ediyorlar yoksa bunları sayıyorlar mı?

 86. Tekrardan merhabaler fahri bey bu sene bilgisayr mühendisliği bölümüne kayıt yaptırdım sonunda facebookta ahmet yesevi bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin bulunduğu aktif bir sayfa var mı?Sayfalar çok eski bizim.

  • 3 veya 4 tanesi oldukca aktif. Ancak disariya kapalı olabilir. Her sınıfın kendi gurubu var. Üye birisi ile arkadaş olup sizde uye olabilirsiniz.

 87. Merhaba,
  Mezuniyet ile ilgili bir sorum olacak. Cevaplayabilirseniz sevinirim.
  Bir dönemde toplam (en fazla) 17 kredi alabiliyoruz diye biliyorum doğru mudur?
  Mezun olabilmek için 4 yıl sonunda toplam kaç kredi başarmış olmamız gerekiyor? Cevaplarınız için teşekkürler…

  • Toplam 136 kredi almalisiniz. Ilk iki donem 18 sonraki donemler en fazla 24 kredilik ders alabilirsiniz.

 88. Selamun aleyküm,
  Endüstri Müh. Uz. Eğ.’ deyim. Hocaların slayt vs. gibi sistemdekinden farklı olarak getirdikleri ders notları var ve sistemde tanımlı olan ders içerikleri var. Bu içerikleri bilgisayara yazdır ekranında resim ve fotoğrafların görünümünde sorun var yalnızca yazılar çıkıyor yazdırılabiliyor. Ve ayrıca slayt gibi farklı notlara İlave ders materyalleri kısmından mı ulaşacağız ?
  Bİrde ders sırasındaki oturum kaydediliyor sistem üzerinden tekrar tekrar izlenebiliyor da bu anlatımı bilgisayarımıza kayıt etmenin dışarıdan kamera ile kayıt etmek haricinde bir yöntemi var mıdır ?
  Bilgi verebilirseniz memnun olurum teşekkürler.

 89. merhaba ben işletme yönetimini 2 yıllık okuyorum yönetim bilişim sistemlerinin istiyorum sizce ahmet yesevi yani uzaktan veya örgün farketmez okumak istiyorum

  diploma uzaktan egitim diye mi geçiyor yoksa bilişim sistemleri ve müh. fakültesi olarak mı geçiyor

  bir diger sorum ise yönetim bilişim sistemlerini hoca ahmet yesevi veya başka bir örgün okudugumuzda yüksek lisans yapmak istiyorum yazılım mühendisligi veya bilgisayar müh. bölümünde yapabilirmiyim bogaziçi yazılım müh. olanak saglıyor hoca ahmet ve diger üniversiteler buna sıcak bakıyor mu iyi günler…

  • Diplomada u.e. ibaresi yokmuş. Yüksek lisans ile ilgili pek bilgim yok. Yesevi.net ten yönetmeliğe bakmalisiniz.

 90. ve birde kıbrıs üniversitelerinde burslar çok iyi eve yerleşmelerde genellikle ek kontenjanlarda oluyo kıbrıs üniversitelerini seçtigim zaman % 75 veya tam burslu çıkma olasılıgı çok mu yüksek iyi günler…

 91. Merhba ben bilgsyr prgrmclgi 2. Sinf ogrencisiyim.aciktn bilgisyar muhendisligi okumak istiyorum bunun icin ne ypmm gerekr yrdimci olr msnz .

 92. Merhaba;
  2009 yılı Ege Üniversitesi Ege MYO Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama mezunuyum.
  Benim gibi aynı üniversite, aynı bölüm mezunu öğrenciler olabileceğinden emsallerden yola çıkarak kaç dersten muaf olabileceğimi öğrenmek istiyorum. Asıl sorma sebebim bu yıl ahmet yesevi bilgisayar müh. bölümüne kayıt yaptırmak istiyorum fakat dikey geçiş mi yoksa Üniversite sınavı punaı ile mi giriş yapacağımı belirlemek istiyorum. Makul olanı muaf olabileceğim ders sayısı belirleyecek. Bu arada Geçen yıl iktisat (lisans) mezunu oldum. konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.
  İyi çalışmalar dilerim.

 93. Merhabalar, uzaktan bilgisayar müh. 1.sınıftayım, Sormak istediğim, Kimya,fizik Matematik gibi derslerin ders içerikleri degerlendirme sorularının yuzde kacı fınlade cıkmaktadır, bilginiz var mıdır? Ders içerik sorularına çalışmam yeterli olurmu sizce ?

  • Ağırlığı okul içeriğinden çok hocanın ek olarak verdiği içeriklere vermeni tavsiye ederim.

 94. Merhabalar fahri bey, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Siz hiç büte kaldınız mı ? büt soruları ile final soruları aynı mıdır yada ne kadarı aynı cıkıyor?

  • Bütünleme sınavına kaldığım oldu ve olacaktır daha. Ancak final soruları ve bütünleme sorularının içinde aynı soru çıktığını hiç hatırlamıyorum. Okulun soru bankası oldukça yeterli kaldığım derslerin her sınavında hiç daha önce çıkmış soru dikkatimi çekmedi.

 95. veridğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum merak edenler iiçin gayet iyi bir yazı Allah size per şeyihn hayırlısını versin. Benim sorum bu fizik kima drsleri nasıl zormu benim temelim olmadığı için bunlardan korkuyorum aynı zamanda diğer matematik dersleri de nasıl geçiliyormu final sınavları test mi ve soruları falan paylaşan grup falan varmı

  • Temel dersler matematik, fizik ve kimya bana da zor gelmişti. Final sınavı test oluyor. Bu sorular bize matbu basılmış soru kitapçıkları ile verilip geri alınıyor. Soru çıkartmanız imkansız ve yasak. Dolayısı ile bunların paylaşımı hem zor hem de yasak. Ancak sınav çıkışı biri soruları hatırlar ve not alıp paylaşırsa ancak olabilir. Ama böyle bir paylaşım hiç görmedim. Kendim de yapmadım.

 96. Selamunaleykum fahri bey.. ben aöf Maliye lisans mezunuyum .. Ayü de yönetim bilişim sistemleri yuksek lisans okumak istiyorm fakat alt yapım olmadığı için mezun olamam diye dusunuyorum…
  Bu yuzden Ayü de bilgisayar programcılığı önlisans a basvurmayi daha sonra yüksek lisans yapmayi düşünüyorum. . Siz ne önerirsiniz bu konuda sizce yönetim bilişim sistemleri mi okumaliyim yoksa bu zor olur diyip bilgisayar programcılığı mi okumaliyim kararsız kaldım.. bilgisayar merakim var.. Ayrıca askeriyede calisyorm. . Tesekk ler..

  • Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans için vereceğiniz emek ile Programlama için vereceğiniz emek bence aynı olacaktır. Ben sizin yerinizde olsam yüksek lisans yapardım. Alt yapı önemli ancak gerekli zamanı derseler için ayırırsanız başarılı olursunuz bence.

 97. Merhaba,

  Böyle bir bilgilendirme yaptığınız ve özellikle sabırla cevap verdiğiniz için tebrik ederim.

  Ben de mümkünse sizin gibi DGS ile bu bölüme geçiş planlıyorum. Bilgisayar programcılığı bu sene bitecek inşallah. Fakat şöyle bir farklı durum var ki ben aynı zamanda ziraat mühendisliği mezunuyum. Ders programlarına baktığımda benim ziraat okurken aldığım bazı dersler de görünüyor ve gönül istiyor ki bu dersleri yeniden yeniden almayayım (fizik, kimya, ekonomi, istatistik, araştırma yöntemleri gibi). Bu gibi derslerden veya farklı bir mezuniyet ile muafiyet alabilen oldu mu acaba daha önce?

  Şunu da belirteyim ben bu konuyu daha önce e-posta yoluyla üniversiteye danıştım ve şöyle bir yanıt geldi:

  “DGS ile kaydolan öğrencilerimizin muafiyetleri sadece ön lisans programında başarmış oldukları meslek derslerinden yapılmaktadır. Ziraat fakültesinde almış olduğunuz ortak zorunlu derslerden (Atatürk İlkeleri, İngilizce ve Türk dili) muaf olabilirsiniz.”

  Buna yanıta göre size sorduğum soru, muaf olamayacağım anlamına geliyor. Ama ben yine de eğer ki ortak derslerden muaf oluyorsam, ders içerikleri %80 aynı ise ve bu muafiyeti kurul karara bağlıyor ise olabilmeli diye düşünüyor ve umut ediyorum. Bu gibi bir muafiyet durumu konusunda bilginiz var mı acaba?

  • Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerindeki yazışmalardan okuduğum kadarı ile Atatürk İlkeleri, İngilizce ve Türk dili dersleri dışında muafiyet alınabilen diğer bir ders Bilgisayar Programlama bunu da alan çok az kişi duydum. Fizik lisans mezunu olup Fizik dersini tekrar alan arkadaşlar oldu. Aynı şekilde İstatistik mezunu olup olasılık dersini alanlar. O yüzden siz gerekli olan transktript ve ders içerikleri belgelerini verip kurula girin ancak çok ta olumlu bir cevap beklemeyin derim. Genelde muafiyetler konusunda çok katılar.
   Saygılar.

 98. Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Umarım öncelikle bölüme yerleşirim, sonra da şansımızı deneriz ama çok umutlanmayalım o zaman. Tekrar teşekkürler. İyi çalışmalar

 99. AYÜ mezunlarının diğer devlet üniversitelerinden yüksek lisans yapması mümkün mü? bilginiz var mı ?

 100. öncelikle bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.
  Ben İstanbul Teknik Üniversitesi nde okuyordum. Ancak ticari ve ailevi sebeplerimden ötürü artık bu üniversite çatısında eğitim almak istemiyorum. Bahar döneminde geçiş yapabiliyormuyuz ?

 101. özel öğrenci statüsünde ekstra ders alabiliyormuyuz? yani ben en erken nasıl bitirebilirim? çünkü benim için bir dönemin bile önemi mevcut durumda. üstten ders alabilme şansımız oluyormu? yada bunun için belirli bir not ortalaması var mı?

  • İlk yıl dersler otomatik atanıyor ve her dönem 6 ders alıyorsunuz. 2 yıl dönem başı 8 ders alabiliyorsunuz ve seçmeli dersler aktif oluyor. Ders muafiyetiniz de var ise üstten ders alarak en erken 6 dönemde okulu bitirebiliyorsunuz.

 102. Hocam merhabalar sizin tavsiyeleriniz ile bu bolume girdim size cok tesekkur ederim.Su an birinci sinif ikinci donemim
  Ben uygulama 1 ve uygulama 2 de ne yapiyoruz onu cok merak ediyorum.Nasil hazirlanmalıyiz bu uygulamalara tesekkur ederim.

  • Uygulama 1/2 ile kendinizini önereceği veya size atanmış danışman hocanın vereceği projeyi, planlayıp, tasarlayı, test edip, raporluyorsunuz. Ayrıca bu adımların bir kısmını dönemin son 5 haftası video konferans ile danışman ve sınıf arkadaşlarınıza anlatıp, sorulara cevap veriyorsunuz.

 103. Hocam merhabalar ben 2014 bilgisayar programcılıgı mezunuyum. Bu sene Lys ile AYÜ girmek istiyorum.AYÜ ye LYS ile girdiğimde sadece temel derslermi düşer yoksa transkript ve ders içeriği belgelerimi gönderdiğimde alan derslerimdende düşen olurmu ? Teşekkür ederim.

  • Sadece temel dersler düşer diye düşünüyorum, ancak kurul bu daha iyi bir sonuç ta çıkabilir.

 104. finaller ve bütünlemeler nasıl sistem uygulanıyor çan egrisimi ders gecme notu kaç acaba ilginiz için teşekkürler

  • çan eğrisine benzeyen bağıl ortalama denilen bir sistem. Daha ayrıntılı bilgi okulun sitesinde mevcut.

 105. merhabalar, ben mezun olduktan sonra iş imkanını sormak istiyorum bilgisayar mühendisliği için. örgün mezunları tercih edilir gibime geliyor, Yesevi mezunu olup özel sektörde çalışanlar var mı mesela ? Kişisel yeteneklerime, yazılım ve donanım bilgime güveniyorum ama dediğim gibi diploma ne derece geçerli ? Yani bir Vestel , Beko vs başvurularımı dikkate alır mı ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Sözüne ettiğiniz kuruluşlar örgün mü, uzaktan mı dan çok itü, odtü yıldız bakar sanırım.
   Okul ile iş bulma konusu tam bir tartışma konusudur. Ben v sınıftaki birçok kişi zaten iş olan ve kendisini veya kıdemini biraz daha arttırmak için bu bölümde okuyan kişiler. KAriyerinin çok başında olan bir kişi olsam ben de sizin gibi iki defa düşünürdüm.

 106. öncelikle uğraşınızdan dolayı teşekkür ederim. ben ön lisans elektrik mezunuyum suanda dgs hazırlanmakdayım endüstri müh. tercih edebiliyorum ahmet yesevi üniversitesinde uzakdan eğitim dgs puanı nedir bu bılgıye ulaşamadım bilgilendirirseniz çok iyi olur şimdiden teşkkürler

  • şuanki puanları bilmiyorum geçen yılın dgs kitapçığı ösymde olmalı ben hazırlanırken indirip bakmıştım.

 107. merhaba arkadaslar bıldıgınız uzaktan egıtımle zıraat muhendıslıgı okunan bıyer varmı cevap veren herkese tesekkurler

 108. Selam hocam. 6 zorunlu dersten muaf olabilmek icin transkript vermek zorunlu mu, ben önlisans mezunuyum.

 109. Merhaba hocam ben işletme mezunuyum 2 yıllık bu sene dgs sınavına girdim yönetim bilişim sistemleri bölümünü tercih etmek istiyorum beykent ahmet yesevi ve devlet üni hangi üni. tercih etmem gerekir hoca ahmet yesevi üni. sizde okumuşsunuz ders içeriklerini bana anlatırsanız çünkü mesala hangi programlama dilini gördünüz ahmet yesevi de görsel programlama gibi mysql gibi java sql gibi php gibi hangi dilleri gördünüz BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ böyle bir ders var mesala bunda işletim sistemi kurma format atma yı anladım bilişim sistemlerinin sorunları ve çözüm yolları bunda dedigi arıza bakım onarım mı oluyor

  • Dil olarak herhangi bir dili veya veritabanını tamamen öğreten bir ders yok. Ancak algoritam ve veri yapaları anlatılırken C ve C++ üzerinden temel seviyede anlatılıyor. SQL bilgisi de temel seviyede verilmektedir. Teorik ağırlıklı bir müfredatı vardır.

 110. TYBS-101 BİLGİSAYAR KULLANIMINA GİRİŞ
  Bilgisayar sistemlerine giriş, Windows işletim sistemi, Windows’ta temel dosya işlemleri ve
  denetim masası’ nın kullanımı, MS Word kelime işlemci programı, MS Word’ de belge
  biçimlendirme ve stillerin kullanılması, tablolama, sayfa düzeni ve yazdırma işlemleri,
  elektronik tablolama programı MS Excel, MS Excel’de biçimleme işlemleri, MS Excel’ de veri
  girişleri ve formüller, MS Excel’ de dosya ve grafik işlemleri, MS Powerpoint sunum programı,
  Powerpoint’ te grafik ve çizim içeren slaytlar hazırlamak, internet’e giriş.
  TYBS 102 – BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE TEKNOLOJİLERİNE GİRİŞ
  Bilişim sistemlerine genel bakış, kişisel bilgisayar oluşturma, bilgisayar işletim sistemleri, bir
  bilgisayara işletim sistemi kurma, bilgisayar bellekleri, mikroişlemciler ve bilgisayar mimarisi,
  manyetik depolama ve sabit disk sürücüsü, bilgisayar ağları, internet, bilişim sistemleri ve
  bilişim sistemlerinin gelişim süreci, işletmelerde bilişim sistemi geliştirme, bilişim sistemlerinin
  sorunları ve çözüm yolları, bilişim teknolojisindeki gelişmelerin işletme yapısı üzerindeki
  etkileri, bilişim sistemleri ve teknolojilerindeki yönelimler.
  TYBS 104 – PROBLEM ÇÖZÜMÜ VE ALGORİTMALAR
  Yazılım mühendisliğine giriş, yazılım geliştirme safhaları, algoritmalar, algoritma yazım
  yöntemleri, algoritma analizi, özyineli algoritmalar, özyineleme ile faktöriyel hesabı örneği,
  özyineleme ile fibonacci serisi örneği, temel veri yapıları, liste, yığın, kuyruk, arama
  algoritmaları, doğrusal arama, ikili arama, sıralama algoritmaları, seçimli sıralama,
  değiştirmeli sıralama, shell sıralama, hızlı sıralama, doğrusal zamanda sıralama, ağaç veri
  yapıları.
  TYBS 202 – ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ
  Temel kavramlar ve tanımlar, sorun ve sorun bilinci, araştırma ilkeleri, araştırma süreci,
  örnekleme yöntemleri, örnek büyüklüğü, veri toplama, anket yöntemi, anketin tasarımı ve
  soruların düzenlenmesi, anketin yönetim tasarımı ve planlanması, internet ve internette
  bilgiye ulaşma, bulguların işlenmesi ve değerlendirilmesi, istatistik analizler, varsayım
  denetimi ve sonuç çıkarma, bilimsel araştırmalarda istatistik, yazım ve yayın tekniği.
  TYBS 205 – NESNEYE YÖNELİK YAZILIM GELİŞTİRME I
  Nesneye yönelik yazılım geliştirme ve java diline giriş, java dilinin temel yapısı, sınıf ve nesne
  kavramları, örnek java programı, sınıf kütüphaneleri ve paketler, temel veri tipleri, denetim
  ifadeleri, döngüler, diziler, sınıflar ve nesneler, katarlar, komut satırı parametreleri,
  özyineleme, kalıtım, çok biçimlilik, olay yönetimi, uygulamacıklar, fare olay yönetimi, tuş
  takımı olay yönetimi.
  TYBS 206 – NESNEYE YÖNELİK YAZILIM GELİŞTİRME II
  Aykırılık yönetimi, denetlenen ve denetlenmeyen aykırılıklar, iplikler, iplik hayat döngüsü,
  grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) tasarımına giriş, çerçeveler, yerleşim yöneticileri, barındırıcı
  olarak panel kullanımı, GUI bileşenleri, uygulamacıklar, üretken tipler, topluluklar, topluluk
  arayüzleri, topluluk soyut sınıfları, topluluk gerçekleme sınıfları, collections sınıfı ve topluluk
  algoritmaları, dosya işlemleri, java ağ programlama, java 2 enterprise edition, java güvenliği.
  TYBS 208 – BİLGİ SİSTEMLERİ ALIM YÖNTEMLERİ
  Bilgi teknolojileri bölümünün örgütlenmesi, olurluluk raporunun hazırlanması, ağ kavramı,
  yerel alan ağları, temel topolojiler, IEEE standartları, geniş alan ağları, SONET, ATM, VPN,
  MPLS, DWDM, çevre üniteleri, yazıcılar, çevre üniteleri, istemci / sunucu işletim sistemi,
  çevre üniteleri, dağıtım panelleri ve kabinetler, bağlantı aygıtları, yapısal kablolama, kablo
  türleri ve bağlayıcılar, yapısal kablolamanın uygulanması, modemler, teknik şartname.
  TYBS 301 – SİSTEM ANALİZİ VE TASARIMI
  Sistem, sistem geliştirme evreleri, hedefler ve planlar, çözüm önerileri, olurluk çalışması, ana
  plan, gereksinimlerin belirlenmesi, çözümleme, gereksinimlerin yapısal düzenlenmesinde
  süreç yaklaşımı, gereksinimlerin yapısal düzenlenmesinde kavramsal veri yaklaşım modeli,
  varlık-ilişki modeli, en iyi tasarım çözümlerinin belirlenmesi, tasarım, kurulum ve işletme,
  örnek uygulamalar.
  TYBS 302 – YÖNEYLEM ARAŞTIRMASI
  Yöneylem araştırmasının metodolojisi, çözüm teknikleri, doğrusal programlama, doğrusal
  programlama modellemesi, grafikle çözüm yöntemi, doğrusal programlama problemlerinin
  çözüm yolları, simpleks yöntemi, ulaştırma ve atama problemleri, ağ modelleri, en yüksek
  akış problemleri, en kısa yol problemleri, en küçük yayılmalı ağaç problemleri, proje
  çizelgeleme problemleri, kuyruk kavramı, kuyruk sisteminin işleyiş özellikleri, stok kontrol
  modelleri.
  TYBS 303 – İNTERNET BİLİŞİM SERVİSLERİ
  Web tabanlı uygulamalara giriş, Web Uygulamaları, web servislerinin ticari kullanımı,
  uygulanabilirlik testi, Web Servislerinin Kullanım Senaryoları, XML, XML bileşenleri, XML
  schema, XSL, Xpath, java ile XML programlama, SAX, DOM, XML uygulamaları geliştirme,
  web servislerinin tanımlanması: WSDL, WSDL tanımında kullanılan isim uzayları, web
  servislerine erişim (SOAP), SOAP öznitelikleri, web servislerinin bulunması (UDDI), WSDL
  dokümanlarının ile UDDI kayıtlarına bağlanması.
  TYBS 306 – BİREYLER ARASI İLETİŞİM
  İletişimin temel kavramları, önemi ve süreçleri, kişilerarası iletişimi etkileyen temel faktörler,
  iletişim kurmadaki kendi davranışsal yapınızı tanıma, ilişkilerdeki farklı davranışlar, iletişimi
  engelleyen faktörler, çalışma yaşamında iletişim, çalışma yaşamında işe uygun eleman
  seçimi mülakatında iletişim, çatışma ve negatif insanlarla başaçıkma, iş yaşamının farklı
  boyutlarındaki iletişim, yaşamın farklı boyutlarında iletişim, iletişim sürecindeki çeşitli duygu
  ve oluşumlar.
  TYBS 307 – İŞLETMELERDE YAPAY ZEKA UYGULAMALARI
  Genel giriş, yapay zeka kavramı, yapay zeka teknolojileri, uzman sistemler, uzman sistemin
  yapısı, uzman sistem uygulaması, yapay sinir ağları ve öğrenme, çok katmanlı algılayıcı,
  yapay sinir ağı uygulamasına örnekler, genetik algoritmalar, genetik algoritmaların işleyişi,
  genetik algoritma ile iş planlama uygulama, bulanık önermeler mantığı, bulanık önermeler
  mantığı uygulaması, işletmelerde diğer yapay zekâ uygulamaları.
  TYBS 403 – İŞLETMELERDE KARAR DESTEK SİSTEMLERİ
  Karar alma süreci, karar türleri, karar ortamları, sistem, yönetim bilişim sistemleri ve karar
  destek sistemleri, karar destek sistemleri mimarisi, veri yönetim alt sistemi, Model Yönetim
  Alt sistemi, kullanıcı arayüzü sistemi, KDS geliştirme evreleri, KDS geliştirme araçları, KDS
  modelleri, regresyon modelleri, doğrusal programlama, elektronik tablolarla KDS, böyle olsa
  çözümlemeleri, çok boyutlu analizler, veri ambarı.
  TYBS 404 – PROJE YÖNETİMİ
  Proje, projenin ana elemanları, proje yönetimi, proje yöneticisinin özellikleri, proje
  yönetiminde organizasyon, organizasyon türleri, proje safhaları ve proje hayat döngüsü,
  proje yönetimi bilgi alanları, proje entegrasyon yönetimi, proje kapsam yönetimi, proje zaman
  yönetimi, proje maliyet yönetimi, proje kalite yönetimi, proje insan kaynakları yönetimi, proje
  iletişim yönetimi, proje risk yönetimi, proje seçim teknikleri, proje yönetim araçları, proje
  örnekleri.
  TYBS 408 – UYGULAMA
  Bir mühendislik sorununun ortaya konulması, tanımlama ve çözme becerisinin sağlanması,
  bir yazılım projesinin temel aşamalarının küçük ölçekli bir uygulama üzerinde
  gerçekleştirilmesi, mesleki ve etik sorumluluk bilincinin gelişmesine katkıda bulunulması,
  grup halinde proje geliştirme alışkanlığının kazandırılması, hazırlanan bir projenin yazılı ve
  sözlü sunum deneyiminin kazandırılması.
  TYBS 412 – STRATEJİK YÖNETİM
  Stratejinin tanımı ve benzer kavramlarla ilişkisi, genel çevre analizi, yakın çevre analizi,
  işletme değerleme, rakiplere kıyasla güçlü ve zayıf yönlerin analizi, işletme veya stratejik iş
  birimlerinin izleyebilecekleri stratejik alternatif türleri, işletme ve stratejik iş birimi stratejileri ve
  seçim analizler, yatırımlarını çeşitlendirmiş kuruluşlarda ve strateji seçimi, küreselleşme ve
  küresel stratejiler, işlevsel düzey stratejilerinin veya politikalarının belirlenmesi, stratejinin
  değerlendirilmesi ve kontrolü .
  TYBS 414 – İŞLETME YÖNETİMİNDE BENZETME
  Sistem, sistem yapısı, sistemin çevresi, sistem hiyerarşisi, sistem yaklaşımı ve modeller,
  sistem bilgilerinin belgelendirilmesi, benzetime giriş, istatistiksel kavramlar ve kesikli olasılık
  dağılımları, sürekli olasılık dağılımları, rassal sayılar, rassal sayı üretme yöntemleri, rassallık
  testleri, uyum testleri, rassal sayıların dönüştürülmesi, işletme problemlerinin benzetim
  çözümleri, Monte Carlo benzetim örnekleri, benzetim programlama dilleri.
  TİŞL 101 – İŞLETME BİLİMİNE GİRİŞ I
  İşletmeler hakkında temel bilgiler, işletmecilik biliminin tarihi gelişimi, diğer bilimlerle ilişkisi ve
  işletme türleri, uluslararası işletmecilik, işletmelerde kuruluş yeri seçimi, işletmelerde yönetim
  fonksiyonu, işletmelerde üretim fonksiyonu.
  TİŞL 102 – İŞLETME BİLİMİNE GİRİŞ II
  işletmelerde pazarlama fonksiyonu, işletmelerde finansman fonksiyonu, işletmelerde araç
  fonksiyonlar – insan kaynakları, işletmelerde destek fonksiyonlar – halkla ilişkiler, muhasebe,
  araştırma-geliştirme.
  TİŞL 103 – GENEL MÜHASEBE I
  Muhasebe hakkında genel bilgiler, bilanço kavramı, hesap kavramı, muhasebe sisteminin
  işleyişi, dönen varlıklar.
  TİŞL 104 – GENEL MÜHASEBE II
  dönen varlıklar (ı. dönemin devamı), duran varlıklar, yabancı kaynaklar, özkaynaklar.
  TİŞL 107 – İŞLETME MATEMATİĞİ I
  Sayılar, Fonksiyonlar, Elamanter Fonksiyonlar, Üstel Ve Logaritma Fonksiyonlar, Limit Ve
  Süreklilik, Türev Hesabı Ve Uygulamaları-I, Türev Hesabı Ve Uygulamaları-II, Belirsiz
  Durumlar Ve Asimtotlar, Maksimum ve Minimumlar, Grafik Çizimleri, Belirsiz İntegral, Belirli
  İntegral
  TİŞL 108 – İŞLETME MATEMATİĞİ II
  Çok Değişkenli Fonksiyonlar, Çok Değişkenli Fonksiyonlarda Maksimumlar-Minimumlar,
  Lineer Denklem Sistemleri Ve Matrisler, Lineer Denklem Sistemlerinin Matris Kullanılarak
  Çözümü, Leontief Girdi – Çıktı Analizi, Determinantlar, Vektörler, Lineer Eşitsizlik Sistemleri,
  Doğrusal Programlamaya Giriş, Simpleks Yöntemine Giriş ( Kısıtlamalı Problemlerde
  Maksimum Bulunması), Kısıtlamalı Minimizasyon Problemlerinin Çözümü, Karma Kısıtlı
  Maksimizasyon Ve Minimizasyon Problemlerinin Çözümü
  TİŞL 109 – DAVRANIŞ BİLİMLERİ
  Davranış bilimlerine giriş, kendini tanıma, kişilik ve davranış, tutumlar, algılama ve öğrenme,
  kültür, uyum, etkileyici iletişim, gruplar, önyargı, sosyal sorumluluk.
  TİŞL 203 – YÖNETİM VE ORGANİZASYON
  Giriş ve kavramlar, yönetsel düşüncenin tarihsel gelişimi, örgüt ve çevre, yönetsel işlevler,
  örgütleme, yöneltme ve etkileme, kontrol, bağlantı süreçleri, örgütsel etkililik, zaman ve stres
  yönetimi, çatışma ve kriz yönetimi, örgütsel sosyalizasyon ve kariyerler.
  TİŞL 206 – PAZARLAMAYA GİRİŞ
  Pazarlama ile ilgili temel kavramlar ve pazarlama anlayışındaki gelişmeler, pazarlama
  çevresi, tüketici pazarları ve tüketici davranışları, örgütsel pazarlar ve örgütsel alıcı (tüketici)
  davranışları, hedef pazar seçimi: pazar bölümlemesi, pazar hedeflemesi ve konumlama,
  pazar ölçümü ve talep tahmini.
  TİŞL 311 – FİNANSAL YÖNETİM
  Finansmanın işletme bilimindeki yeri ve işlevi, çalışma sermayesi kavramı, işletmelerde
  muhasebe ve finansal tablolar.
  TOZD 101 – ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ I
  Kavram ve süreç olarak çağdaşlaşma, süreç olarak çağdaşlaşma ve çağdaşlaşmanın
  aşamaları, Osmanlı yenileşmesi, Osmanlı siyasal hayatında meşrutiyet ve muhalefet, ıı.
  meşrutiyet dönemi fikir hareketleri, milli mücadele, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması
  ve çalışmaları, 1921-1922 yılları askeri ve siyasi gelişmeler, millî mücadele’ nin dış politikası,
  Mudanya Mütarekesi’ nden Lozan Barış Antlaşması’na.
  TOZD 102 – ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ II
  Atatürk dönemi, iç politika, iktidarın sağlamlaştırılması, Atatürk dönemi Türk dış politikası,
  inkılâplar, eğitim ve öğretim alanında inkılâplar, kültür alanında inkılâplar, ekonomik ve
  toplumsal alanda inkılâplar, Atatürk ilkeleri, rejime ve işleyişine ilişkin ilkeler, cumhuriyetçilik
  ve halkçılık, millet inşa etmenin temel ideolojik dayanakları, milliyetçilik ve laiklik,
  zorunluluklardan doğan bir ekonomik politika, devletçilik, gelişen bilim ve teknolojiye açık
  olmak, inkılâpçılık.
  TOZD 201 – YESEVİLİK BİLGİSİ
  Ahmet Yesevi’ nin hayatı, Ahmet Yesevi’ nin yetiştiği ortam, divan-ı hikmet, Ahmet Yesevi
  ekolu ve ilkeleri, Yesevi’ nin Türk kültüründeki yeri, Türkçe’ ye Hizmeti, Ahmet Yesevi
  zincirinin halkaları, Ahmet Yesevi’ nin Türk dünyasındaki etkileri, Ahmet Yesevi’ nin çağdaş
  yüzü, günümüzde ortak Türkçe’ ye olan ihtiyaç, divan-ı hikmet’ten seçmeler, bazı tasavvuf
  terimlerinin açıklanması.
  TOZD 301 – GENEL TÜRK TARİHİ
  Genel bilgiler, Türkistan’da kurulmuş olan İslam öncesi Türk devletleri, itil Ural bölgesinde
  kurulmuş olan Türk devletleri, İslamiyetçin kabulü ve ilk Müslüman Türk devletleri, oğuzlar,
  Cengiz han’ın tarih sahnesine çıkışı, Timurlular devleti, XVII-XIX. yüzyılda Türkistan’da
  kurulmuş olan hanlıklar, Osmanlı devleti tarihi (1299-1922), Türkiye cumhuriyeti devleti tarihi
  (devletin kuruluşunu hazırlayan sebepler ve olaylar), çağdaş Türk cumhuriyetleri, federe ve
  özerk (muhtar) cumhuriyetler, çeşitli ülkelerin yurttaşı olarak yaşayan Türkler.
  TOZD 303 – İNGİLİZCE I
  Introduction to english one, names, greetings, nationalities, objects, numbers, alphabet,
  adjectives, there is/are, prepositions, how many/much, simple present tense, question form
  of the simple present tense, usage of “can”, usage of have/has got, present continious tense,
  going to, past of to be, simple past tense, the present perfect tense, past participle forms,
  letter, for and since, already, just and yet.
  TOZD 304 – İNGİLİZCE II
  Adjectives, used to, the present perfect continuous tense, the past continuous tense, relative
  clauses, future, conditionals, passive voice, adverbs and wish clauses, modals, reported
  speech, causatives, future continuous tense, the future perfect tense, gerunds, infinitives,
  noun clauses, adverbial clauses, purpose clauses, result clauses, clauses of manner, place
  clauses, reason clauses, concessive clauses, conditional clauses, clauses of contingency,
  clauses of comparison.
  TOZD 308 – FELSEFE
  Felsefeye giriş, insan kültürünün unsurları, büyü, din, bilim ve sanat, felsefe kavramı, teknik
  ve bilgelik, felsefi düşünme ve hayat, epistemoloji, doğruluk fikri, akıl-dışı, anlam, islamî
  düşünce geleneği, islamda din bilimin doğuşu, sünniliğin teolojiyi benimsemesi ve ilk sünni
  ekoller, doğal kötülükler ve tanrının mutlak iyi iradesi, tanrının emirlerinde ve doğada
  nedensellik sorunu, tanzimat ve meşrutiyetler, islam uygarlığına karşı batı uygarlığı.
  TOZD 310 – KAZAKİSTAN TARİHİ
  Kazakistan’ ın coğrafi durumu, islam öncesi ve sonrası Kazakistan, Türk-Moğol hakimiyeti
  döneminde Kazakistan, Kazakların oluşumu ve tarih sahnesinde yer almaları, XVI. asırda
  Kazakistan ve Kazaklar, XVII. asırda Kazaklar ve Kalmuk istilası, Kazak hanlığının
  parçalanması, Kazaklarda idari ve sosyal yapı hakkında, Kazaklarda aydınlanma ve
  bağımsızlık mücadelesi, Kazakistan’da Sovyet idaresi, bağımsızlık yolunda Kazakistan,
  Kazakistan’ da ekonomik reformlar, Kazakistan’da kültürel faaliyetler ve yeni başkent.
  TOZD 312 – KAZAK DİLİ
  Karşılama, selamlaşma ve vedalaşma, tanışma, üniversitede ve Almatı caddeleri, diller,
  kütüphanede, restoranda, sayılar, diş hekiminde ve hastanede, eczanede, saat sorma ve
  cevaplama, dış görünüş, renkler dünyası, kök bazarda, Aytıs ve Toyda, soğım bası,
  misafirlikte, odalar ve eşyalar, Medeu’ de, geniş ve büyük bir ülke Kazakistan, yönler,
  müzede, Kazakistan’ ın tarihî ve kültürel merkezleri, Rayımbek Batır Toyunda ve
  havaalanında.
  TOZD 401 – TÜRK DİLİ VE LEHÇELERİ I
  Türk dilinin bugünkü durumu ve yayılma alanları, Türkçede sesler, konuşma sesi, Türkçede
  seslerin sınıflandırılması, Türkçenin ses bilgisi ile ilgili kurallar, ses özellikleri, ses olayları,
  Türkçenin hece yapısı, vurgu, Türkçenin şekil yapısı, şekil bilgisinin nitelik ve özellikleri, ad
  kökleri, fiil kökleri ve özellikleri, ekler ve özellikleri, kelime yapımı, Türkiye Türkçesinde kelime
  sınıfları, anlamlı kelimeler, görevli kelimeler, anlamlı-görevli kelimeler.
  TOZD 402 – TÜRK DİLİ VE LEHÇELERİ II
  Türk dilinin bugünkü durumu ve yayılma alanları, cümle kuruluşunda yer alan kelimeler ve
  kelime grupları, cümlenin öğeleri, cümlenin çeşitleri, cümle çözümleme tahlilleri,
  kompozisyon ile ilgili genel bilgiler, kompozisyon planı, anlatım türleri.
  TBİL 105 – BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA I
  Temel kavramlar, C programlama diline giriş, program denetimi, diziler, göstergeler,
  değişkenlerin adresi, gösterge aritmetiği, fonksiyonlar, fonksiyonun değer döndürmesi,
  fonksiyonlar arasında parametre geçirme, fonksiyon çağırma yöntemleri, yapılar ve birlikler,
  disk dosyaları ile çalışma, hazır fonksiyonlar, C önişlemcisi, #define ile makroların
  tanımlanması,#include emri, koşullu derleme.
  TBİL 106 – BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA II
  Nesneye yönelik programlama, C++ temelleri, fonksiyonlar, C++ programlarının denetimi,
  karşılaştırma işlemleri, döngüler, diziler, göstergeler, fonksiyonlar, yapılar, birlikler, sınıf ve
  nesneler, nesne dizileri, göstergeler, başvurular ve bellek yönetimi, fonksiyonlara aşırı
  yükleme, işleçlere aşırı yükleme, kalıtım, C++ giriş/çıkış sistemi, C++ standart şablon
  kütüphanesi, algoritmalar, kablar, yineleyiciler.
  TBİL 209 – OLASILIK VE İSTATİSTİK
  İstatistiğe giriş, temel kavramlar, seriler, merkezi eğilim ölçüleri, dağılma ölçüleri, kümeler
  kuramı, kümelerde işlemler, permütasyon ve kombinasyon, bir olayın meydana gelme
  olasılığı, bazı olasılık teoremleri, koşullu olasılık, toplam olasılık, bayes teoremi, rasgele
  değişkenlerin dağılımı, kesikli olasılık dağılımları, sürekli olasılık dağılımları, örnekleme,
  regresyon ve korelasyon analizi, kontenjans katsayısı.
  TBİL 211 – YAZILIM MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ
  Yazılım mühendisliği gerçeği, temel kavramlar, yazılım geliştirme yaşam döngüsü,
  metodolojiler, yazılım/bilgi sistemi geliştirme aşamaları, sistem çözümleme, kullanıcı arayüz
  prototipleme, tasarım, gerçekleştirim, kodlama stili, yazılım doğrulama ve geçerleme, bakım,
  nesneye yönelik çözümleme ve tasarım, yazılım mimarileri, yazılım kalite ve konfigürasyon
  yönetimi, case, case araç grupları, case araçlarında bütünleştirme.
  TBİL 309 – İNSAN BİLGİSAYAR ETKİLEŞİMİ
  Temel kavramlar ve tanımlar, kullanıcı merkezli tasarım, arayüz tasarımında görev analizi,
  arayüz tasarımında genel ilkeler, arayüz bileşenleri, veri girişi pencereleri için tasarım ilkeleri,
  veri sorgulama ve veri gösterim pencereleri, web sitesi tasarım ilkelerine giriş, mobil arayüz
  tasarımı, arayüz değerlendirmesi, erişebilir tasarım.
  TBİL 403 – VERİ TABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ
  Temel kavramlar, varlık ilişki modeli, anahtarlar, varlık-ilişki modelinin tablolaştırılması,
  ilişkisel veri modeli, ilişkisel veri tabanı tasarımı, normalleştirme, ilişkisel cebir, sql yapısal
  sorgulama dili, sql fonksiyonlarının kullanımı, verileri gruplayarak analiz etmek, çoklu tablolar,
  tabloların birleştirilmesi, karmaşık sorgular, dml (data manipulation language), veri tabanı
  nesneleri, tablolar, kullanıcı erişiminin denetlenmesi.
  TBİL 406 – BİLİŞİM HUKUKU
  Bilgisayar ve bilgisayar programları teknolojisi, bilgisayar programları üzerindeki fikri haklar
  ve bu hakların korunması, bilgisayar programlarının patent ve haksız rekabet hukukuna göre
  korunması, kendine özgü koruma sağlanan bilgisayar teknolojileri, internet kavramı ve
  teknolojisi, elektronik sözleşmeler, internette fikri mülkiyet hakları, internette kişisel verilerin
  güvenliği ve korunması, internette tüketicinin korunması.
  TBPÖ 201 – BİLGİSAYAR AĞLARI VE İNTERNET I
  Ağ kavramı, protokol kavramları, OSI ve yerel alan ağları, yerel alan ağlarında katmanlar,
  ETHERNET, IEEE standartları, kablosuz yerel alan ağları, ağ bağlantı aygıtları, anahtarlar,
  göbekler, yineleyiciler ve köprüler, yönlendiriciler ve ağ geçit kapıları, modemler ve
  çoklayıcılar, geniş alan ağları, paket anahtarlamalı ağlar, çok protokollü etiket anahtarlama,
  MPLS protokolleri, fonksiyonları ve aygıtları, ATM, SONET çerçevesinin biçim olarak yapısı.
  TBPÖ 202 – BİLGİSAYAR AĞLARI VE İNTERNET II
  Internet, TCP/IP, TCP/IP yardımcı protokolleri, WWW ve buna bağlı etkenler, internette
  tarama motorları ve internet ortamında önemli projeler, web sayfalarının hazırlanma
  aşamaları, intranet ve extranet, elektronik ticaret, portal, VPN, AAA, PAP ve CHAP’ın Ortaya
  Çıkışı, VPN’de PPTP, VPN protokolleri, elektronik ticarette güvenlik, şifreleme, güvenli
  elektronik iletim, internet 2, gelecek nesil internet girişimleri ve teknoloji.
  TBPÖ 203 – WEB PROGRAMLAMA I
  HTML’ e giriş, XML, JavaScript’ e giriş, program akışı, değişkenlerin tanımlanması, karar
  işlemleri, seçim işlemi, döngüler, programlarda hata yakalama, işlevler, yeni nesnelerin
  işlevler yardımıyla yaratılması, nesneler ve dizi işlemleri, JavaScript nesneleri, dizilerin
  kullanılması-array nesnesi, tarih işlemleri, matematik işlemleri, dizgi işlemleri, formlarla
  çalışmak, JavaScript’ te Formların Kullanılması, formların denetlenmesi.
  TBPÖ 204 – WEB PROGRAMLAMA II
  Web kavramları ve ASP.NET’ e giriş, Web, Microsoft’ un .NET Çatısı, Visual BASIC.NET’ e
  giriş, kalıtım, ASP.NET sayfaları oluşturma, IIS kurulumu, ASP.NET nesneleri, bir ASP.NET
  sayfasının görünümü, ASP.NET dosyaları, web formları, web formlarının görünümü ve
  oluşturulması, yönergeler, web kontrolleri, geçerlilik kontrolleri, web programlama ve veri
  tabanları, SQL yapısal sorgulama dili, ADO.NET ile verilere erişim, DataSet.

  bu derslerin aynısı okudugunuz bilgisayar mğüh. var galiba çogu ders aynı

  • Web tasarımında temel html ve asp anlatıldı. Uygulama derslerinde ise android projeleri verildi.

 111. kusura bakmayın sürekli aynı soruları soruyorum ben yönetim bilişime dgs yapıcam ben 2 yıl işletme okudum ybs yi istiyorum ancak benim altyapım programlama filan yok zorlugu olur mu hocalar anlattıgı zaman anlarmıyım birde bilgisayar format dersi var galiba bu bakım arıza gibi ve donanım parçaları gibi dersler anlatılıyor mu

 112. Admin yesevinin en faydali bilgilendirmeleri sende. Tesekkurler. Yarin dgs tercihleri icin son gun. Memurum ve 30 yasindayim Evliyim ve bir de cocugm var Allah bagislarsa. Kurumdan izin problemim yok. Ama 3.Lisansim olacak ve artik skIlmaya basladim. Gazi Teknoloji fak. Bilg. Muh. Ile yesevi aradinda sikstm kaldim.Ankaradaki Diger bazi orgun normal muhendislikler de geliyo Ama istemiyorm. Simdi sen olsan ne yapardin ve neden ?

 113. merhaba arkadaşlar. Bende Bilgisayar mühendisliği lisans bölümüne girdim. Sınavlar nerede, hangi gün oluyor. Dİyelim istanbulda gireceğim, devlet yurtlarından faydalanabiliyor muyum? Bu gibi bilgilere ihtiyacım var. Var mı cevaplayabilecek? ahmetcakibey@gmail.com
  Şimdiden teşekkürler…

 114. Benimde merak ettigim proje kismi.bi bitirme tezi oluyormu.yani su dilde bi program yaz gibi.yada bahsettiginiz hocanin odevleri ne tarzda .

  • Uygulama 1 ve 2 dersleri sadece proje bazlı ve istediğiniz dilde ve detayda olunca grup veya tek başınıza hazırlıyorsunuz.

 115. Birde finallerde program dillerinden sorular soruluyormu.soyleki.ben 2 yillik programlama mezunuyum.mesela.c++ bi konu belirlenir progrmini yaz seklinde oluyodu. Sinavalr.sinav sorulari ne s3kilde oluyor.

 116. Merhabalar fahri bey ayü 2.sınıfım biraz c ve biraz c++ biliyorum fakat yetersiz c# dilini iyi bir şekilde öğrenmek istiyorum uygulama 1 ve 2 de sorun yaşarmıyım c# ile teşekkür ederim.

 117. Merhabalar,
  Sormak istediğim daha doğrusu merak ettiğim bir kaç konu var acaba yardımcı olabilir misiniz?

  Öncelikle ben 2013 Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Fakat aynı sene AÖF’de İşletme bölümüne devam ettim(3. sınıftan). Bu durumda benim DGS ile Mühendisliğe geçebilmem mümkün mü?

  2. Olarak eğer geçme hakkım varsa derslerin, sınavların zorluk derecesi nedir acaba? Kolay oluyor mu uzaktan mühendislik okumak.

  3. Olarak eğitim ücretleri nedir? ve diploma da uzaktan eğitim ibaresi yer alıyor mu?

  • 1. DGS yeterli puan alırsanız kaydınız yapılır.
   2. vizeler ve finaller test çalışınca örgün e göre sınavlar daha kolay, ancak uzaktan eğitimde kendiniz çalışmalısınız her hafta 45 dk bir ders için yeterli gelmez.
   3. ücretler en son dönem başı 1600 tl di.

 118. Merhaba admin. 2012 yılında yazıyı yayınlamışsınız. ve sistemi bize anlattığınız için teşekkür ederiz. Benim sorum şu olacak. 2012 yılından buyana bu sistem hakkında fikirlerinizde bir değişiklik var mı? Muhtemelen mezun olmak üzeresiniz yada mezun oldunuz diye düşünüyorum. Uzaktan eğitimde edindiğiniz tecrübeleri yeniden kaleme alırsanız sevinirim. Dgs ile giriş yapacağım. Bazı devlet üniversitelerinde okutulan zorunlu ingilizce eğitimi ve zorunlu dersi takip etme şartlarını düşününce (ki zorunlu ingilizce yılı ile birlikte bu program 4-5 seneyi buluyor) bizim gibi çalışan insanlar için derslere gitmek yerine evimizde bu bölümü 3 yıl gibi bir sürede bitirmek herkese cazip geliyor. Bu nedenlerden dolayı önümüzdeki sene burayı ilk tercihlerime alacağım. Ayrıca şu soruyuda merak ediyorum. Uzaktan Eğitim okumak, örgün eğitim okumak arasında bu bölüm açısından çok fark var mı?(bilgi, öğrenme ve son olarak mezun olduktan sonra diplomanın özel sektördeki sıralaması?)

  • Merhaba,
   ben çok büyük beklenti beklemediğimden de olabilir her geçen yıl üniversitenin uzaktan eğitim öğretimini daha çok taktir ettim. Yüksek Lisans için de burayı düşünmekteyim. 3 dersten kaldığım için 3 yılda mezun olamadım. son dönemim ve 3 ders alıyorum.
   Evli-çocuklu ve özel sektörde çalışmam dan dolayı evden çalışıp online derslere evden girmek çok büyük bir kolaylık. Vizeler evden online, sadece finaller için yilda iki defa bir sınav merkezinde olmanız gerekiyor. Muhakkak ki örgün öğretim olmaması ve üniversitenin bilinirliği çok az özel sektör için. İmkanı olanlar kesinlikle örgün öğretim okumalı. Dersi derste yüz yüze öğrenmek ile sanal olarak örenmeye çalışmak çok farklıdır.
   2016 itibarı ile mezun olduğumda daha geniş bir yazı yazmayı düşünyorum.
   Saygılar.

 119. 1. Kendi seçeceğiniz bir iş problemi için:
  a. Proje Tanımını aşağıdaki biçimde yapınız (En çok iki sayfa).
   Problem tanımı,
   Varsayımlar
  • Yazılım Geliştirme Platformu,
  • Ekip yapısı
  • Varsa Proje ile ilgili kısıtlar (zaman, Para vb)
  b. Proje iş gücü ve zaman maliyetini hesaplamak için:
  i. Üç farklı İşlev noktası tahmini yapınız (a:en iyimser, m: en yakın b: en kötümser). Üç farklı alternatifi nasıl oluşturduğunuzu belirtiniz. Bu değerleri
  İşlev noktası = (a+4m+b) / 6
  biçiminde tek değere indirgeyiniz.
  ii. (i) kısmında elde edilen işlev nokta değerini satır sayısına dönüştürünüz.
  iii. (ii) kısmında elde ettiğiniz satır sayısı değerini girdi olarak alıp COCOMO Ara modeli uygulayarak gerekli iş gücü, zaman ve kişi sayısı değerlerini hesaplayınız.

  bu yazılım müendisligi ödevini nasıl yapıcaz

 120. merhaba. öncelikle bu bilgiler için çok teşekkürler gerçekten faydalı oldu kafamdaki soru işaretlerini hep sildiniz. Bende KTÜ TMYO Bilgisayar Programcılığı bitirdim bu sene DGSye hazırlanıyorum Ahmet Yeseviyi istiyorum. Muafiyet sonucu oluşan boşlukları üstten ders alarak tamamlayabiliyomuyuz? Yani erken bitirme şansımız varmı? Erkenden kastım 2-2,5 senede? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 121. İyi günler. Memur indiriminden yararlanmak için ne yapmak gerekir.nereden ne tür evraklar alınacaktır.

  • Memur değilim o yüzden bu işlemler bana gerekli olmadı ve hiç bilgim yok bu konu ile ilgili. Saygılar.

 122. Fahri Bey, bu site ile bilgi verip yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Tamamını baştan sona okudum; fakat aklımdaki sorunun cevabı netleşmedi. Türk dili 1-2, ingilizce 1-2 ve inkılap tarihi 1-2 olmak üzere 6 dersten muafiyet aldım. 6 standart ders muafiyetinde hiç alttan bırakmasak bile 3 yılda bitirebilmek için başka bir dersin tek ders sınavına mı girmem gerekiyor, ya da alttan bir ders kalırsa doğrudan bir dönem uzamış mı oluyor ve tek ders burada mı dönemi uzatmaktan kurtarıyor? Teşekkürler.

  • ben de aynı derslerden muafiyet almıştım, 3 yılda 3 kredi fazlası ile mezun olabiliyordum. yani 1 ders ten kalırsan bitirebilirsin, 2 dersten kalırsan tek ders sınavına girersin.
   Ben dört dersten kaldım ve okul bir dönem uzadı. 7 dönem 3 ders alarak kredileri tamamladım ve 2016 Ocak ta mezun oldum.

 123. merhaba ben %80 engelliyim AYÜ’e gitmek istiyorum ama yıllık kaç kredi alıyoruz bilgisayar mühendisliği için bunu öğrensem fiyat durumuna giriş yapmayı düşünüyorum

  • dersler en fazla 3 kredi olabiliyor. ilk iki dönem 6 ders alabiliyorsunuz, sonraki dönemler de en fazla 8 ders alabiliyorsunuz.

 124. Merhaba,

  Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Ben bu dönem Bilgisayar programcılığından mezun oldum. Sorulan soruları ve cevapları okduğumda bir yerde 1. Sınıftan başladığınızı belirtmiştiniz. Ben Bilgisayar programcılığı mezunu olmama rağmen 3. Sınıftan başlayamayacakmıyım? Diğer bölümlerde(işletme, iktisat vs) 2 Yıl önlisans mezunu olduğunuzda 3. sınıftan devam ediyorsunuz. Burada da aynı değil mi?

  • DGS ile de gelseniz 1. sınıftan başlıyorsunuz okula ve 2 yıl da bitiremiyorsunuz. en az 3 yıl sürüyor okul.

 125. merhaba peki ben staj yapmak istiyorum sigorta sorunu çıkıyor ben staj yapmak istiyorum nasıl yapabiliriz

 126. iyi akşamlar, peki mezun olunca diplomada ne yazıyor?

  mühendislik fakültesi- bilgisayar mühendisliği mi yoksa başka bir şekilde mi yazıyor acaba? örnek diploma diye girdiğimde çıkmadı o yüzden sormak istedim.. saolun..

  • tekrar iyi akşamlar, sizin diplomanızda
   ahmet yesevi üniversitesi
   mühendislik fakültesi
   bilgisayar mühendisliği
   olarak mı yazıyor??? yanı sormak istediğim mühendislik fakültesi diye yazıyor mu diplomada??

   • Geçici mezuniyet belgemde Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programından diploma almaya hak kazanmıştır yazıyor.

  • ben de diploma alamdım daha, ancak face grubunda bir arkadaş paylaşmıştı sizin dediğiniz gibiydi sanırım yazı. bir farklılık çarpmadı gözüme, diploma elime geçince bir görsel paylaşırım.

 127. Merhaba, Türkiyede örgün bir program okurken yesevi üniversitesinde de aynı anda uzaktan eğitim programına kayıt olabiliyor muyum ?

 128. Merhaba ben 32 yaşındayım işletme mezunuyum.Yazılım mühendisliği uzaktan eğitim 4 yıllık okumak istiyorum.Ahmet Yesevi üni. de bu bölüm var mı?

 129. hocam peki üniversite bittikten sonra denklik sınavı varmış bu konu ile ilgili bilgin var mı?

  • Ben üniversiteyi bitirdim. Anında geçici mezuniyet belgemi vediler. Denklik sınavı yoktu, halen de yok diye biliyorum.

 130. Merhaba Fahri Bey, sormak istediğim iki soru olacaktı. Birincisi, mezun olmak için kaldığımız ders bahar döneminde ise ve biz de güz döneminden okulu bir dönem uzatacaksak bu durumda bahar dönemi dersini güz döneminde de alabiliyor muyuz yoksa o ders için birşey yapmadan bir dönem mi beklemek zorundayız?
  İkinci sorum ise, bitirmek için tek ders sınavına girecek olursak o dersi daha önce dönemler içinde almamış (kredi yetmediğinden) olsak da girmemizde sıkıntı oluyor mu? Yardımızın için teşekkürler.

 131. helal olsun admin su gibi bitirdiniz okulu 🙂 şöyle bir genel değerlendirme alsak sizden baştan sona kadar. bize yol gösterici detaylı bilgi şeklinde…Teşekkürler

  • Evet pek su gibi bitmiş gibi bana gelesede sonuçtan menunum. Özelikle benim gibi öğrencilik hayatı bitip evli+çocuklu ve çalışan kişiler için meslelerini ilerletme hedefi olanlar için çok güzel bir üniversite AYÜ uzaktan eğitim. Zorlanmadım dersem yalan olur, ancak ön lisansımı lisans seviyesine çalıaşrak çıkarttım. Okula kayıt, dersler ve vizeler, finaller ve bütünlemeleri düşününce AYÜ çok sistemli ve öğrenci dostu bir yapı. Şikayeti olanlar vardır. Herkesin beklentileri farklı olabilir. Benim gözümde amacına çok uygun bir sistem. Şimdiki düşüncem Yüksek Lisans yapmak. Bir dönem boşluğu dinlendim. Yüksek lisansımı da yaparak mesleğimde akadamik olarak çıkabileceğim en üst seviyeye çıkarak burada edindiğim herşeyi iş hayatımda kullanmak niyetindeyim. Saygılarımla.

 132. Merhaba Admin ,
  açıköğretim 2 yıllık ilahiyat onlisans mezunu olan birisi de dgs ile ayu bilgisayar muhendisligine gecis yapabiliyor mu ?
  Öyle bir imkan yoksa bu sene de ygs ye girdim .ygs sayesinde 2 yıllık bilgisayar programcılığı tercih edip oyle dgs ile deneyecgim Allah nasip ederse.Ayrica Allah razı olsun bildiklerini paylastigin için

  • dgs ile olmuyordu benim girdiğim zaman. ygs ile devam etme fikriniz daha olur geldi bana. Başarılar.

 133. Merhaba Admin. SDÜ KMYO da ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK , İZMİR ÜNİVERSİTESİ nde ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSLİĞİ mezunuyum. AYÜ ye başvuru yaptım BİLGİSAYAR MÜH UZAKTAN EĞİTİM YÜKSEK LİSANS a kabul oldu bir tek ödeme yapmadım şimdilik. Sormak istediğim şeyler size:

  Okulun sınavları nasıl oluyor ? İstanbul da sınavlarına giricem ama sistemi , soru şekilleri ve vize final hepsi belirli bir yere gidip de yazılı, test veya yüzyüze mi oluyor ?

  Teşekkürler cevabınız için.
  (05557448995)

  • Merhaba,
   muhtemelen sınıf arkadaşı olacağız. Ben de bu yıl yüksek lisans a kayıt oldum.
   Vizeler online internet üzerinden test şeklinde oluyor. Final ve bütünlemelr sınav merkezlerinde sınıf ortamında test soruları şeklinde. Benzerlik olarak sistemde yer alan sorulara benziyor.
   Saygılar.

 134. Fahri Bey merhaba
  Seçmeli derslerden birini alıp dönem sonunda başarısız olursak başarısız olduğumuz bu dersi sonraki dönemlerde almak zorunda kaliyor muyuz ?

  Bu dönem sayısal yöntemler dersi ile beraber seçebileceğim toplam kredi 24.
  normalde sayısal yöntemleri seçmeyi düşünmüyordum ama 3 kredi 3 kredidir diyip seçmeyi düşünüyorum. Eğer sayısal yöntemlerden kalırsam sonraki dönemlerde bu dersi illa ki almak zorunda kalir miyim yoksa 136 krediyi başka derslerle tamamlayip mezun olabilir miyim?

  • Evet kaldığınız seçmeli dersi tekrar almak zorunda değilsiniz, başka bir ders ile kredi tamamlanır ve tüm zorunlu dersler den de geçmişseniz okul biter.
   Saygılar.

 135. Merhaba diplomanızı aldınızmı? eğer aldıysanız üzerinde uzaktan eğitim ibaresi mevcutmu? Teşekkürler, Başarılar.

  • Diplomamı daha almadım, ancak benden önce mezun olan arkadaşlar diplomalarının fotoğraflarını paylaşmıştı. Uzaktan Eğitim ibaresi yoktu.

 136. Merhaba ;

  38 yaşındayım Meslek Yüksek Okulu Kontrol Sistemleri Teknolojisi Mezunuyum.
  Ahmet Yesevi Üniversitesinde Ana derslerin bazılarından muaf olabilecek şekilde
  Bilgisayar Mühendisliği okumak istiyorum.
  Sınavsız geçiş mümkünmüdür.
  Yada asıl olan İzleyeceğim yolu kısaca belirtirmisiniz. Yada öneriniz.

  Teşekkürler.

  • dgs veya lys sınavı. sınavsız olarak bir tek yüksek lisans kaydı alınıyor. önlisans ve lisans kayıtları ösym sınavı ile öğrenci alınıyor.

 137. Merhaba Fahri hocam herkes gibi ben de sizin bu konulardaki tecrübelerinizden istifade etmek istiyorum. ben de bil müh. son sınıftayım. merak ettiğim bir konu var, önümüzdeki bahar döneminde yani son dönemde final sonuçları açıklandığında kalan bütün dersler geçilip mezuniyete hak kazanılmışsa hemen diploma veriliyor mu, siz aldınız mı. ya da kamu kurumunda çalıştığım için özlük haklarından yararlanabilmem açısından final sonuçlarının açıklanmasına müteakip bitirme belgesi vs. veriyor mu?

 138. Bitirme belgesini sınav sonuçlarından sonra hızlıca verildi. Diploma hazırlama kısmı uzayabiliyor, benim diplomam 1 yılda hazır oldu, ara dönemde mezun olduğumdandır diye düşünüyorum.

 139. Merhaba ben dgs ile bu yıl End. Müh. başladım . Üç yılda bitirmeyi planlıyorum bir aksilik olmazsa ama mezuniyet takipte ilk yıl 6 sar. Diğer yılların dönemlerinde 8 er ders alsamda 3 ders artıyor ve 3.5 yıl oluyor. Daha fazla da kredi alınamıyormuş . Benim merak ettiğim bazı dönemler ikişer tane seçmeli ders var bu derslerden bir tanesini mi seçeceğiz eğer böyle ise 3 yılda bitirebiliyorum.

 140. Merhaba ben dgs ile bu yıl End. Müh. başladım . Üç yılda bitirmeyi planlıyorum bir aksilik olmazsa ama mezuniyet takipte ilk yıl 6 sar. Diğer yılların dönemlerinde 8 er ders alsamda 3 ders artıyor ve 3.5 yıl oluyor. Daha fazla da kredi alınamıyormuş . Benim merak ettiğim bazı dönemler ikişer tane seçmeli ders var bu derslerden bir tanesini mi seçeceğiz eğer böyle ise 3 yılda bitirebiliyorum.

 141. İyi gunler ben dgs ile bu yıl End. Müh. başladım . Üç yılda bitirmeyi planlıyorum bir aksilik olmazsa ama mezuniyet takipte ilk yıl 6 sar. Diğer yılların dönemlerinde 8 er ders alsamda 3 ders artıyor ve 3.5 yıl oluyor. Daha fazla da kredi alınamıyormuş . Benim merak ettiğim bazı dönemler ikişer tane seçmeli ders var bu derslerden bir tanesini mi seçeceğiz eğer böyle ise 3 yılda bitirebiliyorum.

  • Bu yıl yüksek lisans öğrencisiyim ve müfradatta değişiklik oldu, eğer lisansın da müfradatı da değişmiş ise 3 yılda bitmiyor olabilir. Muafiyet aldınız mı?

 142. Merhaba Arkadaşım 2012 yılında girdiğin Ahmet Yesevi Üniversitesinde ki 6 dönemde lisans tamamlama eğitimini tamamladın sanırım. Çalışan biri olarak eğitim zormu tavsiye edermisin.

 143. mrh üniversite de mühendislik seçmek için 240000 içinde olma kısıtlaması getirildi ben şimdi sınava girdim lys iyi geçerse end. müh. düşünüyorum. bu sınırlamaya AYU da giriyor mu birde YGS Lysile giren arkadaşlar netleriniz ne durumda idi umarım kazanırım.

 144. bu arada netlerim türk. 32 – 8
  mat. 10- 5
  sos. 22-10
  fen 0
  lys de ne yapmam gerek acaba okuldan 43 puan gelcek

 145. Fahri Bey Selamlar,
  Geçen sene İÜ bilgisayar programcılığını bitirdim. seneye dgs ye hazırlanıp bu üniversiteye kayıt yaptırmak istiyorum ancak sayısal derslerden korkuyorum çünkü sayısalım zayıf 🙁
  vize / final soruları ders içeriklerinden mi çıkmakta ? Eğer öyleyse ders içeriklerine çalışarak geçebileceğimi düşünüyorum. bir dersten kalınca tüm derslerden kalınıyor gibi bir kaç yorum gördüm o doğru mu acaba
  Bu arada başarınız için sizi tebrik ediyorum. Umarım yazımı görürsünüz.
  Şimdiden Teşekkür ederim

  • Merhaba sınavlarda sorular ders içeriklerinden (Okulun kendi online içeriği ve danışman hocanın sunumları) çıkıyor. Dersleri takip edip içeriğe iyi çalışan herkes (ödevleri de yapmak şart) başarlılı olabilir. Tek dersten kalınca hepsinden kalınmıyor. Kaldığınız dersi sonraki dönemlerde alabiliyorsunuz. Saygılar.

 146. Fahri Bey Merhaba,
  Vize sınavlarının online olduğundan ve 24 saat içerisinde herhangi bir zamanda yapılabileceğinden bahsetmişsiniz. Böyleyse sınavlara daha önce girenler diğerlerine soruları ulaştırabilir, bu da adaletsiz olmaz mı? Sınavlar eş zamanlı yapılsa dahi sorular çözülerek paylaşılabilir. Acaba öğrencilerin her birine ayrı soru mu soruluyor?
  Cevaplarsanız sevinirim,şimdiden teşekkürler.

  • Sözünü ettiğiniz paylaşımları yapılmakta, ancak bu paylaşımı yapanlar hakkında tespit gerçekleşirse disiplin cezası uygulamakta yönetim. Sorular aynı mı bilemiyorum, bir paylaşımda bulunmadım yada bulunan birsi ile soru karşılaştırmadım. Ancak adaletsizlik olmaması için vize notunun ağrlığı çok düşük tutulmakta, herkezin aynı anda girdiği final-bütünleme sınavının %70, geri kalan %30 da (vize, ödev ve kanaat arasanıda bölünmüş). Bu uygulama oldukç dengeli bence uzaktan eğitim için.

 147. Ya bende bilgisayarm üehdnisliği okumak istiyorum para da sorun değil ancak mutlaka ösym sınavına girip yerleşmem gerektiği söylendi bana.
  Benim size sorum uzaktan eğitim ile bilgisayarm ühendisliği okuyabileceğim ancak ösym sınavına girmeden doğrudan ücretle okuyabileceğim bir üniversite var mı türkiye yurtdışı farketmez.

 148. Uzaktan Eğitim ibaresi özel sektörde iş bulmak için bir engel midir? Bu konu ile ilgili bir bilginiz var mı? Ben özellikle özel sektöre girmek istiyorum ama çok fazla kafam karıştı

  • Üniversitenin popularitesi (taban puan sıralaması) dahi engelken uzaktan eğitim ibarisi de engeldir bence. Diplomanın altını projeler ve ek eğitimler ile tamamlamayan birisi için iş bulmak ve yapmak zordur diye düşünüyorum. Amaç diplomayı almaktan çok buradan aldığımız eğitimin devamını getirim branşınızda uzmanlaşmak olmalı.

   • Yani ben bu konuda şimdiden java ve android çalışmalarına başladım.Diğer yazılım dilleri ile birlikte birkaç sene içerisinde ileri bir seviyeye geçeceğimi düşünüyorum. Proje üretmekten ve yapmaktan çekinen biri değilim ve normal hayatta da sürekli aktifimdir. Yani söylemek istedğim sey yeterli bir donanıma gelmiş olsam bile sırf ahmet yesevi diploması var diye çok fazla başıma dert alır mıyım. Yada bu üniversite yerine örgün öğretim olan başka bir üniversite mi seçmeliyim. Misal Bursa yada Kırıkkale üniv gibi?
    Başınızı biraz ağrıtıyorsam kusra bakmayın cidden sektör hakkında çok fazla bilgim yok.

 149. Merhabalar,
  benim düşüncem eğer imkanınız varsa Bilgisayar Mühendisliğinin veya Bilgisayar Programcılığını örgün okumanızdır. Uzaktan öğretim (online eğitim veya açık öğretim için de aynı şekilde) daha çok örgün öğretime erişimi olmayan (benim gibi tam zamnlı çalışan veya engelli arkadaşlarımız vardı sınıfımızda evinden katılım gösteren) için bir tercih daha çok.

 150. Fahri bey şimdiden teşekkür ederim,
  Kamuda çalışıyorum, bilgisayar programcılığı bölümünü bitirdim. Yukarıdaki yorumları okudum fakat GÜNCEL bilgi edinmek istiyorum. Örgün okumamız imkansız. Bu bölümü(bil. müh.) okumak için ne yapmam gerekiyor tavsiyeleriniz nelerdir? Denklik konusunda sıkıntı yok herhalde? Bir çalışan olarak bizim işimizi görür mü bu diploma.
  Bana yardımcı olmak adına tüm bildiklerinizi yazarmısınız?

 151. Merhaba,
  benim okuduğum dönemede yaklaşık %80 i kamu çalışanıydı öğrencilerin. Bu yüzden kafanızda soru işareti olmasın. Her akşam derslere katılım gösterip verilen ödevleri yapıp sınavlara çalışıp girebilecek zamanınız varsa hiç düşünmeyin yapın derim. Denklik sorunu yoktu. Ama okulun sayfasındaki duyuru ve tüzük bilgilerini yine de okuyun. Diploma özel sektöre göre kamuda daha işe yarıyor diye biliyorum. Hem de dersler sayesinde teorik bilgilerinizi artırıp işte de paratikle kendinizi daha çok geliştirebiliyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.